První životní lekce od „Bohatého otce“
Robert Kiyosaki, známý autor knihy „Bohatý táta, chudý táta“, odhalil na sociální síti X (dříve Twitter) podstatu první životní lekce, kterou jeho „Bohatý táta“ šířil. Kiyosakiho kniha, kterou spoluautorovala Sharon Lechter, byla na seznamu bestsellerů New York Times více než šest let a prodalo se jí více než 32 milionů kopií v 51 jazycích po celém světě.
„První lekce ‚Bohatého otce‘ říká, že bohatí nepracují za peníze,“ uvedl Kiyosaki. „Důvod? Protože náš majetek je navržen tak, aby mohl být snadno odcizen prostřednictvím daní, inflace a akciového trhu.“
Místo toho se bohatí podle Kiyosakiho „soustředí na aktiva, která jim přinášejí peníze bez daní – jako jsou nemovitosti k pronájmu, ropa či produkce potravin – a šetří si ve zlatě, stříbře a Bitcoinu.“
Top peněženky
Proč chudí zůstávají chudí?
„Chudí a střední třída touží po pracovních místech s jistým platem, ale bez pracovní jistoty, a vydělávají na pozicích, které přinášejí zdanitelný příjem v podobě padělaných peněz,“ vysvětlil Kiyosaki.
„A pak tyto padělané peníze šetří a investují do akcií, dluhopisů, vzájemných fondů a ETF, které se nyní řítí.“
Kiyosakiho prognózy a doporučení
Dlouholetý odpůrce tradičního finančního systému a zastánce hmatatelných aktiv předpovídá, že Bitcoin (BTC) míří k hodnotě 135 000 USD, zatímco cena zlata má „odstartovat“ směrem vzhůru také v dohledné době.
Ještě v srpnu naznačil, že v případě globální ekonomické krize by cena Bitcoinu mohla vzrůst až na 1 milion USD, zlato by mohlo dosáhnout 75 000 USD a stříbro by se mohlo vyšplhat na 60 000 USD.
V únoru zase předpověděl, že cena Bitcoinu by mohla dosáhnout 500 000 USD do roku 2025, zatímco zlato by mohlo stoupnout na 5 000 USD a stříbro by mohlo dosáhnout 500 USD.
Radí jak přežít „největší krach v historii“
Minulý měsíc Kiyosaki radil investorům, aby okamžitě kupovali Bitcoin, jelikož předpokládá obrovskou poptávku po této kryptoměně v době, kdy trhy s akciemi, dluhopisy a nemovitostmi začnou kolabovat.
Vyjádřil přesvědčení, že kryptoměny mají budoucnost, zatímco fiat peníze považuje za „topink“ a popsal je jako „falešné peníze“. To se například výrazně odlišuje od názorů pravé ruky Warrena Buffetta Charlieho Mungera, který tvrdí prakticky totéž, ale přesně naopak – za falešné respektive umělé peníze považuje kryptoměny v čele s Bitcoinem.
Každopádně podle Kiyosakiho zlato a stříbro představují tzv. „Boží peníze“, zatímco Bitcoin jsou „peníze lidí“. Kromě několika varování před největším krachem na trzích s nemovitostmi, akciemi a dluhopisy také upozorňuje, že zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (FEDem) nakonec zhroutí americký dolar, přestože zatím z přísné monetární politiky dolar spíše čerpá a vůči ostatním měnám dolarový index posiluje.
Nedávno Kiyosaki odhalil investiční rozdělení prostředků, které by podle něj mělo pomoci investorům přežít „největší krach v historii světa“. Zároveň sdílel svou investiční strategii, zdůrazňujíc, že se nesnaží napodobit CEO Berkshire Hathaway Warrena Buffetta.
Nemusí mít pravdu
Na závěr je nutné dodat, že Kiyosaki avizuje pád globálního trhu již mnoho let, ale ten se dosud ještě nedostavil. Jeho předpovědi jsou mnoha investory respektovány, ale neexistuje žádná záruka toho, že bude mít pravdu. Naopak pravdou je, že stále více analytiků i těch, kteří byli skeptičtí, věří, že americká ekonomika současnou krizi způsobenou nejprve vysokou inflací a následně restriktivní politikou FEDu zvládne bez hluboké recese.
Zdroj: bitcoin.com, Autor