Nový princip fungování
Společnost Block, Inc. (dříve Square, Inc.) představila dlouho avizovanou hardwarovou peněženku Bitkey, která je prezentována jako „inovativní samoúschovná peněženka pro Bitcoin“.
Peněženka Bitkey podle Block přináší nový pohled na správu bitcoinů, jelikož se neopírá o tradiční hesla nebo seed fráze (seed je kombinace 12 nebo 24 slov, která jsou alfou a omegou přístupu k peněžence a kryptoaktivům na ní).
Bitkey místo toho používá 2-z-3 multi-signaturní mechanismus pro její obnovu v případě potřeby.
https://twitter.com/DocumentingBTC/status/1732803467775795220
Odlišná filozofie Bitkey
Bitkey je peněženka zahrnující:
- mobilní aplikaci
- hardwarové zařízení
- sadu nástrojů na její obnovu.
Její způsob fungování na rozdíl od hardwarových peněženek, jaké výroba například Trezor (SatoshiLabs) spočívá v odstranění závislosti na seed frázích a jejich bezpečné úschovy.
Namísto toho peněženka BitKey využívá systém obnovy 2 ze 3, přičemž uživateli jsou poskytnuty dva klíče: jeden integrovaný v mobilní aplikaci pro běžné transakce a druhý uložený v samostatném hardwarovém zařízení pro zvýšenou bezpečnost. Třetí klíč, v držení Bitkey (Block) a slouží jako mechanismus obnovy.
„Lidé držící bitcoiny na burzách a v custody službách dnes často váhají zda přejít na samoúschovné peněženky, protože se obávají chyb, zejména s historickým požadavkem bezpečně uchovávat 12 nebo 24-slovní hesla známá jako ‚seed fráze‘,“ vysvětluje Lindsey Grossman, vedoucí obchodu pro Bitkey.
„Lidé se často kvůli tomu cítili zaseknutí: obávali se nedostatku kontroly nad kryptoměnami, které mají na custody platformě nebo na burze, ale zároveň byli znepokojeni nekompromisními produktovými zkušenostmi, které historicky poskytovaly jiné samoúschovné peněženky.“
Bitkey chtěl podle ní vytvořit produkt, který by přivedl všechny k držení kryptoměn na vlastní peněžence, tím, že zkombinuje robustní bezpečnostní a obnovovací možnosti hardwarových peněženek s jednoduchým zákaznickým zážitkem pramenícím i z toho, že nemusí řešit bezpečnost spojenou se seedy.
Top peněženky
Jak je to se závislostí na třetí straně?
Přestože Bitkey si ponechává třetí klíč pro majitele kryptoměny, společnost tvrdí, že nemá schopnost přistupovat k finančním prostředkům majitele peněženky bez dalších dvou klíčů. Vysvětlení to však částečně vyvrací.
„Třetí klíč je na serveru Bitkey a používá se jen na dvě věci: pomoci zákazníkům přesouvat bitcoiny jen s jejich telefonem pro transakce, které si vyberou dělat na cestách bez jejich hardwarového zařízení, a pomoci zákazníkům obnovit jejich peněženku, pokud ztratí svůj telefon nebo hardware – nebo dokonce obojí,“ uvádí se ve sdělení Bitkey.
„Důležité je, že jelikož Bitkey má přístup pouze k jednomu, ne dvěma nebo třem klíčům v této 2-z-3 multi-signaturní peněžence, Bitkey nemůže přistupovat k bitcoinům zákazníka ani je přesouvat bez jejich souhlasu.“
Problémové oblasti
Fakt, že Bitkey dokáže obnovit peněženku i při ztrátě 2 ze 3 klíčů, jak to tvrdí výše, však naznačuje, že nějaká cesta k obnově peněženky s jen jedním klíčem v držení BitKey zřejmě existuje.
Kromě toho toto řešení nemůže být zcela anonymní, jelikož BitKey musí mít možnost ověřit si totožnost zákazníka, má-li mu pomoci s případnou obnovou peněženky, nebo s realizací transakce. Na severech BitKey se nachází kromě fráze pro obnovu také záznam o všech transakcích držitele této peněženky.
Dalším mimořádně problémovým bodem je fakt, že hardwarová peněženka nemá displej, což znamená, že uživatel při jejím používání se musí spoléhat na informace zobrazované softwarem, ať už na desktopu, nebo v aplikaci. Tím se neodstraňuje riziko hacku softwaru, což může vést k realizaci špatné transakce ve prospěch útočníka.
Pro vysvětlení hardwarové peněženky, jako je Trezor, zobrazují transakční informace i seedy na hardwarovém zařízení, které je mimo internet, což znamená, že nemůže být napadeno na dálku.
Další konkurence BitKey
Block a Bitkey nejsou sami v představování takového konvenčního přístupu k odstranění výhradní závislosti na seed frázi. Binance nedávno představila samoúschovnou Web3 peněženku využívající systém sdílených klíčů.
Podobně firma Ledger, přední výrobce hardwarových peněženek, uvedla na trh systém sdílených klíčových částí pro obnovu peněženky v případě ztráty seedu.
Náš názor
Bitkey může být lepší volba, než držení kryptoměn na burzách. To rozhodně.
Z pohledu bezpečnosti však nadále doporučujeme Trezory – zejména nový Safe 3 a Trezor model T.
Tyto dva modely nabízejí také řešení Shamir Backup, které výrazným způsobem eliminuje rizika spojená s možnou ztrátou seedu. Zároveň od Bitkey při nich nesvěřujete přístup k peněžence žádným způsobem třetí straně a seed a také informace o transakcích se zobrazují na hardwarovém zařízení, tedy mimo internet.
Vysvětleno je to i v následujícím videu o bezpečné úschově seedu.
Zdroj: Bitcoin.news, Autor