Elizabeth Warrenová, americká senátorka a bývalá profesorka práva, vyvolala v americkém kryptoměnovém průmyslu opět velký rozruch. Důvodem je její návrh zákona proti praní špinavých peněz, který se do značné míry týká i kryptoměn a v případě jeho prosazení by je mohl výrazně zasáhnout.
Co chce Warrenová přinést v novém návrhu zákona?
Návrh zákona o digitálním majetku proti praní špinavých peněz, který Warrenová znovu předložila v červenci, se snaží zamezit mezerám v legislativě o praní špinavých peněz. Cílem je však i to, aby byly kryptoměnové aplikace a společnosti klasifikovány jako finanční instituce podle Zákona o bankovním tajemství. Tento návrh zákona už stihlo podpořit pět dalších senátorů z Demokratické strany.
The same rules should apply to the same kinds of financial transactions with the same kinds of risks. So my new, bipartisan Digital Asset Anti-Money Laundering Act will make the crypto industry follow the same anti-money-laundering standards as banks, brokers, & Western Union.
— Elizabeth Warren (@ewarren) December 29, 2022
Negativní dopad pro kryptoměny
Alex Thorn z Galaxy Research v příspěvku na sociální síti X (Twitter) uvedl, že návrh zákona by představoval účinný zákaz Bitcoinu (BTC) a kryptoměn v USA.
Thorn zdůraznil, že rozšíření požadavků, které zahrnuje, pro ověřování totožnosti klientů (KYC), na poskytovatele krypto peněženek, těžařů a validátorů by bylo extrémně problémové, protože decentralizovaný software nemůže vykonávat centralizované funkce dodržováním předpisů.
„Návrh zákona senátorky Warrenové by v podstatě zakázal kryptoměny v Americe,“ dodává Thorn.
Neeraj Agrawal z CoinCenter zase na X napsal, že tento návrh zákona je přímým útokem na technologický pokrok a osobní soukromí. Agrawal tvrdí, že navrhovaný zákon je ve skutečnosti odmítnutím liberálních hodnot.
„Návrh zákona se nedá zlepšit. Je možné se mu jen v celosti postavit,“ dodal Agrawal.
Nezoufejte, její úspěšnost je nízká
Z údajů platformy GovTrack vyplývá, že během svého jedenáctiletého působení v senátu předložila Warrenová až 330 návrhů zákonů. Z nich bylo nakonec jen 10 zahrnuto do jiných legislativních textů a pouze jeden byl přijat v původním znění.
Jedná se o Zákon o vlajce Národního vězně války/chybějícího v akci, který stanoví povinnost vyvěsit tuto vlajku společně s vlajkou Spojených států na některých federálních územích.
POW/MIA flag to be required to fly alongside US flag on some buildings if Trump signs the bill on his desk https://t.co/odKY0HffxF pic.twitter.com/vgtlLteOM8
— American Military News (@AmerMilNews) October 24, 2019
Jak zveřejnila platforma GovTrack, jen málo návrhů zákonů se stane zákony. Většina zákonodárců má na svém kontě jen několik, které jsou nakonec podepsány. Většina činnosti kongresmanů spočívá v předkládání pozměňovacích návrhů a práci ve výborech, což často zůstává bez povšimnutí veřejnosti.
Zdroj: cointelegraph.com