Společnost Grayscale, světově největší správce kryptoměnových aktiv, očekává, že zásadní změny v rovnováze poptávky a nabídky Bitcoinu (BTC) budou mít výraznější vliv na jeho cenu po nadcházejícím halvingu. Halving je událost, kdy se odměna těžařům za vytěžený BTC blok sníží o polovinu.
Příznivá situace pro Bitcoin
Z historického hlediska v období po halvingu vždy následoval nárůst ceny BTC. Ve zprávě však Grayscale vyzdvihuje právě následující halving, který proběhne v polovině dubna letošního roku. Společnost zdůrazňuje, že právě během tohoto halvingu bude mít na cenu BTC vliv i nový faktor, a to nově schválené Bitcoinové ETF.
„Kromě obecně pozitivních základů na blockchainu vypadá tržní struktura Bitcoinu po halvingu z hlediska ceny velmi příznivě,“ uvádí se ve zprávě.
Snížení prodejních tlaků
Grayscale poukazuje skutečnost, že při současné odměně za vytěžený blok – 6,25 BTC je k udržení současných cen BTC zapotřebí nákupního tlaku přibližně 14 miliard USD ročně.
Po halvingu se tyto požadavky sníží na polovinu. S odměnou 3,125 BTC za vytěžený blok bude zapotřebí k udržení současných cenových hladin 7 miliard USD ročně. Toto je podle Grayscale faktor, který výrazně zmírní prodejní tlak na BTC.
Tlak těžařů vyváží ETF
Zpráva zdůrazňuje, že deflační mechanismus znamená pro těžaře 50% snížení příjmů z těžby. Náklady na těžbu však zůstávají stejné nebo mohou dokonce stoupat. V důsledku tohoto tlaku těžaři obvykle prodávají větší množství svých BTC zásob, což zvyšuje nabídku a tlačí ceny dolů.
Nedávné schválení spotových BTC ETF může podle Grayscale působit jako protiváha prodejnímu tlaku těžařů.
„Bitcoin ETF by mohly významně absorbovat prodejní tlak a potenciálně změnit tržní strukturu Bitcoinu tím, že poskytnou nový, stabilní zdroj poptávky, což je pro cenu pozitivní.“
Zdroj: cointelegraph.com