Evropská centrální banka (ECB) znovu vyjádřila svůj skeptický postoj vůči Bitcoinu (BTC) a kryptoměnám. V blogovém příspěvku konstatovala, že nevidí žádné přesvědčivé důvody k tomu, aby mohla označit Bitcoin za úspěšný projekt. ECB zveřejnila tuto zprávu v reakci na nedávné schválení spotových Bitcoin ETF v USA.
Bitcoin má nulovou hodnotu
Ulrich Bindseil, generální ředitel divize ECB pro Tržní infrastrukturu a platby, a Jürgen Schaaf, poradce ve stejné divizi ECB, prezentovali své názory na Bitcoin v oficiálním blogovém příspěvku ECB s názvem Schválení ETF pro Bitcoin – nové šaty nahého císaře.
V textu tato dvojice zpochybnila tvrzení, že schválení spotových Bitcoin ETF v USA dokazuje bezpečnost investic do BTC. Nedávný cenový růst je zároveň podle nich jen jakýmsi důkazem investičního šílenství, přičemž zdůraznili, že spravedlivá hodnota BTC je stále nulová.
„Pro společnost je obnoven cyklus Bitcoinu hroznou perspektivou. Kolaterální škody budou obrovské, včetně environmentální škody a konečného přeřazení bohatství na úkor méně zkušených.“
Bitcoin je nevhodná investice
Bindseil a Schaaf také odkazují na svůj předchozí blogový příspěvek z roku 2022, ve kterém argumentují, že BTC neuspěl v naplnění svého původního slibu stát se globální decentralizovanou digitální měnou. Zároveň v něm tvrdí, že BTC je nevhodný jako investice z důvodu absence peněžního toku, dividend, produktivního využití, sociálního přínosu nebo ocenění na základě vynikajících schopností.
V příspěvku ECB uznává, že očekávání schválení ETF přispěla k růstu ceny samotného BTC, ale zároveň vyjadřuje obavy, že to může být jen dočasné.
„Ve spekulativní bublině neexistuje žádný důkaz o ceně. Namísto toho inflace spekulativní bubliny ukazuje účinnost lobby Bitcoinu,“ prohlásili.
ECB s regulacemi ještě neskončila
V závěru příspěvek poukazuje na to, že úloha ECB v případě Bitcoinu a jeho regulace ještě není dokončena. ECB vyzývá úřady, aby zůstaly bdělé a chránily společnost před riziky jako praní špinavých peněz, kyberkriminalita, finanční ztráty pro méně vzdělané a také se soustředily na rizika enviromentální stopy spojené s těžbou kryptoměn.
V článku z 19. února zase výkonní pracovníci ECB poskytli protiargumenty k tvrzením, že zavedení digitálního eura by mohlo vést k vážné celoekonomické bankovní krizi a dlouhodobému riziku pro banky kvůli ztrátám jejich vkladů.
Zdroj: cointelegraph.com