Co je DePin sektor?
Sektor DePin (Decentralizovaná fyzická infrastrukturní síť) se stává v oblasti kryptoměn stále sledovanějším. Protokoly z této kategorie obvykle fungují prostřednictvím vlastního tokenu, který se používá ke stimulaci výstavby fyzické blockchainové infrastruktury propojené s reálným světem. Tyto tokeny jsou rovněž používány jako forma platby pro provozovatele uzlů (nodes), kteří poskytují přístup k různým službám. Zároveň ti, kteří využívají těchto služeb, platí provozovatelům uzlů stejnou kryptoměnou, čímž stimulují vytvoření decentralizované, otevřené a soběstačné ekonomiky.
Nedávná studie o trhu s projekty DePin, zveřejněná interním výzkumným oddělením burzy Crypto.com, pomáhá objasnit stav tohoto sektorového trhu a jeho celkový výhled. Aktuální tržní kapitalizace tokenů DePin dosahuje 25 miliard dolarů. Ty jsou rozděleny mezi podkategorie zpracování dat, úložiště a umělé inteligence. Poslední uvedená podkategorie si užívá největší podíl na trhu.
Zajímavé DePin projekty
Jedním z dvojice zajímavých projektů je Over the Reality. Jedná se italský projekt zaměřený na rozšířenou realitu, který funguje na sítích Ethereum, BNB a Polygon. Svoji technologii využívá k vytvoření podrobného 3D mapování fyzických míst, na kterých se budou stavět virtuální interakce. Ve středu této myšlenky je token OVR, který se používá k nákupu digitálního prostoru (NFT), který představuje jeho fyzický geolokalizovaný protikus.
Re-imagine the world with Over the Reality's groundbreaking feature!
Map out locations and place virtual objects precisely in real-world spaces.
Ideal for marketing experiences, creating augmented reality art installations, setting up interactive experiences, and more… Your… pic.twitter.com/8GG9W5Cl96
— Over the Reality 🌐 (@OVRtheReality) February 22, 2024
Celkově má tento projekt DePin 1,2 milionu registrovaných uživatelů po celém světě. Od svého vzniku tým Over vyvinul obrovské úsilí pro uložení 36 TB dat vytvořením více než 28 000 OVRmap. Tím se mu podařilo pokrýt plochu zhruba 9 milionů čtverečních metrů. Nepochybně jde o jeden z nejzajímavějších a nejinovativnějších řešení DePin v porovnání se všemi na trhu.
Druhým projektem je Io.net. Jedná se o projekt DePin postavený na blockchainu Solana, zaměřený na poskytování výpočetního výkonu prostřednictvím GPU, agregaci zdrojů nabízejících nástroje umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML) pro soukromé společnosti. Tento protokol, jak jej popisuje krypto komunita, má sílu demokratizovat výpočetní výkon GPU, poskytující bezplatný přístup k této technologii bez jakýchkoli rozdílů.
Tento projekt počítá s tím, že v budoucnosti bude zapotřebí obrovský výpočetní výkon pro napájení velkého množství aplikací AI, který je stále podceňován analytiky trhu. Io.net ještě nemá token, který by mohl stimulovat rozsáhlé používání GPU, ale tým tohoto projektu oznámil, že jej v budoucnu uvolní s tickerem IO. Jedná se tak stále o projekt v časné fázi.
BREAKING: https://t.co/WLXlHkvE4z has raised $30M to build the largest decentralized GPU network in the world and solve the AI compute shortage.
The Series A round was led by Hack VC with participation from Multicoin Capital, 6th Man Ventures, M13, Delphi Digital, Solana Labs,…
— io.net (@ionet_official) March 5, 2024
Závěr
DePin sektor by se mohl stát skutečně velkým. Jedná se o oblasti a zaměření, které je velmi blízké kryptoměnám a blockchainu a jejich spojení dává velký smysl. Také snad nikdo nepochybuje o velkém rozmachu umělé inteligence v budoucnosti. Blížící bullrun by tak mohl tomuto sektoru dodat potřebnou energii a DePin kryptoměny by mohly být velkou a zajímavou příležitostí k investici.
(Nejen) tomuto sektoru se věnujeme i vDiscord skupině WhaleZone již několik měsíců. Pokud vás zajímá více informací k tomuto tématu, můžete se přidat!
Mohlo by vás zajímat
Airdropy kryptoměn mohou nabídnout zajímavé zhodnocení. Toto jsou nejlepší z nich!
TOP5 krypto airdropů, které se aktuálně nejvíce vyplatí získat!