Pozor na podezřelé projekty
Emin Gun Sirer, CEO společnosti Ava Labs, upozornil na červené vlajky (varovné signály), které by si uživatelé měli zvážit před investováním do nových projektů L2 v nadcházejícím býčím cyklu. Podle Sirera ignorování těchto červených vlajek by mohlo vést k výsledku podobném tomu, co se stalo se Samem Bankman-Friedem, kterého mnozí lidé následovali.
Hey y'all,
We all ignored the huge red flags associated with SBF because "he looked smart" and "he made a lot of money." Then it turned out that he was dumb as rocks, was a sociopath, and was just stealing our money.
The next cycle is going to be even more noisy, with even…
— egs9000🔺⚔️ (@el33th4xor) March 23, 2024
Siret jmenoval červené vlajky prostřednictvím nedávného příspěvku na X, přičemž jako první signál neudržitelnosti označil absenci narativu, který by odpovídal technologii projektu.
Zakladatel Ava Labs nepodporuje projekty, které nejprve prodávají tokeny, aby získaly peníze na vývoj, který povede k jiné technologii/službě až později.
Siret také porovnal zakladatele, kteří před spuštěním projektu vyprodají osobní tokeny, se Samem Bankmanem-Friedem. Věří, že jejich vlastnosti jsou podobné, s potenciálně stejnými výsledky.
Siret se domnívá, že projekty s nízkou mírou tokenů v oběhu jsou riskantní a neudržitelné. Citoval Bankman-Friedův vzor manipulace s nízkou mírou tokenů a půjčování proti nim jako příklad, ze kterého by se uživatelé měli poučit. Tehdy SBF a burza FTX držely obrovské množství svého tokenu FTT.
Bullrun láká podvodníky
Podvody v kryptě jsou jeho nedílnou součástí, ale během bullrunu roste jejich intenzita. Je to hlavně z důvodu cílení na nováčky v kryptě, kteří nemají potřebné zkušenosti, aby takové podvody dokázaly odhalit a vyhnout se jim.
Podvodníci vždy následují trendy a dlouho očekávané události, jako jsou airdropy a listing nových tokenů. Můžeme si to uvést na příkladu níže. Aktuální množství lidí očekává zalistování kryptoměny VENOM a po dlouholetém čekání tato událost nastane už za pár hodin. Podvodníci však této události využili a vytvořili falešný token VENOM.
Následně využili boty a falešné reklamy na sociálních sítích, aby nalákali investory a aby nakoupili tento údajně pravý VENOM. V tomto konkrétním případě se však jedná o tzv. honeypot. To znamená, že koupit sice můžete bez problémů, ale při prodeji máte 100% taxu k prodeji, čili nedostanete absolutně nic.
Váš nákup však zvedne cenu a tvůrci tohoto podvodu mohou následně své tokeny prodávat, jelikož na své peněženky nemají vázanou žádnou taxu.
Na grafu výše můžete vidět graf. Podvodníci pravidelně prodávají své tokeny. Objemy ta posledních 24 hodin jsou ve výši 26 milionů. To znamená, že podvodníci vydělali za pouhý 1 den 13 milionů dolarů.
Závěr
Svět kryptoměn představuje rizika jak na nižší úrovni retailových podvodů, tak i na vyšší úrovni než v případě FTX. Důležitá je v tomto případě diverzifikace. Je třeba, abyste nikdy neinvestovali všechny své prostředky jen na jedné platformě, případně do jednoho projektu. V nejhorším případě byste totiž mohli přijít o všechno.
Máte-li zájem, můžete se přidat do Discord skupiny WhaleZone, kde se prevenci vůči podvodům aktivně věnujeme, přičemž vždy zde můžete najít odpovědi na vaše otázky (nejen) ohledně podvodů.
Mohlo by vás zajímat
Airdropy kryptomen mohou nabídnout zajímavé zhodnocení. Toto jsou nejlepší z nich!
TOP5 krypto airdropů, které se aktuálně nejvíce vyplatí získat!