Největší kryptoměna Bitcoin (BTC) se aktuálně obchoduje za 66 700 USD, což je o přibližně 6 % nižší cena, než den dozadu. Tato cena je zároveň o 5 % nižší, než týden dozadu, ale stlačuje o 8 % výše, než před měsícem.
Bitcoin 14. března vytvořil nová historická maxima na úrovni $73 800 a měsíc ukončil při ceně $70 300 na nejvyšší měsíční a kvartální svíčce v historii.
Ethereum (ETH) kleslo za poslední den ještě výrazněji téměř o 7 % a zabrat dostaly i ostatní altcoiny.
Binance Coin (BNB) se propadl o 6 %, Solana o téměř 10 %, XRP o 4 %, Cardano o 8 %, Avalanche o 10 % či Dogecoin o 12 %.
Fear and greed index Bitcoinu je na úrovni 79 bodů ze 100, což ukazuje stále extrému chamtivost. Poslední aktualizace však ještě nezachycuje propad ceny z úrovně nad 70 000 USD k současné ceně (v době psaní článku).
Možné důvody poklesu
Horší náladu do obchodování Bitcoinu mohlo přinést několik fundamentálních zpráv, přestože ani jednu z nich nelze označit za hlavního „viníka“ prudšího propadu ceny BTC.
Americké bitcoinové ETF každopádně vstoupily do dubna negativně, když v pondělí zaznamenaly v konečném zúčtování odliv kapitálu v hodnotě 88 milionů dolarů.
Tento odliv měli na svědomí zejména další výrazné prodeje podílů v Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) v hodnotě 303 milionů USD resp. o počtu 4 380 BTC.
BlackRock mezitím naakumuloval pro klienty 2371 BTC za 164 milionů dolarů a Fidelity celkem 635 BTC za 44 milionů dolarů.
Bez odlivů z GBTC ostatní ETF naakumulovaly bitcoiny za 215 milionů USD, respektive celkem 3 107 BTC.
Sentiment v souvislosti s BTC však mohly ovlivnit i čerstvé údaje týkající se americké ekonomiky. Index ISM Manfucasturing PMI ukázal, že výrobní sektor USA se dostal poprvé od září 2022 do expanze, což překvapilo i analytiky.
V reakci na tato čísla trh opět přehodnocoval, kdy začne americká centrální banka Fed poprvé snižovat úrokové sazby a nakrátko klesla pravděpodobnost jejich snížení 12. června pod 50 %.
Trh však tento postoj rychle přehodnotil a vrátil se k dřívějším očekáváním, při kterých kolem 62 % investorů počítá se snížením sazeb v onen datum.
Pokud by FED opět odložil snižování úrokových sazeb, je možné, že by na to negativně reagovaly akciové trhy i komodity.
Tato zpráva tak mohla částečně zasáhnout i kryptotrh, ale nelze ji považovat za něco, co by mělo na trh tak zásadní vliv.
Zdroj: Autor, Cointelegraph, Coingecko, Twitter (X)