Bitcoin (BTC) se aktuálně obchoduje za více než 66 tisíc dolarů, což je o 6 % méně, než před týdnem. Za posledních 24 hodin cenu výrazněji nezměnil. Na historická maxima $73 800, které dosáhl 14. března, ztrácí aktuálně 10 procent.
Altcoiny mají za sebou také nevýrazný den. Mezi kryptoměnami v první dvaceti podle tržní kapitalizace nejvíce posílil Internet Computer, a to až o 8 %, zatímco nejvýrazněji oslabil Toncoin o dvě procenta. Za zmínku stojí snad ještě tříprocentní růst Solana (SOL).
Pokud jde o oslabení Bitcoinu po březnovém dosažení ATH, mnozí analytici si myslí, že jde jen o „tradiční ochlazení“, které bylo přítomno i před předchozími halvingy BTC. Ten nejbližší se uskuteční mezi 19 a 20. dubnem.
V roce 2016 BTC klesl před halvingem až o přibližně 40 %, zatímco v roce 2020 o téměř 20 %.
Mezitím si pozornost ptá i změna struktury trhu. Podle onchain dat mají krátkodobí držitelé BTC (STH), čili ti, kteří drží BTC na peněžence méně než 155 dní, ve zprávě nejvíce bitcoinů od 26. června 2021. Naznačuje to, že největšími kupujícími jsou v současnosti právě krátkodobí respektive noví investoři.
Nutné je však upozornit, že tuto statistiku mohou zkreslovat přílivy na nové adresy spojené s Bitcoin ETF, stejně jako přelivy BTC mezi Grayscale (GBTC) a ostatními ETF.
Chamtivost na trhu klesá
Fear and Greed index mezitím klesl na 71 bodů ze 100, což je nejnižší úroveň chamtivosti na trhu od 12. února, kdy stál BTC 50 200 dolarů.
To může být vnímáno i jako pozitivní jev, protože trh se dostává do udržitelnější a méně manické fáze.
V minulosti platilo, že když je na trhu obrovská chamtivost, není vhodné BTC dokupovat. Opět se tak ukázalo, že tento index funguje poměrně přesně.
Bitcoin Fear and Greed Index is 71 ~ Greed
Current price: $65,447 pic.twitter.com/I3z1eRTzTl— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) April 3, 2024
Novinka u Bitcoin ETF
Bitcoinové ETF mají za sebou zelené úterý, ale nelze jej řadit mezi obzvláště úspěšné v porovnání s tím, jak velká čísla dosahovala ETF v březnu.
Celková bilance totiž stoupla jen o 40 milionů dolarů, respektive správci ETF získali do zprávy dalších 609 BTC.
Akumulační byly tradičně zejména ETF amerických správcovských gigantů BlackRock a Fidelity. Tyto firmy získaly do správy 2 278 BTC resp. 678 BTC, nebo v přepočtu bitcoiny za 150 a 45 milionů dolarů.
Na druhé straně jsme viděli tradiční odlivy z Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) v podobě 1 240 BTC (82 milionů USD), ale překvapivě poprvé i obrovský odliv z ETF od Ark Invest & 21 Shares v podobě 1 325 BTC (88 milionů USD).
Vůbec poprvé se tak stalo, aby jiný eminent Bitocin ETF v USA „porazil“ v odlivech prodeje u GBTC.
Kryptofondy se minulý týden zelenaly
Coinshares mezitím zveřejnila celkovou bilanci kryptofondů v minulém týdnu. Byl zelený, jelikož v celkovém zúčtování přijali 862 milionů dolarů.
Smazali tak většinu ztrát z týdne předtím, kdy zaznamenaly rekordní odlivy v podobě 931 milionů USD.
Většinu těchto pohybů měli na svědomí Bitcoin ETF v USA, jelikož přílivy do nich činily 863 milionů dolarů. ETF na Bitcoin přilákaly celkem až 1,8 miliardy dolarů, ale od nich se musely odečíst prodeje u GBTC v podobě 965 milionů USD.
Graf: Klesající počet BTC ve zprávě Grayscale (GBTC)
Zajímavé je, že Ethereum (ETH) zaznamenalo již čtvrtý týden v řadě odlivy kapitálu z kryptofondů, tentokrát v podobě 19 milionů dolarů. Naznačuje to, že investoři moc nevěří možnosti schválení spotového Ethereum ETF v letošním roce. O jeho osudu by se mělo rozhodnout nejpozději 23. května, kdy se SEC musí vyjádřit k žádosti firmy VanEck.
Mezi přílivy, pokud jde o altcoiny, dominovala Solana s přírůstkem 6,1 milionu dolarů. Altcoiny celkově přilákaly 18,3 milionů USD.
Skvělý březen
Při zúčtovávání není třeba zapomenout ještě na nedávno skončený březen, který byl nakonec v souvislosti s Bitcoin ETF nad očekávání úspěšný.
Analytik Eric Balchunas z Bloombergu upozornil, že objemy obchodování ETF na BTC dosáhly rekordních 111 miliard dolarů, což více než ztrojnásobilo to, čeho dosáhly tyto ETF v lednu a únoru.
Zdroje: cointelegraph.com, Coingecko, Twitter (X)