Halving Bitcoinu (BTC) byl vždy obdobím velkých očekávání a spekulací na cenu. Ten poslední, čtvrtý v pořadí po předchozích v letech 2012, 2016 a 2020 se úspěšně udál na přelomu pátku a soboty.
Spuštění projektu Runes
Možná hlavní událostí sobotního halvingu bylo spuštění projektu Runes. Zakladatelem tohoto projektu je vývojář Casey Rodamor, který již v minulosti stál za inovacemi v rámci bitcoinového ekosystému, z nichž snad nejznámější je projekt NFT a BRC-20 tokenů na Bitcoinu, tzv. Ordinals.
Rodamor tentokrát s Runes přináší podobnou technologii jako u Ordinals, která ovšem přináší klíčové rozdíly. Zatímco Ordinals umožňuje vytváření unikátních, nezaměnitelných digitálních aktiv zapisováním dat přímo na satoshi (nejmenší jednotka Bitcoinu), Runes se soustředí na tvorbu tokenů, které mohou být více v duchu populárních memecoinů.
Projekt Runes okamžitě upoutal pozornost nejen vývojářů, ale zejména investorů. Již v devátém bloku po halvingu se vyplatily těžařům poplatky ve výši 78,6 BTC, což je v přepočtu přibližně 4,95 milionu USD za transakce s těmito tokeny.
Vytváření nových tokenů na tomto protokolu během halvingového dne nakonec vedlo k šílenému nárůstu transakčních poplatků. Podle YCharts byly v sobotu na úrovni přes 128 dolarů za transakci, ale udály se i transakce, které byly mnohonásobně dražší.
Důvod byl zejména spekulativně zasazen do předpokladu, že nové tokeny díky Runes, které vzniknou právě v den halvingu, budou zvláště vzácné.
Klíčové rozdíly mezi Runes a Ordinals
- Runes využívá stávající UTXO model Bitcoinu a OP_RETURN opcode k ukládání dat, zatímco Ordinals používá tzv. „inscription“ pro zápis dat na jednotlivé satoshi.
- Runes umožňuje otevřenou i uzavřenou formou vytvářet (mintovat) tokeny, zatímco Ordinals je limitován pouze na otevřené mintování.
- Při přenosu tokenů Runes vytváří nové UTXO na základě OP_RETURN dat, zatímco Ordinals vyžaduje nové inscriptions.
- Runes je kompatibilní s Lightning Network a podporuje SPV peněženky, zatímco Ordinals vyžaduje speciální peněženky s podporou Ordinals.
Celkově Runes přináší efektivnější a škálovatelnější řešení pro tokeny na Bitcoinu v porovnání s Ordinals, přičemž lépe využívá stávajících vlastností Bitcoinu.
Bude projekt Runes přínosem?
To, jaký bude mít projekt Runes přínos v rámci kryptoměnové komunity, je stále sporné. Mnozí spekulanti a investoři diskutují o tom, které z jednotlivých Runes projektů by mohly být nejžádanější.
Co se týče budoucnosti, jeho tvůrce Casey Rodamor naznačil, že v rámci tohoto protokolu bude možné v budoucnu vytvářet projekty s kratšími názvy, což by mohlo usnadnit identifikaci a zvýšit atraktivitu těchto tokenů.
Vzhledem k tomu, že někteří vývojáři již zarezervovali některé série tickerů pro budoucí využití, zdá se, že soutěž o nejlepší a nejatraktivnější tickery bude pokračovat.
Projekt Runes tedy představuje více než jen technologický pokrok. Podle některých se může jednat o posun vpřed v rámci bitcoinového ekosystému. S každým novým projektem, který se objeví, se totiž rozšiřují hranice toho, čeho lze dosáhnout pomocí této decentralizované technologie. Je však nutno říci, že ne každý Bitcoiner je nadšen z toho, že nad Bitcoinem vzniká svět, který je mnohdy plný velmi spekulativních asetů.
Runes je však svědectvím neustálé inovace a přizpůsobování se Bitcoinu, který se po dobu své existence stále vyvíjí a expanduje do nových oblastí. Až budoucnost ukáže, zda jde o správnou cestu, nebo šílenství nad bitcoinem časem zanikne a Bitcoin se bude držet jen jeho běžných konzervativnějších standardech.
Zdroj: www.coindesk.com