Joseph Lubin, spoluzakladatel Ethereum (ETH) a aktuální CEO společnosti Consensys, která je výrazně závislá na ekosystému této kryptoměny, vystoupil na konferenci FTLive’sCrypto and DigitalAsset v Londýně, kde během svého vystoupení řekl, že americká Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) „úmyslně brání technologickým inovacím v USA , čímž ohrožuje celý finanční sektor Spojených států amerických„.
Kritika SEC a žaloba Consensys
Joseph Lubin kritizoval SEC za to, že údajně reklasifikovala Ethereum jako cenný papír, a to bez jakéhokoli předchozího upozornění. SEC zároveň využila řady vynucovacích opatření vůči kryptoměnovým firmám namísto otevřené diskuse a jasné tvorby pravidel.
„Tímto přístupem chtějí vytvořit atmosféru strachu, nejistoty a pochybností v kryptoměnovém průmyslu, ve snaze paralyzovat nás a nutit nás přesunout operace do zahraničí,“ uvedl.
Lubin rovněž zdůraznil, že právní kroky společnosti Consensys, která podala k SEC kvůli tomuto přístupu žalobu, jsou zaměřeny na „získání jasnosti od amerických soudů„.
Hlavním důvodem je rozchod názorů mezi SEC a americkou Komisí pro komoditní futures (CFTC), která v minulosti klasifikovala Ethereum jako komoditu.
Spotové Ethereum ETF
Lubin také poukázal na nadcházející termín, do kterého musí SEC rozhodnout o schválení spotového Ethereum ETF. Do 23. května se totiž SEC musí vyjádřit již definitivním způsobem bez možnosti odkladu k žádosti společnosti VanEck. To podle něj motivuje regulátora k intenzivnější aktivitě proti Ethereum, aby si vytvořila podmínky pro zamítnutí žádosti.
„Vzhledem k tomu, jak mnoho kapitálu proudilo do ekosystému po schválení bitcoinových ETF, SEC je znepokojena, že naše ekosystémy získávají na atraktivitě z důvodu vylepšení v škálovatelnosti a použitelnosti,“ poznamenal.
Generální ředitel Consensys také spekuloval, že bankovní sektor by mohl být znepokojen vyhlídkou, že jejich zákazníci by mohli přesunout svá aktiva do digitálních forem využívajících decentralizované finanční nástroje. Tento scénář by podle Lubina mohl ohrozit tradiční bankovní sektor.
Softwarové peněženky
Lubin dále kritizoval SEC za to, že tvrdí, že softwarové peněženky od Coinbase a MetaMask působí jako broker-dealery, což považuje za „absurdní tvrzení“.
„Je to absurdní představa, že by software mohl působit jako broker-dealer. A diskuse o tom, zda by každý uživatel MetaMask měl registrovat svou peněženku jako broker-dealera, je opravdu znepokojující,“ uvedl.
Na závěr zdůraznil, že dopad aktivity SEC by mohl mít významné důsledky pro celý technologický a kryptoměnový průmysl v USA.
Zdroj: cointelegraph.com