Matt Hougan, hlavní investiční pracovník společnosti Bitwise, se zaměřil na nedávné zveřejňování reportů 13F amerických společností v souvislosti s tím, jaké expozice v nich odhalily firmy vůči bitcoinovým ETF.
Zájem společností o bitcoinové ETF
Hougan řekl, že 563 profesionálních investičních společností nahlásilo po prvním kvartálu 2024 v USA určité vlastnictví spotových bitcoinových ETF v celkové hodnotě přibližně 3,5 miliardy USD. Z nejnovějších dat od K33 Research také vyplývá, že více než 900 společností oznámilo držení spotových bitcoinových ETF.
Senior analytik společnosti K33 Research Ventle Lunde detailněji uvedl, že k 31. březnu investovalo do Bitcoin ETF celkem 937 profesionálních společností v USA.
„Pro srovnání, do zlatých ETF bylo v prvním čtvrtletí investováno 95 profesionálních společností (Bitwise),“ dodal Lunde srovnání se zlatem, ve kterém zájem o Bitcoin ETF výrazně vyhrává.
BlackRock dominuje
Eric Balchunas, ETF analytik společnosti Bloomberg, si všiml, že největší ETF přilákaly největší část institucionálního kapitálu. Do bitcoinového ETF od BlackRock přitom investovalo více než 400 společností.
„Tohle je naprosto masivní. Pro každého finančního poradce, rodinnou kancelář nebo instituci, která se zajímá, zda jsou jediní, kteří uvažují o expozici vůči Bitcoinu, je odpověď jasná: Nejste sami,“ uvedl Hougan.
Hougan zároveň poznamenal, že s více než 50 miliardami USD ve spravovaných aktivech, profesionální investoři vlastní jen 7-10 % celkové investice.
„Retail vlastní většinu volného oběhu. Profesionální investoři měli expozici 11,06 miliardy dolarů ke konci prvního čtvrtletí, což představuje 18,7 % AUM BTC ETF,“ vysvětlil Hougan.
Postupný příchod institucí
Hougan také představil typický čtyřkrokový investiční plán, podle něhož postupuje většina institucí. Ten začíná obdobím vlastního průzkumu aktiva, který trvá 6-12 měsíců.
Druhým krokem je, že profesionálové udělají malou osobní alokaci předtím, než vystaví své investory trhu.
Nakonec to vede k významnějším alokacím na úrovni celé společnosti v celém klientském portfoliu, obvykle v rozmezí 1-5 % portfolia. Tato fáze nastává přibližně šest měsíců po počáteční alokaci.
„Tohle mi říká, že alokace, které vidíme v nedávných podáních 13F, jsou jen zálohou,“ napsal Hougan.
Hougan vysvětlil, že jeho současná alokace ve spotovém bitcoinovém ETF představuje jen 0,05 % jeho aktiv. Nicméně, pokud by následoval typický čtyřkrokový investiční proces, 1 % alokace by časem znamenala 1,2 miliardy USD z jedné firmy.
„Vynásobte to rostoucím počtem profesionálních investorů zapojených do tohoto prostoru a můžete začít chápat, co stojí za mým nadšením,“ uvedl.
Zdroj: cointelegraph.com