Donald Trump, bývalý prezident USA a současný kandidát na prezidenta za stranu Republikánů, posiluje v rámci jeho prezidentské kampaně podporu kryptoměn, protože cítí, že mezi voliči může být toto téma důležité, ne-li klíčové.
Trump dokonce prohlásil na akci v San Franciscu, že pokud bude zvolen, mohou ho považovat za něco jako „krypto-prezidenta“. Učinil tak na akci, které uspořádali David Sacks, generální partner společnosti Craft Ventures a Chamath Palihapitiya, známý technologický miliardář.
Politický obrat v USA
Někteří kryptoměnoví odborníci i na margo Trumpových vyjádření předpokládají, že ve Washingtonu dochází k obratu směrem ke kryptoměnám.
Matt Hougan, hlavní investiční ředitel společnosti Bitwise se domnívá, že USA se konečně posouvají směrem k regulační jasnosti v této věci. To by podle něj mohlo otevřít cestu pro příliv nového kapitálu do kryptoměnového sektoru v hodnotě až 20 bilionů USD, což by více než násobně navýšilo současnou kapitalizaci digitálních aktiv.
Kryptoměnoví velcí hráči však nečekají jen na změny legislativy a jasné regulace a mnozí jednají proaktivně. Například kryptoměnová burza Coinbase darovala 25 milionů USD politickému výboru Fairshake zaměřenému na kryptoměny ve snaze zvýšit lobbing před listopadovými volbami v USA.
Poslední dar tak zvýšil celkovou sumu, kterou v tomto volebním cyklu získal Fairshake a jeho přidružené organizace na 160 milionů USD. Fairshake obdržel finance i od společností Ripple a Andreessen Horowitz (a16z).
Katar spustil CBDC
Věci související s politickým přístupem ke kryptoměnám se mění i v jiných finančně důležitých zemích.
Centrální banka Kataru (QCB) dokončila infrastrukturu pro projekt digitální měny centrální banky (CBDC) a spustila jeho první experimentální fázi. QCB se zaměří na vyrovnávání velkých plateb mezi velkými domácími a mezinárodními bankami.
Z projektu však bylo zatím zveřejněno jen málo detailů. Státní zpravodajská agentura uvedla, že QCB se bude zaměřovat na technologii blockchain a umělou inteligenci, zlepšování likvidity a transakcí s cennými papíry. Experimentální fáze projektu by měla prý probíhat do října letošního roku.
Další stopka pro Worldcoin
Ne všechny kryptoměny, a zároveň ne každá z nich, nicméně regulátorem a státem takříkajíc „voní“. Projekt spojovaný se Samem Altmanem, lídrem OpenAI (ChatGPT) známý jako WorldCoin, čelí překážkám.
Španělská agentura pro ochranu údajů nově uvedla, že společnost Tools for Humanity Corporation, která stojí za projektem Worldcoin, nebude moci pokračovat ve shromažďování a zpracování údajů svých uživatelů minimálně do konce roku 2024 nebo do konečného rozhodnutí probíhajícího vyšetřování jejich projektu.
Projekt Worldcoin funguje na principu sběru dat svých uživatelů, konkrétně scanů jejich čoček. Účastníci projektu si nechají pomocí zařízení Orb oskenovat sítnici a za účast na projektu dostávají odměnu v podobě stejnojmenného tokenu Worldcoin (WLD).
Úřad pro ochranu údajů v Bavorsku také vyšetřuje organizaci a její zacházení s osobními údaji uživatelů.
Španělsko a Německo jsou přitom jen dvě z mnoha zemí, které zpochybňují projekt Worldcoin.
Spojené arabské emiráty se zaměřily na stablecoiny
Rada ředitelů Centrální banky Spojených arabských emirátů (CBUAE) schválila vydání nového systému pro dohled a licencování stablecoinů. Iniciativa si klade za cíl posílit digitální transakce, rozvíjet digitální ekonomiku země a podporovat inovace.
Podle místního právníka regulace objasňují vydávání, licencování a dohled nad platebními tokeny krytými jejich národní měnou – Dirhamem (AED). Platební tokeny musí být kryty dirhamy Spojených arabských emirátů a nemohou být vázány na jiné měny, digitální aktiva nebo algoritmy.
V únoru CBUAE oznámila, že vydá CBDC, která by měla řešit neefektivnost přeshraničních plateb a podporovat domácí platební inovace.
Zdroj:cointelegraph.com