Gary Gensler, předseda americké Komise pro cenné papíry a burzu (SEC), se ve čtvrtek zúčastnil rozpočtového slyšení v americkém Senátu, kde uvedl, že závěrečná schválení pro obchodování spotových Ethereum ETF v USA by měla být dokončena ještě toto léto.
Dále se čeká na schválení žádostí S-1, které stále nejsou dořešeny, ačkoli SEC v květnu povolila osm Ethereum ETF tím, že schválila formuláře 19b. Po schválení formulářů S-1 mohou být nové ETF na Ethereum uvedeny na burzu, čímž se otevřou dveře pro širší spektrum investorů z Wall Street, čehož důkazem byl i výrazně zvýšený zájem o Bitcoin po povolení jeho Bitcoin ETF.
Je Ethereum cenný papír?
Když se Gensler na slyšení přímo zeptali, zda považuje Ethereum za komoditu, odpověděl jen velmi nepřímo a vyhýbavě. Naopak Rostin Behnam, předseda americké Komise pro komoditní futures (CFTC), na stejném slyšení řekl, že Ethereum považuje za komoditu.
Tato otázka je velmi důležitá při hledání správného amerického regulačního orgánu pro několik kryptoměn. SEC by měla dohlížet na tokeny, které jsou považovány za cenné papíry a CFTC by měla mít kontrolu nad zbytkem kryptoměnových aktiv.
Zatímco Gensler opakovaně uvedl, že většina digitálních aktiv by měla být považována za cenné papíry, odmítá identifikovat, které to konkrétně jsou.
„Ačkoli ne všechny kryptoměny jsou cenné papíry – některé jsou pod jurisdikcí předsedy Behnama – ty, které jsou, mají povinnost zveřejnit informace veřejnosti,“ řekl Gensler.
Gensler zároveň tvrdí, že kryptoměnové odvětví ignoruje většinu regulačních nařízení. Také naznačil, že CFTC není v současnosti dobře připravena na kontrolu kryptoměnového ekosystému, protože to není její role, na rozdíl od SEC.
Pohled předsedy CFTC
Behnam přiznal, že CFTC stále nemá některé z potřebných pravomocí pro kontrolu kryptomenových trhů.
„Nemáme ty tradiční regulační nástroje – registraci, úschovu, dohled, kontrolu – které skutečně učinily americké kapitálové trhy a trhy s deriváty tak silné,“ řekl Behnam.
Na slyšení se Behnama také ptali na predikční trhy, které se staly populárními ve společnostech jako PredictIt, Polymarket, Zeitgeist a Kalshi a také ho žádali o postoj vůči kontraktům predikujícím výsledky voleb.
„Poslední věc, kterou nyní potřebujeme, je jakési komoditizování voleb. Toto je podle mého názoru jasně proti současnému zákonu a podnikáme kroky k tomu, abychom je zakázali,“ uvedl.
Zdroj:www.coindesk.com