Bitcoin (BTC) se ve středu ráno obchodoval za téměř $62 000, což je přibližně o 1 % více, než den předtím a zároveň o zhruba 3000 dolarů více, než v době největšího propadu v úvodu týdne.
Ethereum (ETH) se obchoduje za přibližně $3 400 bez výraznější změny v posledním dni.
Fear and Greed index Bitcoinu stoupl na 46 bodů z včerejších 30 bodů. Stále však jde o zónu strachu.
Bitcoinové ETF v plusu
Po dvou záporných týdnech a sérii 7 záporných dní v řadě skončily bitcoinové ETF konečně v kladných číslech.
Během včerejšího obchodního dne do nich nabylo v konečné bilanci 31 milionů dolarů a to navzdory odlivu 30 milionů USD z fondu Grayscale (GBTC).
Otočka trendu směrem k sérii kladných dní u Bitcoin ETF by mohla podpořit zhoršený sentiment na trhu. Zatím je však na oslavy příliš brzy.
Ethereum ETF: VanEck podal formulář 8-A
Společnost VanEck podala na SEC formular 8-A k její žádosti o spotové Ethereum ETF, což je podle analytika Erica Balchunase z Bloombergu dobrý signál.
Balchunas na X upozornil, že VanEck podal stejný formulář ke spotovému Bitcoin ETF sedm dní před jeho spuštěním, tedy v úvodu ledna.
Pokud by se tedy historie opakovala, ETF na Ethereum by se mohlo začít obchodovat od 2. července, což je termín, který považují v Bloombergu za velmi pravděpodobný.
Ethereum ETF bylo v USA schváleno již 23. května a to pro více žadatelů najednou. Obchodované na rozdíl od BTC ETF však stále není, jelikož žadatelé musí se SEC doladit detaily ve formuláři S-1 a také „méně podstatné“ 8-A.
Ty na rozdíl do bitcoinových ETF jsou nedoladěné i po oficiálním povolení ETF na tuto kryptomenu a zatím brání spuštění jeho obchodování.
Emise USDT se zpomalila
V červnu došlo k výraznému poklesu růstu nabídky stablecoinu USDT od firmy Tether, přičemž měsíční nárůst (posledních 30 dní) byl méně než 1,5 %, což je pokles z více než 5 % v dubnu a květnu.
Tento pokles naznačuje snížení likvidity na kryptotrzích, což potvrzuje i pokles obchodního objemu USDT podle dat Messari.io.
Pro ilustraci v týdnu končícím 11. březnem dosáhl historického maxima 757 miliard dolarů, zatímco v týdnu končícím 24. června byly objemy jen na úrovni 53,55 miliardy dolarů.
,,To naznačuje, že na kryptotrhy se přesouvá méně likvidity, protože bitcoiny a ethereum čelí tlaku dolů a altcoiny zůstávají daleko pozadu s malou nadějí na nějaké výrazné oživení v krátkodobém horizontu,” uvedl Fadi Aboualfa, šéf výzkumného oddělení firmy Cooper’s.
Ethereum inflační již 73 dní v řadě
Ethereum zaznamenalo nárůst nabídky (počet mincí v oběhu) během 73 dnů v řadě, což je nejdelší období inflace od přechodu na mechanismus konsensu proof-of-stake (PoS) v září 2022.
Podle údajů z platformy Ultra Sound Money se od 14. dubna vytvořilo přibližně 112 000 nových mincí ETH.
Od přechodu na PoS se spálilo celkem 1,5 milionu mincí ETH, zatímco vytvořeno bylo přibližně 1,36 milionu mincí ETH. Ethereum je tak od přechodu na PoS deflační v podobě snížení objemu o 345 000 mincí ETH. V procentuálním vyjádření jde o pokles nabídky o 0,16 %.
Každopádně nárůst nabídky v posledních týdnech je způsoben nižším objemem transakcí a poplatků, což vede k nižšímu počtu spálených mincí. Počet nově vytvořených ETH tak je vyšší, než počet těch, které se ničí.
Ethereum přešlo na PoS s cílem snížit inflaci a zvýšit deflační tlaky, avšak současné podmínky na trhu způsobily dočasný nárůst nabídky.
Zdroj. Autor, X, Coingecko, cointelegraph.com, cointelegraph.com