Cena Bitcoinu (BTC) se včera vrátila pod 58 000 dolarů a momentálně se drží víceméně v tomto pásmu. BTC tak odvčera oslabil o více než 2 % a prozatím se neudržel nad 200-denním pohyblivým průměrem, nad který se včera dostal. Jedná se přitom o jeden z ukazatelů, které pomáhají z technického hlediska odlišovat bull market a bear market. Za posledních 7 dní je BTC v mínusu přibližně 2 %.
Ethereum (ETH) mírně oslabilo– zhruba o 1 %, přičemž za posledních 7 dní je v minusu téměř 5 %. Z významnějších altcoinů se Avalanche (AVAX) propadl o 6 %, Solana (SOL) o 3 %, Toncoin (TON) o 3 % a populární memecoin DogWifHat (WIF) o 7 %.
Máme tak za sebou spíše nevýrazné cenové pohyby. Dnes mohou cenami pohnout data o inflaci v USA, které budou zveřejněny odpoledne našeho času.
Fear and Greed index je dnes na hodnotě 29 bodů, odvčera tedy opět stoupl o jeden bod. Stále se ale nacházíme hluboko v zóně strachu a potenciálních dobrých nákupních příležitostí.
Z průzkumu Coingecko vyplývá, že 49 % krypto investorů je stále optimistických a očekává pokračování bullrunu. Zhruba čtvrtina dotázaných už očekává jen přechod do bear marketu.
Bitcoinové ETF opět zelené, ETH již brzy
Bitcoinové ETF mají za sebou čtvrtý silný pozitivní den v řadě – včera zaznamenaly přílivy ve výši 147 milionů dolarů. Nejvíce k tomu přispěl fond Fidelity – téměř 58 milionů USD a téměř 32 milionů dolarů přidal méně známý fond Franklin Bitcoin ETF. Grayscale tradičně zaznamenal odliv, ale jen 8 milionů dolarů.
Schválené ETF na Ethereum jsou již údajně blízko spuštění. Stále se dolaďují formuláře S-1, ve kterých podle hlavní manažerky burzy Bitwise pro soulad s předpisy Katherine Dowling zůstává stále méně nesrovnalostí a celý proces se blíží cílové čáře.
Šéf CFTC (americké komise pro komoditní trhy a futures), druhého největšího regulátora vedle SEC, Rostin Behnam, opět konstatoval, že Bitcoin a Ethereum jsou komodity a ne cenné papíry. Taková tvrzení jsou obecně pro trh pozitivní – investoři by raději viděli, aby kryptotrh kontrolovala CFTC, a nikoli SEC, která uplatňuje přísnější pravidla. Behnam ale řekl, že by bylo dobré, aby existovala legislativa, která by jasně stanovila, co spadá pod jehož regulátora.
Nelegální těžaři
Nelegální těžaři BTC v Malajsii ukradli od roku 2018 elektřinu v hodnotě 723 milionů dolarů. Jde o těžaře, kteří se řádně nezaregistrovali k odběru elektřiny a našli si způsoby, jak obejít měřiče. Úřady zajistily 2000 zařízení včetně těžebních strojů. Samotná těžba BTC v této zemi není nelegální, ale kradení elektřiny samozřejmě ano.
Zdroje: Autor, Coingecko, Cointelegraph