Podnikatel a investor známý například také jako šéf klubu NBA Dallas Mavericks Mark Cuban v letošním příspěvku na sociální síti X (Twitter) spekuloval o možném scénáři, při kterém by se Bitcoin (BTC) mohl stát globální rezervní měnou.
Cuban tvrdí, že zvýšená podpora v Silicon Valley pro současného prezidentského kandidáta – Donalda Trumpa může naznačovat jakousi „bitcoinovou hru“ ze strany velkých technologických společností.
Cuban zároveň poukázal na dva podstatné faktory, které mohou vyzdvihnout důležitost Bitcoinu. Prvním faktorem je zpochybňovaná role USA v geopolitice. Druhým jsou zase inflační tlaky, které se mohou zhoršit se zavedením budoucích daňových škrtů, které Trump v případě zvolení slíbil.
,,Existuje protichůdný názor na vznik podpory Silicon Valley pro bývalého prezidenta Trumpa. Který, jako všechny mé názory na ni, pravděpodobně nebude populární. Je to bitcoinová hra. Ne proto, že bývalý prezident je mnohem silnějším zastáncem kryptoměn. To je hezké. Ale opravdu to neovlivňuje cenu kryptoměn. Umožňuje to jednodušší provozovat krypto podniky kvůli nezbytným a požadovaným změnám v SEC. To, co bude řídit cenu BTC, jsou nižší daňové sazby a cla, která, pokud historie něco ukazuje (a to ukazuje), budou způsobovat inflaci. Spojte to s globální nejistotou, pokud jde o geopolitickou roli USA, a vlivem na americký dolar jako rezervní měnu, a nemůžete zarovnat hvězdy lépe pro zrychlení ceny BTC,“ napsal Cuban na X.
Part 1
Here is a contrary opinion on the emergence of Silicon Valley support for former President Trump. Which like all my opinions on here, probably won’t be popular.
It’s a bitcoin play.
Not because the former President is a far stronger proponent of crypto. That’s nice.…
— Mark Cuban (@mcuban) July 17, 2024
Přetrvávající inflace
Světové fiat měny mají dlouhodobý problém s inflací, přičemž americký dolar, který je světovou rezervní měnou, není výjimkou.
Paul Ryan, bývalý předseda Sněmovny reprezentantů USA, začátkem letošního roku diskutoval o roli stablecoinů jako možnosti záchrany amerického dolaru a udržení jeho světové hegemonie. Ryan tvrdil, že stablecoiny jsou možným řešením problémů USA s mimořádně vysokým dluhem a konkurenčním tlakem v podobě čínského juanu.
Přestože jsou základy stablecoinů vázaných na fiat měny stejné jako základy klasických fiat měn, dolarové stablecoiny by mohly zvýšit poptávku po americkém dolaru, což by potenciálně mohlo zmírnit dluhovou krizi.
Útočiště před inflací
Jiné to není ani mimo USA. Dokonce častokrát i hůře.
Ve Venezuele způsobují ekonomické problémy způsobené sankcemi, vládní korupcí a nekontrolovatelnou inflací, že stále více lidí se obrací na kryptoměny. Digitální aktiva představovala v roce 2023 až 9 % z celkových remitencí zaslaných do Venezuely. Rostoucí zájem o remitence v podobě kryptoměn způsobují zejména nízké transakční náklady a téměř okamžité převody těchto aktiv ve srovnání s tradičními fiat remitenčními službami.
Argentina je další zemí, která trpí výraznou inflací. Argentina má roční inflaci ve výši 276 %, což způsobilo, že populace se ve velké míře obrací na kryptoměny. Kromě bitcoinu však kupují i ve velkém stablecoin USDT, což hraje do karet teorii Paula Ryana, že právě skrze stablecoiny by si mohly USA udržet pozici lídra pokud jde o rezervní měnu.
Zdroj: cointelegraph.com