Americký senátor Ben Menedez, známý svou kritikou kryptoměn, byl nedávno shledán vinným z přijímání úplatků. Jeho pokrytectví vyšlo najevo, když byl přichycen při činech, které sám kritizoval.
Kritizoval Bitcoin, sám bral úplatky v tradičních prostředcích
Senátor Menedez často mluvil o kryptoměnách jako o nástrojích pro kriminálníky. Ve svých veřejných projevech zdůrazňoval, že Bitcoin a jiné kryptoměny jsou ideální pro praní špinavých peněz a financování terorismu. Tím se stal výraznou postavou v táboře politiků nepřátelských vůči kryptoměnám.
Ironií je, že sám je nyní uznán vinným z přijímání úplatků. A nepřijímal je v Bitcoinu ani jiných kryptoměnách, přestože podle jeho slov by na to měly být ideální. Soud odhalil, že výměnou za politické služby přijal velké sumy peněz, ale také zlato a luxusní auto. Za tyto činy mu hrozí celkem desítky let vězení.
BREAKING: 🇺🇸 Senator Menendez who said “#Bitcoin is the ideal choice for criminals,” was just convicted for taking bribes in Gold and Cash!
— Bitcoin Archive (@BTC_Archive) July 16, 2024
Důsledky pro politiku a kryptoměny
Tento skandál může mít pozitivní vliv na vnímání kryptoměn v politice. Ukazuje, že problémy s korupcí a finančními trestnými činy se ve skutečnosti nespojují s digitálními měnami. Byly zde dávno před vznikem kryptoměn a ve skutečnosti se snáze maskují v tradiční hotovosti či „naturáliích“.
Mnozí poukazují na to, že Bitcoin je díky technologii blockchain, na které je postaven, ve skutečnosti transparentnější než jakékoli dosavadní peníze. V blockchainu jsou totiž trvale uloženy všechny transakce a tento zápis nelze praktiky nijak změnit ani zfalšovat. Dojem, že by byl Bitcoin ideální pro finanční trestnou činnost, je tak spíše výsledkem neznalosti této technologie. Zprávy jako tato by proto mohly pozitivně ovlivnit způsob, jak jsou kryptoměny vnímány v legislativě.
Filmová producentka Stacy Herbertová upozornila na tento kontrast ve svém příspěvku na sociální síti X. Porovnala v něm Menedeze s prezidentem Salvadoru Nayibem Bukelem, který podle ní vytvořil „nejtransparentnější vládu na světě“, když založil veřejnou státní bitcoinovou adresu, kterou může kontrolovat celý svět.
While Senator Bob Menendez was hiding bars of ill-gotten gold he had received as bribes, President Bukele was establishing the most transparent government in the world by posting El Salvador’s public bitcoin address for all the world to audit. pic.twitter.com/XKyw1FzfIT
— Stacy Herbert 🇸🇻🚀 (@stacyherbert) July 16, 2024
Zdroj: CoinDesk
Top burzy