Robert F. Kennedy Jr., nezávislý kandidát na prezidenta USA, představil během svého projevu na konferenci Bitcoin 2024 v Nashvillu svůj plán udělat z Bitcoinu (BTC) rezervní aktivum USA. Také řekl, že by jako prezident podepsal výkonný příkaz určený Ministerstvu financí USA, kterým by nařídil nákup celkem 4 milionů BTC do amerických státních rezerv.
V podobném duchu se v Nashvillu vyjádřila i senátorka Wyiomingu Cynthia Lummisová, která krátce po konferenci zveřejnila návrh zákona, který by nařídil Ministerstvu financí USA do 5 let naakumulovat do rezerv USA celkem 1 milion BTC.
Donald Trump, který byl také přítomen v Nashvillu , takové plány nesdělil, ale přislíbil, že USA nikdy neprodají bitcoiny a budou se držet „hodl“ strategie, pokud se stane prezidentem.
Zatímco Kennedyho šance ve volbách jsou minimální, Trumpův postoj k BTC je mnohem zásadnější. Stejně tak zákon Lummisové nemusí být zcela bez šance na schválení, pokud by Trump vyhrál volby.
Riziková myšlenka
Charles Hoskinson, spoluzakladatel kryptoměny Cardano (ADA) a společnosti Input Output Global, každopádně upozorňuje, že i když tento plán by mohl působit jako katalyzátor pro cenu Bitcoinu, a tedy vyhnat jeho cenu nahoru, zároveň by pro Bitcoin představoval obrovské riziko centralizace.
„Je to smíšená záležitost. Na jedné straně by to bylo skvělé pro cenu Bitcoinu a bylo by to dobré pro regulaci Bitcoinu v USA, protože Spojené státy by byly v jistém ohledu pro-Bitcoin,“ řekl Hoskinson.
Jenže decentralizace Bitcoinu je jednou z jeho základních výhod. Díky ní je Bitcoin odolný vůči manipulaci. Hoskinson proto tvrdí, že držení 19 % všech BTC vládou USA, jak by to chtěl Kennedy Jr., by mohlo přinést několik nežádoucí důsledky.
„Znamená to také, že pokud se stane něco, s čím USA nesouhlasí, protože má strategický zájem na aktivu, může použít svou geopolitickou moc. Takže buďte opatrní, koho přivítáte, a buďte opatrní vůči moci těchto lidí…“ uvedl Hoskinson.
Vláda USA jako bitcoinový kartel?
V současnosti je největším samostatným držitelem Bitcoinu podle BitInfoCharts burza Binance. Ta má pro srovnání pod kontrolou „jen“ 248 000 BTC v hodnotě 15 miliard USD, což představuje 1,26 % zásoby všech BTC.
Tento údaj je však jen velmi těžko relevantní, jelikož jde o bitcoiny držené pro zákazníky Binance. Při kombinaci více adres a zahrnutí provázaných custody služeb by měla mít americká Coinbase pod kontrolou výrazně více než milion BTC. Také však nejsou přímo její, ale jen je spravuje, podobně jako Binance.
Na druhou stranu například firma Microstrategy vlastní více než 215 tisíc bitcoinů, které jsou přímo její, protože je eviduje jako vlastní investici na rozvaze. Z tohoto pohledu je největším známým přímým držitelem bitcoinu právě ona.
Za zmínku určitě stojí i bitcoiny zakladatele Satoshiho Nakamota. Podle odhadů jich má více než milion. Jenže Satoshi od roku 2011 už nekomunikuje a ani se neví, jestli žije. Stejně tak je extrémně nepravděpodobné, že by ještě někdy těmito bitcoinami pohnul (poslal je jinam), nebo odhalil totožnost.
Nuže a není třeba zapomínat ani na vládu USA, která má také přes 200 000 BTC, které zkonfiskovala z trestných činnosti. Pokud by Trump vyhrál, je dost reálné, že by právě oni mohli být první částí státních rezerv USA v BTC.
Hoskinson tvrdí, že i když přesné důsledky držení obrovských zásob Bitcoinu USA neumíme v současnosti přesně posoudit, obvykle to vzbuzuje obavy u jiných aktiv.
„Tradičně to dělají konvenční regulátoři , zejména u komodit. Nemáme rádi představu, že by si někdo kupoval 20 % světové zásoby ropy nebo něco podobného. Takže, to by byl kartel,“ vysvětlil Hoskinson .
Pohled na spotové ETF
Hoskinson se také vyjádřil ke spotovým ETF na Bitcoin a Ethereum (ETH). Tvrdí, že tyto nové investiční produkty dělají kryptoměny dostupnějšími pro retailové investory.
Kromě toho se také na Wall Street otevírají brány pro kryptoměnové ETF a Hoskinson věří, že v budoucnosti vznikne řada nových kryptoměnových ETF, včetně spotových Cardano ETF.
„Nemůžete zastavit lidi v nákupu nebo tvorbě finančních produktů pro agregaci věcí nebo umožnění přístupu. ETF jsou organickou věcí a vznikají po dosažení určitého stupně zralosti trhů, ať už z hlediska účasti nebo regulace,“ dodal.
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com