Z dat od analytické platformy CryptoQuant vyplývá, že těžařům pomalu svítá na lepší časy. Bitcoin Hash Ribbons, metrika, která používá 30-denní a 60-denní klouzavé průměry k měření finančních podmínek pro těžaře, signalizuje potenciální konec jejich „kapitulace“.
Metrika souvisí i s cenou
Když 30-denní klouzavý průměr Bitcoin Hash Ribbons překročí 60denní klouzavý průměr, signalizuje to konec kapitulace těžařů. Těžaři totiž většinou po halvingu přecházejí na efektivnější těžební zařízení a opětovně vstupují na trh.
Halving je událost, kdy se odměna pro těžaře Bitcoinu (BTC) za vytěžený blok sníží o polovinu. Poslední halving nastal 19. dubna letošního roku.
Obnovení aktivity těžařů často souvisí i s cenovými minimy Bitcoinu. Z dat CryptoQuant totiž vyplývá, že tato období umožňují investorům vstoupit na trh při poměrně výhodných cenách.
Složitost těžby mírně klesá
1. srpna dosáhla složitosti těžby Bitcoinu (míra výpočetní síly potřebné k vytížení jednoho BTC), nová historická maxima, avšak od té doby mírně klesla, což je pro těžaře další dobrá zpráva.
Jak se očekávalo, toto zvýšení složitost těžby Bitcoinu negativně ovlivnilo příjmy těžařů. To způsobilo, že hashprice těžařů (metriku, která měří ziskovost těžařů) klesla na rekordně nízké hodnoty – 36 PH/s (petahashů za sekundu).
Následně se hashprice těžařů zotavila a vzrostla na přibližně 40 PH/s. Přesto však stále jde o úrovně, které jsou blízko historických minim.
V červenci oznámila těžební společnost TeraWulf, že diverzifikuje svůj výpočetní výkon do datových center s umělou inteligencí. Důvodem byl zejména pokles ceny Bitcoinu a zvýšení složitosti těžby.
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com