Ze zpráv francouzského deníku Le Monde a dalších médií vyplývá, že Pavel Durov, zakladatel a generální ředitel Telegramu, byl zadržen francouzskými úřady poté, co jeho soukromé letadlo přistálo na letišti Le Bourget severně od Paříže.
Zásah má být součástí většího vyšetřování vedeného francouzskou agenturou L’Office Mineurs (OFMIN), která má na starosti případy související s trestnou činností proti nezletilým.
Porušení více zákonů
Durov byl zatčen na základě zatykače vydaného v souvislosti s údajným porušením zákonů na platformě Telegram.
Vyšetřování agentury OFMIN zahrnuje obvinění z podvodů, obchodování s drogami, kyberšikany a organizovaného zločinu. Jako klíčový problém se uvádí údajná nedostatečná cenzura obsahu na Telegramu.
25. srpna byl Durov údajně předvolán k soudu, kde mu hrozí v případě uznání viny až 20 let vězení.
Tocoin a reakce na zatčení
I přes zatčení Durova zůstává blockchain Tocoin (TON), který je integrován s Telegramem, plně funkční. Komunita kolem Tocoin na sociálních sítích vyjádřila svou podporu Durovovi a zdůraznila svůj závazek ke svobodě projevu a decentralizaci.
Statement from the TON Community
Following the recent news related to the Telegram’s founder Pavel Durov, we want to assure everyone that the TON community remains strong and fully operational.
As a community committed to freedom of speech and decentralization, we stand firmly…
— TON 💎 (@ton_blockchain) August 24, 2024
Ani reakce na zatčení Durova nenechaly na sebe dlouho čekat.
Elon Musk, zakladatel společnosti Tesla a majitel sociální sítě X (Twitter), vyjádřil svou podporu Durovovi tím, že sdílel starší rozhovor mezi Durovem a nezávislým novinářem Tuckerem Carlsonem.
Ve videu Durov mluvil o pozitivním vlivu převzetí Twitteru Muskem na technologické inovace a svobodu projevu.
#FreePavel
pic.twitter.com/B7AcJWswMs— Elon Musk (@elonmusk) August 25, 2024
Durov v tomto rozhovoru zároveň tvrdil, že Telegram opakovaně přitahoval pozornost ze strany FBI a dalších amerických bezpečnostních agentur vždy, když Durov vstoupil na území USA.
Reakce dalších významných osobností
Vitalik Buterin, spoluzakladatel Ethereum (ETH), se také vyjádřil k zatykači Durova.
V reakci na příspěvek Balajiho Srinivasana, amerického podnikatele, označil obvinění vůči Telegramu za velmi špatné a znepokojující pro budoucnost svobodného softwaru a komunikace v Evropě.
I've criticized Telegram before for not being serious with encryption.
But (given the info available so far: the charge seems to be just being "unmoderated" and not giving up people's data), this looks very bad and worrying for the future of software and comms freedom in Europe.
— vitalik.eth (@VitalikButerin) August 25, 2024
K diskusím se postupně začaly připojovat i další významné osobnosti.
Robert F. Kennedy Jr., americký politik, zase zdůraznil, že zatčení Durova poukazuje na potřebu ochrany platforem, které podporují svobodu projevu a soukromí.
France just arrested Pavel Durov, founder & CEO of the encrypted, uncensored Telegram platform. The need to protect free speech has never been more urgent.
— Robert F. Kennedy Jr (@RobertKennedyJr) August 25, 2024
Nedostatky Telegramu
Zatčení Durova zároveň rozšířilo otázky ohledně bezpečnosti a soukromí na sociální síti Telegram.
Společnost GrapheneOS, která vyvíjí open-source mobilní operační systémy zaměřené na soukromí a bezpečnost, upozornila na obavy týkající se přístupu Telegramu k obsahu skupinových a soukromých chatů.
GrapheneOS uvádí, že Telegram má plný přístup k těmto zprávám kvůli nedostatečnému end-to-end šifrování, přičemž odstranění obsahu z aplikace nemusí skutečně odstranit všechna data.
GrapheneOS také naznačuje, že Telegram by potenciálně mohl poskytnout jednotlivé a skupinové konverzace francouzským orgánům.
Pavlovski opustil Evropu
Zakladatel a generální ředitel společnosti Rumble, Chris Pavlovski, se v reakci na tyto zprávy rozhodl opustit Evropu Pavlovski tvrdí, že Francie „hrozila“ jeho platformě, na což reagoval soudními řízeními, a zdůraznil, že jeho platforma odmítá cenzuru po takových událostech v minulosti.
Platforma Rumble je známá svým uvolněným přístupem k moderaci obsahu v porovnání s platformami jako Meta a Google. Francie údajně vyhrožovala Rumble, která následně zablokovala přístup pro francouzské uživatele.
Rumble byla dříve zablokována v Rusku, když platforma odmítla na žádost ruské vlády cenzurovat obsah pro ruské uživatele.
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com