Zatčení Pavla Durova, zakladatele sociální sítě Telegram, o kterém jsme vás již informovali v pondělí, vyvolalo obrovskou vlnu kritiky francouzské vlády.
Kritika Edwarda Snowdena
Edward Snowden, americký whistle-blower s ruským občanstvím, který zveřejnil dokumenty odhalující tajné globální sledovací programy, ostře kritizoval francouzskou vládu za zatčení Durova. Snowden na sociální síti X (Twitter) prohlásil, že jeho zatčení je útokem na základní lidská práva svobody projevu a sdružování.
The arrest of @Durov is an assault on the basic human rights of speech and association. I am surprised and deeply saddened that Macron has descended to the level of taking hostages as a means for gaining access to private communications. It lowers not only France, but the world.
— Edward Snowden (@Snowden) August 25, 2024
Snowden se dále pustil i do Emmanuele Macrona, prezidenta Francie, kterého přímo obvinil z tohoto činu.
„Jsem překvapen a hluboce zarmoucen, že Macron se snížil na úroveň únosů, aby získal přístup k soukromým komunikacím. Tímto činem se nesnižuje jen úroveň Francie, ale celého světa,“ uvedl Snowden.
Přílišná snaha o cenzuru?
Snowden v dalším příspěvku upozornil, že vlády se podle něj snaží eliminovat každou platformu, která umožňuje uživatelům vyjadřovat nesouhlas se současnými politikami, jako jsou Tiktok a Telegram.
First they came for Tiktok, and I did not speak out—
Because I was not twelve years old. Then they came for the Telegram, and I did not speak out—
Because I was using some other app or sth idk. Then they came for literally every other platform for dissent, and I did not…— Edward Snowden (@Snowden) August 25, 2024
Kritika však nezaznívá jen ze strany Snowdena. Mnohé další osobnosti, včetně Elona Muska, CEO společnosti Tesla, Vitalika Buterina, spoluzakladatele Ethereum (ETH), a Nayiba Bukeleho, prezidenta El Salvador, vyjádřili obavy v případě zatčení Durova. Upozorňují při tom hlavně na svobodu projevu na sociálních sítích.
Problém s Telegramem a budoucnost Durova
K zatčení Durova došlo v sobotu na letišti Le Bourget, severně od Paříže. Sociální síť Telegram, kterou měsíčně využívá více než 900 milionů uživatelů, je podle francouzských úřadů platforma, která napomáhá páchat zločiny jako terorismus, obchodování s drogami a provádění různých podvodů.
V současnosti je budoucnost Pavla Durova nejasná. Francouzské úřady údajně nedávno prodloužily jeho zadržení na 96 hodin. Po uplynutí této lhůty mohou francouzské soudy rozhodnout o jeho propuštění nebo vznesení obvinění a jeho dalším zadržení.
Macron popírá politický motiv
Francouzský prezident Emmanuel Macron mezitím popřel tvrzení, že zatčení CEO Telegramu v Paříži bylo politicky motivováno, a zdůraznil, že jde o součást probíhajícího soudního vyšetřování.
Macron se k tématu vyjádřil i na sociální síti X: „Francie je hluboce oddaná svobodě projevu a komunikace, inovacím a duchu podnikání. A tak to také zůstane. Ve státě, který je řízen právním státem, jsou svobody dodržovány v rámci právního rámce, jak na sociálních sítích, tak i v reálném životě, aby chránily občany a respektovali jejich základní práva. Je na soudnictví, aby v plné nezávislosti vynucovalo zákon. Zatčení CEO Telegramu na francouzské půdě bylo součástí probíhajícího soudního vyšetřování. V žádném případě se nejedná o politické rozhodnutí. Je na soudcích, aby rozhodli o této záležitosti.”
Zuckerberg lituje cenzurování obsahu na Facebooku
Mezitím generální ředitel Meta, Mark Zuckerberg vyjádřil politování nad tím, že společnost ustoupila tlakem vlády USA během pandemie COVID-19 a cenzurovala obsah na platformě Facebook.
V dopise adresovaném předsedovi Výboru pro soudní moc sněmovny reprezentantů Jimovi Jordanovi přiznal, že Meta podstoupila rozhodnutí, která by se současnými informacemi a vědomostmi, dnes neučinila.
Jeho přiznání získalo odezvu mezi zastánci decentralizace a svobodného projevu, přičemž mnozí ocenili jeho otevřenost a výzvu k transparentnosti.
Elon Musk v reakci ocenil Zuckerbergovo přiznání jako krok správným směrem.
Top burzy
Zdroj: news.bitcoin.com