Bitcoin (BTC) včera po konsolidaci na úrovni kolem $56 500 během amerického obchodního pořadu odstartoval velmi pěkný růst až nad $58 000, čímž smazal ztráty z předchozí noci. Na této úrovni se však neudržel a nad ránem jeho cena spadla zpět k hodnotě kolem $57 000, kde se obchoduje v době psaní tohoto článku.
Za posledních 24 hodin tak cena BTC stoupla přibližně o 1 % , za poslední týden zůstává v minusu 3,5 %.
Ethereum (ETH) za 24 hodin stouplo o 1,5 % a obchoduje se nad úrovní $2400. Za posledních 7 dní ztratilo 4,5 %.
O téměř 5 % za posledních 24 hodin narostla Solana (SOL) a naopak Toncoin (TON) o necelých 5 % klesl a za posledních 7 dní je v mínusu přes 17 %.
Index strachu a chamtivosti (Fear and Greed) je dnes na hodnotě 29 bodů, tedy stále v zóně strachu.
Bitcoin Fear and Greed Index is 29. Fear
Current price: $57,972 pic.twitter.com/ON1mg775SL— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) September 5, 2024
Kryptoměnové ETF
Podle údajů dostupných v době psaní článku zaznamenaly spotové bitcoinové ETF včera celkové odlivy ve výši 37 milionů dolarů. Šlo zejména o odlivy z fondu Grayscale, výsledky ostatních fondů byly nevýrazné.
Podobná částka 37,5 milionu USD odešla z Ethereum ETF fondů, rovněž z fondu Grayscale.
Údaje ETF fondů společnosti BlackRock na Bitcoin ani Ethereum nebyly v době psaní článku k dispozici.
V této tabulce vidíme přehled vývoje bitcoinových ETF od jejich spuštění v lednu podle jednotlivých měsíců do konce srpna. Ve zcela pravém sloupci jsou celková množství v držení jednotlivých fondů.
https://twitter.com/HODL15Capital/status/1830653568199864498
SEC odložila verdikt k tzv. ekologickému Bitcoin ETF
Americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC) opět odložila rozhodnutí o povolení ekologického Bitcoin ETF, které kombinuje Bitcoin a futures na emisní povolenky.
Fond 7RCC Spot Bitcoin a Carbon Credit Futures ETF je navržen tak, aby poskytoval expozici vůči Bitcoinu s ekologicky zodpovědným přístupem kompenzace uhlíkových emisí. Konkrétně má sestávat z 80 % expozice vůči BTC a 20 % futures na emisní povolenky.
Lhůta pro konečné rozhodnutí byla po odkladu SEC přesunuta na 21. listopadu.
CFTC zažalovala Uniswap, ta ustoupila
Americká komise pro futures na komodity (CFTC) obvinila vývojáře decentralizované burzy Uniswap Labs z nelegální nabídky pákového obchodování s kryptoměnami retailovým investorem v USA.
Uniswap se rozhodl tato obvinění urovnat zaplacením pokuty ve výši 175 000 dolarů a zastavením porušování zákona o komoditních burzách (CEA).
CFTC tvrdí, že obvinění vyplývají z používání pákových tokenů jako BTC2XFLI a ETH2XFLI. Možnost jejich obchodování měl již Uniswap přerušit.
Ripple vs. SEC: Očekává se odvolání SEC
Ripple a Americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC) se dohodly na odložení platby soudního rozhodnutí ve výši 125 milionů dolarů. Firma Ripple by měla zajistit 111 % z této částky (139 milionů dolarů) na speciálním účtu do doby možného odvolání SEC vůči verdiktu.
Tato dohoda se jeví jako příprava na potenciální odvolání SEC v celé kauze, protože Ripple považuje poslední verdikt soudu zahrnující zmíněnou 125 milionovou pokutu za vítězství.
SEC a Ripple se soudí již od roku 2020. SEC se domnívá, že prodej tokenů XRP firmou Ripple byl prodejem neregistrovaných cenných papírů. Žaloba zahrnuje také obvinění vůči spoluzakladatelům Ripple Bradovi Garlinghouseovi a Chrisovi Larsenovi.
Robinhood zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů
Společnost Robinhood Crypto LLC dosáhla dohody o urovnání ve výši 3,9 milionu dolarů s Ministerstvem spravedlnosti Kalifornie po obviněních z blokování možnosti výběrů kryptoměn svým zákazníkům v letech 2018 až 2022.
Společnost byla obviněna z nesprávného zacházení se zákazníky a poskytování zavádějících informací o obchodování kryptoměn.
V rámci dohody se společnost Robinhood zavázala změnit své praktiky tak, aby si zákazníci mohli vybírat kryptoměny do vlastních peněženek, a objasnit své obchodní a úschovné postupy.
Obvinění zahrnovala, že pokud si zákazníci chtěli vybrat své prostředky, byli nuceni prodávat své kryptoměny společnosti Robinhood. Firma rovněž zákazníkům tvrdila, že drží jejich kryptoměny, což ovšem ne vždy byla pravda. V některých případech je totiž držely jiné obchodní platformy.
Zdroje: Autor, Coingecko , X, Farside , Cointelegraph