Durov kritizuje francouzské úřady a jejich přístup
Pavel Durov, zakladatel komunikační platformy Telegram, která má úzké napojení na kryptoměnu Toncoin (TON), po svém zatčení ve Francii v srpnu konečně promluvil k veřejnosti.
Ve svém prohlášení vyjádřil údiv nad tím, že francouzské úřady přistoupily k takovému kroku, protože Telegram má ve Francii právního zástupce, který řeší všechny regulační otázky.
Durov, který má francouzské občanství, tvrdil, že existovalo mnoho způsobů, jak jej mohli kontaktovat, a zdůraznil, že byl pravidelným hostem na Francouzském konzulátu v Dubaji.
Durov dále uvedl, že společnost Telegram je připravena opustit trhy, které nejsou v souladu s její misí hájit svobodu projevu a svobodu vyjadřování. Ve svém příspěvku na Telegram kanálu uvedl: „Jsme připraveni opustit trhy, které nejsou kompatibilní s našimi principy, protože to neděláme pro peníze. Naším cílem je přinést dobro a hájit základní práva lidí, zejména tam, kde jsou tato práva porušována.“
Durov také kritizoval rozhodnutí francouzských úřadů obvinit jeho osobně, místo aby podnikli kroky proti samotné společnosti Telegram.
Mezinárodní kritika a obrana svobody projevu
Zatčení Pavla Durova vyvolalo mezinárodní kritiku a otázky o svobodě projevu ve Francii.
Přestože francouzský prezident Emmanuel Macron popřel, že by zatčení Durova mělo politický podtón, jeho vyjádření jen zvýraznilo kritiku na adresu francouzských úřadů.
Macron znovu zdůraznil závazek Francie ke svobodě projevu a vyjadřování, což však jen ještě více podnítilo diskuse o represivních opatřeních vůči technickým lídrům.
Reakce technologických gigantů
Reakce na Durovovo zatčení vyústila v další vlnu odporu, zejména ze strany technologických společností.
Zakladatel platformy Rumble, Chris Pavlovski, se po tomto incidentu rozhodl opustit Evropu a varoval další, že Francie již není bezpečným místem pro technologické lídry, kteří hájí svobodu projevu.
Po svém odchodu Pavlovski prohlásil: „Francie překročila červenou linii zatčením generálního ředitele Telegramu, Pavla Durova, údajně proto, že necenzuroval projevy.“
Pavlovski zdůraznil, že Rumble bude využívat všech dostupných prostředků k boji proti cenzuře a ochraně práva na svobodu projevu.
Durova podpořil přes sociální sítě i kontroverzní Elon Musk, který vlastní X (bývalý Twitter) či nepřímo zřejmě i Mark Zuckerberg, lídr Meta (Facebook, Instagram), který den po zatčení Durova přiznal, že by dnes již nepřistoupil na cenzurování obsahu v období Covid-19, k čemuž byl v té době tlačen americkou vládou.
Zdroj: cointelegraph.com , Autor
Top burzy