Bitcoin (BTC) včera odpoledne pokračoval v poklesu a večer se zastavil až těsně pod úrovní $59 000. Odtud se jeho cena postupně zotavila a aktuálně se opět pohybuje ve včerejším rozmezí $60 000 až $61 000. Na podobné úrovni byl BTC i před 7 dny.
Ethereum (ETH) kleslo na cenu $2330 a následně se zotavilo rychleji než BTC, když překonalo úroveň $2400. Za posledních 24 hodin tak stouplo o necelé 1 % a za poslední týden je v plusu přibližně 1,5 %.
Včerejší pokles cen zřejmě souvisel s daty o inflaci ve spotřebitelském sektoru USA (CPI), které sice ukázaly pokles inflace, ale menší, než se očekávalo, což pro trhy nebylo úplně pozitivní. Dnes budou zveřejněny inflační údaje z výrobního sektoru (PPI).
Index strachu a chamtivosti (Fear and Greed) klesl na úroveň 32 bodů a nachází se tak už jasně v zóně strachu. Zóna strachu historicky bývá vhodným časem pro dlouhodobý nákup kryptoměn.
Bitcoin Fear and Greed Index is 32. Fear
Current price: $60,266 pic.twitter.com/n162Sqmmx4
— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) October 11, 2024
Kryptoměnové ETF fondy
Spotové bitcoinové ETF fondy se i třetí den po sobě červenaly, když ve čtvrtek zaznamenaly odliv 81 milionů dolarů. Krváceli přitom největší tradiční tahouni – fond Fidelity odepsal téměř 34 milionů USD, Ark přes 30 milionů, BlackRock téměř 11 milionů a Bitwise více než 6 milionů USD. Ostatní fondy uzavřely čtvrtek s nulovou bilancí.
Zelenými čísly však překvapily Ethereum ETF fondy, do kterých včera v čistém výsledku přiteklo 10 milionů dolarů. BlackRock si přitom připsal téměř 18 milionů USD, ale 4 miliony odešli z fondu Bitwise a 3,5 milionu z fondu Fidelity .
V případě bitcoinových i ethereových ETF je zajímavé si všimnout, že dlouhodobě utíchají odlivy z fondu společnosti Grayscale .
Křížové odvolání Ripple Labs ve sporu se SEC
Společnost Ripple Labs oznámila Okresnímu soudu pro jižní obvod New Yorku své plány podat křížové odvolání k Odvolacímu soudu druhého obvodu v rámci sporu s SEC.
Tento soud přezkoumá původní odvolání SEC i křížové odvolání Ripple, aby zjistil, zda v rozhodnutí ze 7. srpna, kdy federální soudce nařídil Ripple zaplatit občanskou pokutu ve výši 125 milionů dolarů za porušení zákonů o cenných papírech, nedošlo k právním nebo procesním chybám.
Právní spor byl zahájen v roce 2020, kdy SEC tvrdila, že prodej tokenu XRP společnosti Ripple představoval neregistrovanou nabídku cenných papírů.
V červenci 2023 však soudkyně Analisa Torres rozhodla, že prodej XRP retailovým investorům nepředstavoval prodej cenných papírů , vůči čemuž SEC podala nedávno odvolání.
Kritika SEC z vlastních řad
Komisař SEC Mark Uyeda kritizoval v televizi Fox Business přístup Komise pro cenné papíry a burzy USA k regulaci kryptoměn, přičemž ji označil za „katastrofu„.
Uyeda tvrdí, že agentura neposkytla kryptosektoru jasná pravidla. Rovněž konstatoval, že předseda SEC Gary Gensler uplatňuje politiku v oblasti kryptoměn bez jasného pokynu pro firmy. To podle něj způsobilo, že o pravidlech rozhodují soudy, přičemž různé soudy rozhodují různými způsoby.
Z těchto důvodů nejen SEC žaluje firmy, ale i samotná Komise čelí žalobám například od Crypto.com, Ripple Labs či nově i firmy Bitnomial, která podobně jako RippleLabs řeší otázku definice kryptoměny XRP.
47 procent hedgeových fondů má expozici vůči kryptoměnám
Ze zprávy Alternative Investment Management Association a PwC vyplynulo, že 47 % hedgeových fondů obchodujících na tradičních trzích má nějakou expozici vůči kryptoměnám. V roce 2023 to bylo jen 29 %.
Všechny fondy, které jsou momentálně zapojeny do kryptoměn, plánují svou pozici buď udržet, nebo rozšířit, přičemž 33 % plánuje expozici zvýšit.
Ve zprávě se také tvrdí, že díky jasnější regulaci kryptoměn by se toto procento mělo v následujících letech zvýšit.
Průzkum však také ukázal, že více než dvě třetiny tradičních hedgeových fondů neplánují do svých současných strategií v souvislosti s kryptoměnami začlenit spotové Bitcoin ETF.
Justin Sun se stal premiérem Liberlandu
Zakladatel kryptoměny Tron, Justin Sun, byl zvolen premiérem Liberlandu, mikronároda nacházejícího se mezi Chorvatskem a Srbskem. Stalo se tak po volbách samovyhlášené suverénní země, které se konaly 5. října.
„Volební proces, řízený jednoduchou sadou pravidel, byl plně algoritmický, což zajistilo transparentnost. Tento systém má jedinečnou schopnost odstranit pochybnosti o výsledcích voleb. To je výzva, které čelí mnohé země stále spoléhající se na tradiční metody,“ uvádí se v tiskové zprávě Liberlandu.
Spolu se Sunem byli do Kongresu Liberlandu zvoleni podnikatel Evan Luthra, novinářka Jillian Godsi, bývalý chorvatský politik Ivan Pernar a IT odborník Dorian Stern Vukotić. Tento krok potvrzuje, že touha vytvářet mikronárody a decentralizované sítě pomocí blockchainu je v kryptokomunitu stále intenzivnější .
Volby neovlivní cestu BTC k $100 000
Dan Tapiero, zakladatel fondu 10T Holdings, uvedl, že disciplína Bitcoinu a jeho stoupající cena jsou nezávislé na volebním výsledku v USA a věří, že dříve či později překoná cenu 100 tisíc dolarů.
Podle CK Zhenga z ZX Squared Capital, který byl s Tapierem v panelové diskusi v Utahu, bude Bitcoin z prezidentských voleb benefitovat bez ohledu na vítěze. Jak Trump, tak Kamala Harris totiž přislíbili vůči kryptoměnám přívětivější politiku v porovnání se současnou politikou Joea Bidena.
Zdroje: Autor, Coingecko , Farside , X, Cointelegraph