Čínští vědci údajně dosáhli průlomového úspěchu. Díky kvantovému počítači se jim mělo podařit prolomit šifrování používané v bankovnictví a kryptoměnách.
Z výzkumu, který vedl Wang Chao z Šanghajské univerzity, vyplývá, že vědci k prolomení šifrování použili kvantový počítač vyrobený kanadskou společností D-Wave Systems.
Hrozba pro kryptoměny?
Vědci se zaměřili na algoritmy Present, Gift-64 a Rectangle, které tvoří základ struktury Substitution-Permutation Network (SPN). Tato struktura je oporou pokročilých šifrovacích standardů (AES), které se běžně využívají k šifrování kryptoměnových peněženek.
Zejména šifrovací standard AES-256 se považuje za jeden z nejbezpečnějších, řada vědců v této oblasti tvrdí, že kvantové počítače mohou brzy představovat hrozbu pro tradiční metody ochrany hesel.
„Toto je poprvé, co reálný kvantový počítač představuje skutečnou a podstatnou hrozbu pro více algoritmů struktury SPN, které jsou dnes v plné míře využívány,“ uvedl Wangův tým.
Kvantové počítače jsou již dlouho považovány za potenciální hrozbu pro kryptoměnový průmysl. Počítače schopné průlomového šifrování by mohly rychle a ve velkém rozsahu ohrozit kryptoměnové prostředky uživatelů.
Není to tak jednoduché
I přes tento významný pokrok vědci upozorňují na jistá omezení, která v současnosti brání plnému kvantovému útoku.
Mezi tato omezení patří:
- faktory prostředí
- hardwarové limity
- výzvy spojené s vytvořením jednotného algoritmu, který by dokázal proniknout do více systémů současně
Vědci také poznamenali, že kvantový útok zatím neodhalil konkrétní přístupové kódy používané v testovaných algoritmech, avšak dosáhly většího pokroku, než bylo dosaženo v minulosti.
V budoucnu by další vývoj mohl přinést odolnější kvantové útoky a odhalit nové potenciální zranitelnosti v současných kryptografických systémech.
Řešení potenciální hrozby
Vitalik Buterin, spoluzakladatel Ethereum (ETH), již navrhl způsob, jak zmírnit riziko kvantového výpočetního útoku v budoucnosti.
V březnu letošního roku vysvětlil v příspěvku na sociální síti X (Twitter), že jednoduchý hard fork (aktualizace) by mohl tento problém vyřešit.
Buterin tvrdí, že blockchain by musel podstoupit hard fork a uživatelé by si museli stáhnout nový software pro správu peněženek.
Buterin se také domnívá, že infrastruktura potřebná k realizaci takového hard forku na blockchainu Ethereum by se v zásadě mohla začít budovat už zítra.
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com