12. října 2024 zveřejnila Evropská centrální banka (ECB) novou studii, týkající se Bitcoinu (BTC), která zní až absurdně. V kryptokomunitě však zároveň vzbuzuje obavy.
Cenová kontrola Bitcoinu?
Autoři studie pod hlavičkou ECB uvádějí, že investoři, kteří drží Bitcoin delší dobu nebo jej koupili během cenových minim a následně prodali novým investorům se ziskem, v podstatě zneužívají těchto nových kupujících.
Taková situace podle nich vede k nespravedlivé redistribuci bohatství, což by mohlo vyvolat sociální napětí. Autoři proto dospěli k závěru, že k zabránění tohoto nespravedlivého rozdělení by měl být Bitcoin podroben přísné cenové kontrole.
„V každém případě by současní ne-držitelé Bitcoinu měli pochopit, že mají silné důvody postavit se proti němu a prosazovat legislativu, která by zabránila růstu cen Bitcoinu, nebo jej zcela odstranila,“ uvádí se ve studii.
Bitcoin se nevyužívá pro platby
Autoři dále tvrdí, že Bitcoin se zřídka využívá jako platební prostředek, přičemž poukazují na nesprávné údaje z jiné studie, která tvrdí, že je preferovaným způsobem transakcí pro zločince.
Tento mýtus však vyvrací zpráva Ministerstva financí USA z května 2024, která jasně ukazuje, že fiat měny zůstávají nejčastěji používaným nástrojem při nezákonných transakcích.
Studie zároveň záhadně opomíná vysvětlit, proč cena této omezené měny od jejího vzniku v roce 2009 výrazně vzrostla.
Studie také nezohledňuje záměr Satoshiho Nakamota, pseudonymního tvůrce Bitcoinu, který vytvořil tuto digitální měnu jako decentralizovaný platební systém a zároveň úložiště hodnoty proti znehodnocujícím se fiat měnám.
Nesrovnalosti studie
Autoři ve studii často používají protichůdná tvrzení. Na jedné straně říkají, že Bitcoin nemá reálnou hodnotu, na druhé straně varují, že může narůst do takové míry, že destabilizuje společnost.
Autoři přitom ignorují vlivy extrémní monetární inflace, kterou v posledních letech zažívalo několik zemí.
Satoshi Nakamoto na tento problém poukázal již při vytvoření tzv. Genesis bloku, prvního bloku na bitcoinové síti, ve kterém uvedl titulní stránku londýnských novin The Times ze dne 3. ledna 2009. Ta informovala o vládní záchraně bankovního sektoru.
https://twitter.com/SobrinhoBTC/status/1627559849289560064
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com