I když běžné kontrakty na krypto deriváty mohou obchodníkům pomoci maximalizovat zisky, stačí jedna chyba, aby se tyto plány proměnily v noční můru a vymazaný bankovní účet. Obzvláště u obchodování s krypto futures jde spíše o uměleckou formu než o vědu, a to bez ohledu na to, čemu věříte chartisté nebo techničtí experti.
Obchodování s kryptoměnami – ať už spot nebo deriváty – se vyskytuje na vysoce spekulativním a neregulovaném trhu, kde ceny mohou kdykoli vystřelit nebo klesnout kvůli faktorům, jako je např. nedostatek likvidity a nebo akce několika velkých investorů známých jako „velryby“.
Každý rok na tento trh vstupují miliony nových obchodníků a vzhledem k tomu, jak volatilní mohou kryptoměny být, není žádným překvapením, že mnozí končí s prázdnou.
Krypto futures jsou finanční kontrakty, které umožňují obchodníkům spekulovat na budoucí cenu kryptoměn, jako je Bitcoin nebo Ethereum. Tyto kontrakty se obchodují na burzách a umožňují účastníkům kupovat nebo prodávat krypto aktiv za předem stanovenou cenu k určitému datu v budoucnosti.
Skutečnost, že většina začínajících obchodníků s krypto futures postrádá značné zkušenosti, tomuto problému nepomáhá. Kvůli nevědomosti, dezinformacím, strachu, nejistotě, pochybnostem (FUD), impulzivitě a ovlivnitelnosti, se mnoho lidí dopouští zásadních chyb a padá do nebezpečných pastí při finančním rozhodování.
V dnešním článku se společně s kryptoměnovou burzou Millionero podíváme na nejčastější 3 chyby, kterým byste se měli vyvarovat, když obchodujete kryptoměny pomocí futures.
Co je obchodování s kryptoměnami?
Začněme od úplných základů, jen pro případ, že byste si to potřebovali připomenout, výměna jedné kryptoměny za jinou za účelem dosažení zisku se nazývá obchodování s kryptoměnami. Stejně tak tradiční měny mají forexový trh, kde je lze obchodovat za jiné měny. Kryptoměny mají digitální směnárny, které umožňují jejich nákup a prodej. Namísto toho, aby se na den zavíral jako akciový trh, trh s kryptoměnami nikdy nespí.
Obchodník s kryptoměnami si nejprve musí vybrat kryptoměnovou burzu a kryptoměnovou peněženku. Aby se zabránilo ztrátám na nepředvídatelném trhu s kryptoměnami, měli by nováčci začít obchodovat s dobře známými mincemi, jako je bitcoin nebo ethereum.
Jak fungují trhy s kryptoměnami?
Trh s kryptoměnami je decentralizovaný, kryptoměny nejsou vydávány ani garantovány vládou nebo centralizovanou institucí. K předávání rukou používají distribuovaný automatizovaný systém. Směnárny a peněženky kryptoměn však umožňují jejich nákup a prodej.
Kryptoměny, na rozdíl od fiat měn, neexistují mimo distribuovanou digitální účetní knihu nazývanou blockchain. Digitální peněženka ukládá krypto jednotky při přenosu od jednoho uživatele k druhému. Jakmile je transakce ověřena a vložena do blockchainu, je proces známý jako těžba považován za dokončený. Těžba je v podstatě akt blockchainových uzlů, které ověřují transakce a vkládají je do „bloků“ dat, které se pak přidávají do řetězce.
Tři chyby, kterým je třeba se vyhnout při obchodování s krypto futures
I když je potenciál ztráty vyšší při investování do futures na kryptoměny, stále je možné dosáhnout kladného výnosu. Krypto futures je samozřejmě smlouva, kde souhlasíte s nákupem nebo prodejem podkladových jednotek k pevnému datu a času v budoucnosti, a to také za předem stanovenou cenu.
Zde jsou tři chyby, kterým je třeba se vyhnout při obchodování krypto futures:
1. Nestanovení limitu ztráty
Příkaz stop-loss je jedním z nejdůležitějších rysů jakékoli burzy s krypto deriváty. Je to příkaz k nákupu nebo prodeji kryptoměn, které jsou podkladem pro krypto futures kontrakt za pevnou cenu, což znamená, že pokud trh klesne pod tuto cenu, vaše transakce bude automaticky dokončena a vy se dostanete z pozice za pevnou cenu.
Je to jako mít ochranu, když se věci nevyhnutelně pokazí. Pokud se vaše pozice začne propadat a vy ji nedokážete včas zachránit, můžete omezit své ztráty prodejem za nižší cenu po celou dobu poklesu. Příkazy stop-loss lze snadno nastavit.
2. Zanedbání rozdílů mezi krypto futures a spotovým krypto obchodováním
Musíte si pamatovat, že krypto futures a další krypto deriváty se obchodují podstatně jiným způsobem než spotové krypto obchodování. Zatímco mnozí mají tendenci je používat jako způsob, jak sázet na ceny kryptoměn, aniž by sami drželi nějaké skutečné krypto, krypto futures na to ve skutečnosti také nejsou určeny.
Krypto futures můžete použít jako zajišťovací mechanismus k ochraně vašich investic a držeb v kryptoměnách. Nezapomeňte si dávat pozor na rozdíly v cenách mezi krypto deriváty a spotovými trhy pro stejné množství kryptoměn a porozumět rizikovým faktorům spojeným s pákovým efektem, který používáte. Čím více pákového efektu použijete, tím více jsou vaše prostředky ohroženy v případě neočekávaného obratu na trhu.
3. Emoční obchodování a zaujatost
Emocionální stavy a předsudky mohou negativně ovlivnit vaše rozhodnutí při obchodování s futures kryptoměnami. Je snadné dělat rychlé soudy, když se cítíte emotivně, a je snadné ignorovat nová fakta ve prospěch starých zvyků a předsudků, když jste zaujatí říkat, příliš se spoléháte na určitou informaci nebo jste nuceni se obávat jakéhokoli klesajícího trendu, takže děláte unáhlená rozhodnutí.
Existuje například něco, čemu se říká „předpojatost k akci“, kdy v zásadě dáváme přednost okamžité akci místo toho, abychom si půjčovali nějaký čas a promýšleli své kroky. Je to proto, že náš mozek vnímá, že si uděláme oddechový čas, jako neaktivní. Často však zapomínáme, že nejlepším postupem je někdy počkat, dokud neuvidíte příležitost, na kterou jste připraveni.
Emoční obchodování s kryptoměnami je riskantní podnikání z několika důvodů. Váš instinkt vám může napovědět, že něco jde nahoru nebo dolů, ale trh může nesouhlasit a jít opačným směrem. Když se to stane opakovaně, může to obchodníky poslat ke špatnému rozhodování.
Závěr
Tyto tři chyby jsou v obchodování s krypto futures poměrně rozšířené, a přestože je lze poměrně snadno odhalit, vyhnout se jim může být pro začínající investory náročné, zvláště když jsou sázky tak vysoké. Vzhledem k těmto velmi vysokým sázkám však musí každý obchodník s kryptoměnami udělat krok zpět a zvážit svou investici racionálně a metodicky, aby vytvořil realistický, informovaný přístup k tomu, co předpokládá, že se stane, a rozhodl se pro vhodnou výstupní strategii.
Upozorňujeme, že investování s pákovým efektem je rizikovější než běžné spotové obchodování. Buďte opatrní.
Zaregistrujte se na Millionero a zapojte se do obchodování s kryptoměnami ještě dnes! Millionero můžete také sledovat na X, Instagramu, Facebooku a LinkedIn, kde získáte nejnovější informace!