Bitcoin (BTC) se aktuálně pohybuje kolem ceny $70 000, což podnítilo tradery a analytiky k diskusi o hlavních faktorech, které by mohly posunout cenu ještě výše.
Stablecoiny cenu neovlivní
Ki Young Ju, zakladatel a generální ředitel analytické platformy CryptoQuant, se nedávno vyjádřil, že i přes rostoucí kapitalizaci stablecoinů, tento objem zatím nestačí na vytvoření dostatečné likvidity na nákupní straně, která by v výrazněji podpořila růst ceny Bitcoinu.
Z dat od CryptoQuant vyplývá, že ukazatel Bitcoin-to- Stablecoin Exchange Reserve Ratio (poměr rezerv Bitcoinu na burzách vůči stablecoinům) naznačuje, že aktuálně je na burzách drženo přibližně šestkrát více BTC než stablecoinů.
Tento poměr ilustruje, že i přes zvětšující se trh stablecoinů není objem držený na burzách dostatečně vysoký pro významné ovlivnění trhu.
Stablecoins alone can't provide enough buy-side liquidity for #Bitcoin.
The BTC-to-stablecoin ratio is 6.05, meaning BTC reserves are six times higher than stablecoins, similar to the last ATH.
ETF flows and Coinbase USD liquidity will be crucial for the next few months. pic.twitter.com/mB3SPDWrGS
— Ki Young Ju (@ki_young_ju) November 1, 2024
Význam stablecoinů se mění
Zatímco v září 2021 tvořily rezervy stablecoinů na burzách hodnotu kolem 30 miliard USD, dnes je celková tržní kapitalizace stablecoinů přibližně 166 miliard USD. Na burzách je však v současnosti drženo pouze 21 % stablecoinů z této částky. Jedná se tak o prudký pokles v porovnání s více než 50 % v roce 2021.
Ki Young Ju tvrdí, že stablecoiny se v aktuálním tržním cyklu využívají převážně k jiným účelům než obchodování. Rostoucí trend jejich využívání zahrnuje například skladování hodnoty nebo remitence.
Analytici z Chainalysis odhadují, že více než 50 % všech remitencí směřujících do zemí jako Venezuela, Argentina, Brazílie, Kolumbie a Mexiko v období mezi roky 2022-2023 byly realizovány pomocí stablecoinů, aby chránili hodnotu v prostředích s vysokou inflací.
Tento trend je patrný i v dalších zemích s výraznou inflací, jako je Turecko. Z dat od Chainalysis totiž vyplývá, že právě v Turecku patří stablecoinům největší podíl nákupů, měřený vůči hrubému domácímu produktu (HDP).
Kryptoměnové ETF a likvidita na burzách
Ki Young Ju uzavírá, že jedním z klíčových prvků pro podporu trhů v následujících měsících bude likvidita přicházející z kryptoměnových ETF a dolarová likvidita z burz jako Coinbase.
Podobný názor vyjádřil i Dean Skurka, CEO WonderFi, který vidí v přílivu kapitálu do ETF fondů pozitivní signály.
Tyto toky podle něj potvrzují udržitelný zájem institucí o Bitcoin, přičemž pozitivní katalyzátory přicházejí i z makroekonomického prostředí USA a Kanady.
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com