Joe Consorti, hlavní analytik společnosti Theya Bitcoin, tvrdí , že pokud si Bitcoin (BTC) zachová svou dlouhodobou korelaci s globální peněžní zásobou (M2), mohl by klesnout na cenu $70 000.
Historická korelace s M2
Consorti ve svých analýzách uvedl, že Bitcoin od září 2023 sleduje trendy v globální peněžní zásobě se zpožděním přibližně 70 dní.
UPDATE: One day after my last chart, bitcoin is now $5,000 lower, following the path set by global M2 several weeks ago very closely.
So far, this correlation is shockingly accurate.
We'll have to see if BTC follows it all the way down, or stops short & finds support.
🍿🍿🍿 pic.twitter.com/oEGOuYYRio
— Joe Consorti ⚡️ (@JoeConsorti) November 26, 2024
Peněžní zásoba M2 je často považována za indikátor inflačních tlaků a historicky souvisí s růstem cen kryptomen, protože investoři hledají aktiva na ochranu před inflací.
„Pokud tento trend přetrvá, Bitcoin může čelit korekci o 20–25 %, než dosáhne očekávaných 100 000 dolarů,“ upozornil Consorti.
Rozdílné pohledy odborníků
Ne všichni analytici však sdílejí tento názor. David Quintier, finanční komentátor, vyjádřil pochybnosti o přesnosti takových modelů, protože Bitcoin je podle něj příliš volatilní na přesné predikce.
Na druhé straně James Check ze společnosti Glassnode tvrdí, že pokles M2 je do značné míry způsoben posilováním amerického dolaru, což ovlivňuje hodnotu M2 mimo USA.
Makroekonomka Lyn Aldenová zase upozornila na skutečnost, že Bitcoin je aktivum, které nejvíce koreluje s M2 peněžní zásobou.
Nové pozitivní faktory
Mezi makroekonomickými faktory, které mohou ovlivnit Bitcoin, patří i plán Donalda Trumpa, nově zvoleného prezidenta USA, na zavedení nových cel na dovoz do USA.
Scott Bessent, manažer hedgeového fondu, upozornil, že cla mohou posílit dolar, což by mohlo vytvořit tlak na riziková aktiva, včetně Bitcoinu. Bessent přitom podle všeho bude novým ministrem financí USA.
Současný sentiment kolem ceny Bitcoinu však naznačuje, že trh zůstává optimistický, i přes nejistotu spojenou s globální ekonomikou.
Top burzy