Kontroverzní Craig Wright podle medializovaných zpráv nabyl tento týden autorská práva na Bitcoin White Paper, v důsledku čehož raketově vyletěla cena kryptoměny Bitcoin SV, která je hlavním představitelem. Tato skutečnost však v žádném případě neznamená, že Wright je tajemný autor Bitcoinu Satoshi Nakamoto.
Deník Financial Times ve svém včerejším článku vysvětluje okolnosti podání žádosti o copyright na Bitcoin Whitepaper a způsob, jakým byla zaregistrována. Mluvčí Wrighta totiž pro Financial Times řekl, že ,,registrace vydané Úřadem pro autorská práva USA uznávají Wrighta jako autora Bitcoin White paperu známého pod pseudonymem Satoshi Nakamoto“.
Toto tvrzení však doprovází velký skepticismus. Jen málokdo věří, že by australský podnikatel mohl opravdu být Satoshi Nakamoto. Ačkoli to o sobě neustále opakuje, neuvedl žádný důkaz, kterým by tato tvrzení potvrdil.
Je třeba si uvědomit, že Úřad pro autorská práva sice uznal žádost Wrighta, ale nezkoumá zda prohlášení uvedená v přihlášce jsou pravdivé a také nezkoumá totožnost osob, které se registrují k těmto právům. ,,V případě, kdy je dílo zapsáno pod pseudonymem, Úřad pro autorská práva nezkoumá, zda existuje prokazatelné spojení mezi navrhovatelem a pseudonymním autorem,“ uvedl pro Financial Times zástupce Úřadu pro autorská práva USA.
Zároveň platí, že Úřad pro autorská práva může zrušit jakoukoli přihlášku k copyrightu, pokud bude jisté, že prezentované informace nejsou pravdivé a osoba, která tvrdí, že je autorem díla, ve skutečnosti není tím, za koho se prezentuje.
Craigh Wright se v posledních měsících zviditelnil tím, že podával žaloby na osoby, které ho obvinili ze lži, když o sobě prohlašoval, že je Satoshi Nakamoto. Špičkou ledovce bylo následné rozhodnutí burzy Binance delistovat ze své nabídky „Wrightovu“ kryptoměnu Bitcoin SV.