V tomto týdnu se začínají obchodovat spotové Ethereum ETF v USA. Vnímá tento krok Ethereum komunita jako důkaz „legitimizace“ této kryptoměny?
Nemyslím si. Když se schválila BTC ETFs tak to vlastně nemá žádný dopad na technologii a stejně tak to je v tomto případě. Jedná se o arbitrární rozhodnutí, které je sice na jednu stranu vítané, ale kryptoměny jsou dostupné všem i bez ETFs. Tady se spíše jedná o to, že díky ETFs se držitelé kryptoměn nemusí ani zdaleka tolik bát regulací. BTC i ETH je americkou vládou nyní fakticky považováno za komoditu. Na technologii to nic nemění. ETFs navíc stojí mimo systém i zvyky užívání kryptoměn. Takže obecně bych řekl, že přišla primárně úleva z toho, že SEC a další orgány americké vlády nebudou mít důvod/nástroje na zbytečné regulace kolem krypta.
Jaká jsou tvá očekávání od Ethereum ETF? U Bitcoinu přispěly k růstu k novému ATH a poptávka po nich i po pololetí překonává očekávání. Čekáš podobný scénář i u těchto fondů?
To lze říci jen těžko. Očekávaní se pohybují mezi 10% a 20% toho, co přišlo do BTC ETFs. Můj názor je, že ETH je na míle daleko před Bitcoinem v technologickém vývoji. Z dlouhodobého hlediska bych očekával větší příliv peněz než u BTC ETFs, ale v krátkodobém horizontu si myslím, že se bude jednat o 25% a méně. Nedivil bych se ani podstatně nižším inflows. Větší bych naopak tento rok neočekával.
Nebude problém pro Wall Street pochopit důvody, proč investovat do Ethereum ETF? Přece jen Bitcoin se snadno přirovnává ke zlatu a inflaci má neměnnou. Ethereum je „věc“, která toho dělá víc a také její inflačně-deflační model je také náročnější vysvětlit. Nebude to bránit v tom, aby se o Ethereum ETF zajímali například i „baby boomeri“?
Jednoznačně. ETH je na pochopení o hrozně složitější. Bitcoin se dá do nějaké míry pochopit i bez jeho užívání. U ETH to moc nejde, protože hlavní výhoda ETH je modulovatelnost ekosystému. Dokud si to člověk prostě neosahá, tak jde jen velmi těžko říct, že by tomu mohl rozumět.
BlackRock a mnoho dalších finančních institucí nicméně začínají stavět produkty na ETH síti. Jedním z hlavních killer features ETH je, že extrémně snižuje náklady a to si myslím, že půjde pochopit poměrně rychle.
Jednou z věcí, která je zajimavá, je fakt, že držení ETH díky PoS v podstatě generuje zisk (pokud je člověk součástí stakingu nebo liquid stakingu). Tz. pro instituce je lákavé, že asset, který drží, jim zároveň bude generovat zisk (Staking není zatím součástí ETFs). Často se také zmiňuje, že americké instituce hodně dají na zelenou politiku. ETH je ve spotřebě energie určené na provoz sítě podstatně efektivnější než BTC, což je bod pro ETH.
Zkusme si ještě shrnout Ethereum z pohledu jiných fundamentů. Jaké jsou aktuální trendy využívání sítě a její adopce? Dá se něco vyčítat iz onchain dat?
Ethereu se povedlo dostat do finální fáze a to pomocí rollupů. Díky nim se dá říci, že lze využívat ETH síť (do které se rollupy počítají jako další část) tak, jak si to komunita dlouhá léta přála. Rychle, levně a bezpečně. Tím rozhodně ale nechci říct, že je konec práce. Rollupy jsou centralizované, Bridge jsou slabá a napadnutelná místa a s rostoucí poptávkou bude potřeba i lepší scaling. Přišla také fragmentace likvidity, kterou je potřeba vyřešit. Je toho hodně, na čem se dá zapracovat, ale progres vývoje ETH je enormní a ETH jako síť z toho bude dlouhodobě profitovat.
V rámci on-chain dat vidíme, že přibližně pouze 1/10 ETH je na burzách a zbytek se přesouvá přímo na onchain. Díky rozvinuté architektuře je tak vidět, že mnoho uživatelů volí existenci v decentralizovaných ekosystémech na místo centralizovaných burz.
Pokud jde o vývoj, co je aktuálně největší problém Ethereum, kterému se věnují developeři primárně? Jaké jsou další etapy vývoje pro následující měsíce?
Hlavním zaměřením vývoje ETH jsou nyní tři oblasti.
1) Fragmentace likvidity – Rollupy mezi s sebou neumí dobře komunikovat a tak pokud mám USDC například na arbitru, tak není snadné cesty jak jej dostat na optimism rollup. Zde se vývijí nové tokenové standardy, které by při posílaní tokenů říkali také rovnou, na který rollup půjdu. Tz. nová transakce by byla například taková: Posílám 100 USDC z adresy A na rollupu X na Adresu B na rollupu Y.
2) Decentralizovaný shared sequencer – Rollupy v podstatě stojí na sequencrech. To je kus kodu, který za sebe řadí jednotlivé transakce. Je to centralizovaná část rollupů. Řešením je decentralizovaný sequencer, ke kterému se všechny rollupy přidají a díky tomu bude jistota, že transakce jsou řazeny tak, jak mají být. Zároveň by to mělo usnadnit inter-rollup komunikaci.
3) Uživatelská přijatelnost – Account abstraction. V podstatě celá komunita si je vědoma toho, že ETH peněženky i aplikace musí být více uživatelsky příjemné, umožňovat více funkci a zvýšit modularitu, se kterou tvůrci aplikaci mohou pracovat. Díky tomu by pak mohly vznikat daleko lepší aplikace pro uživatele a zároveň by správa kryptoměn v rámci peněženek měla být podstatně lepší.
Za zmínku ještě stojí, že ETH je decentralizovaný projekt. Díky tomu probíhá extrémně rychle vývoj na všech sférách jednotlivých aplikací. Obzvláště Defi aplikace prochází obrovským rozvojem a umožňují stále více věcí, což je super zpráva pro budoucnost ekosystému.
Top burzy