Nový report analytické společnosti Chainalysis potvrzuje předchozí předpoklady, že nejrychlejší adopce kryptoměn probíhá na Blízkém východě a na severu Afriky v rámci regionu, který je označován také jako MENA.
Chainalysis tvrdí, že region MENA má nejrychlejší akceleraci adopce kryptoměn ze všech významných světových oblastí. Objemy kryptoměnových transakcí v této části světa se dostaly mezi červencem 2021 a červnem 2022 na úroveň 566 miliard dolarů, což je 48% meziroční nárůst ve srovnání s předchozím rokem.
Po regionu MENA následuje Latinská Amerika a Severní Amerika, kde objemy transakcí stouply meziročně o 40% resp. 36%.
Region MENA má podle Wikipedie 32 zemí, přičemž mezi ně patří i země jako jsou Turecko, Egypt či Maroko, které trpí obrovskou inflací, což může místní lidi více motivovat přesedlat na kryptoměny, které jsou v jejich případě bezpečnější formou úschovy financí.
Příkladem jsou data z Egypta, kde kryptoměnové transakce zaznamenaly meziroční nárůst o 221%. Turecko zase dominuje v celkové částce financí převedené v kryptoměnách za dané období – Chainalysis udává částku až 192 miliard dolarů.
Bohatší země MENA jako jsou Spojené arabské emiráty či Saúdská Arábie měly také přispět k adopci kryptoměn, ale z jiného důvodu. Z hlediska přijaté hodnoty patří mezi 5 nejvýznamnějších „kryptokrajin“ z MENA. Důvodem může být především to, že se postupně stávají oblíbeným domovem kryptofirem a lidí podnikajících s digitálními aktivy nebo v nich vlastnících velké majetky. Dubaj je dokonce častokrát označován za jakýsi hlavní „kryptopřístav“. Na rozdíl od Egypta či Turecka tu však hrají kryptoměny důležitější roli mezi institucemi.
Zdroj:cointelegraph.com