Po prvotních negativních zprávách o nové verzi COVID-19 s označením omicron, která v pátek zamávala akciovými trhy a také Bitcoinem, následovalo druhé kolo otřesů na trzích po úterních prohlášeních šéfa americké centrální banky FED Jeromeho Powella před americkým senátem.
Jerome Powell ve svém proslovu o současném stavu americké ekonomiky přiznal, že inflace se stává dlouhodobějším problémem, se kterým se budou muset vyrovnat a z tohoto důvodu je pravděpodobné, že FED přistoupí k rychlejšímu zpomalování kvantitativního uvolňování (QE), které se lidově nazývá také „tlačením peněz“. Mnozí kritici tvrdí, že právě QE má na svědomí rychlé tempo růstu inflace. Powell uvedl, že o urychlení tohoto procesu budou jednat během prosincové schůze FEDu.
FED jen minulý měsíc uvědomujíc si rostoucí inflaci oznámil svůj plán pro zpomalování QE v podobě snižování nákupů státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami o 15 miliard dolarů měsíčně ze současných 120 miliard dolarů. Mezitím však zjevně vyhodnotili, že to nebude stačit. Objevují se totiž nová rizika, která se pojí i s novou variantou COVIDu-19 omicron. Ten by mohl zpomalit proces růstu zaměstnanosti a přimět mnohé Američany nadále pracovat z domova. To by zase zpomalilo oživení dodavatelského řetězce.
It's time to retire the word transitory on describing inflation, says Fed Chair Jerome Powell during Senate testimony on the economy https://t.co/DxfjyS7Jpr pic.twitter.com/WzW2rzqt1B
— Bloomberg (@business) November 30, 2021
,,Ekonomika je v současnosti velmi silná a inflační tlaky jsou vyšší, proto je podle mého názoru vhodné zvážit ukončení snižování nákupů našich aktiv, které jsme vlastně oznámili na listopadovém setkání, možná o několik měsíců dříve,” uvedl Powell.
Podle původního plánu zpomalování QE by nákupy FEDu mohly skončit kolem června 2022. Pokud by FED tento proces urychlil, mohlo by se tak stát už někdy kolem jara. Analytici podle CNBC odhadují, že FED urychlí zpomalování QE dvojnásob – tedy každý měsíc utratí na státní dluhopisy a cenné papíry zajištěné hypotékami o 30 miliard dolarů méně, až se proces ukončí.
Úrokové sazby? Powell byl opatrný
Důležité je uvést, že kromě QE má FED v záloze ještě jeden nástroj pro boj s inflací – je jím zvyšování úrokových sazeb, které v současnosti drží blízko nule. Rychlejší tempo zpomalování QE naznačuje, že i k tomuto kroku by mohlo dojít dříve. Přitom ještě před pár měsíci byly zmiňovány až roky 2023 či 2024. Nyní začíná být podle analytiků zvyšování úrokových sazeb reálné už někdy v průběhu roku 2022, možná už v jeho první polovině.
Powell však upozornil, že zpomalování a ukončení QE není třeba dávat s úrokovými sazemi do souvislosti uvědomujíce si, že jakýkoli náznak tohoto kroku, by mohl trhy vystrašit.
Trhy se stejně zalekly, padl i Bitcoin
Trhy špatné vyhlídky FEDu směrem k inflaci, ke kterým se přidává pravděpodobné brzké ukončení QE a spekulace o dřívějším zvyšování úrokových sazeb, vystrašily. Index Dow Jones klesl během úterních obchodních hodin o 1,86%, S&P500 o 1,9% a NASDAQ o 1,55%.
Na informace reagoval vedle pádu akcií i Bitcoin (BTC), který se v té době obchodoval za zhruba 59 000 USD. Následně oslabil o zhruba 2000 dolarů během necelé hodiny.
Inflace je vážný problém
Powell se během diskuse se zákonodárci pokusil vysvětlit pojem „transitory“, který FED dosud častokrát zmiňoval v souvislosti s tématem inflace. Většina si jej vysvětlovala tak, že centrální banka považuje inflaci za krátkodobý (dočasný) problém.
,,Slovo přechodný má pro různé lidi různý význam. Pro mnohé představuje pocit krátké životnosti. My máme tendenci používat jej v tom smyslu, že nezanechá trvalou stopu v podobě vyšší inflace. Myslíme si však, že je vhodná doba toto slovo přestat používat a pokusit se jasněji vysvětlit, co máme na mysli,” řekl.
,,Viděl jistě, jak se naše politika přizpůsobuje a uvidíte, že se bude nadále přizpůsobovat. Použijeme naše nástroje, abychom zajistili, že se inflace nezakoření,” doplnil.
FED'S POWELL: IT'S TIME TO SAY GOODBYE TO THE TERM "TRANSITORY" WHEN IT COMES TO INFLATION.
— FinancialJuice (@financialjuice) November 30, 2021
Po těchto slovech se na adresu Powella a jeho FEDu strhla nová vlna čerstvé kritiky. Analytici upozorňovali, že inflace je vážný problém už dávno a že použití pojmu „dočasná“ bylo jen jakýmsi politickým gestem a jednoznačnou lží. Včerejší vyjádření Powella jasně naznačuje, že inflace je vážný problém a byla jím už dávno.
Jerome Powell just admitted that the risk of higher inflation has increased.
This is exactly what bitcoiners have been warning against for over a year.
— Anthony Pompliano 🌪 (@APompliano) November 30, 2021
K inflaci stačí dodat jen tolik – podle posledního velkého průzkumu spotřebitelských cen v USA stoupla meziročně o 6,2 %, což je největší růst za posledních 30 let. Nová čísla se dozvíme již brzy.
Bitcoin řešením?
Spojené státy americké, ale jinak na tom není ani Evropa, jejíž Evropská centrální banka razí obdobnou monetární politiku, čekají měsíce ne-li roky boje s inflací. V tomto období budou dozajista sílit hlasy ve prospěch Bitcoinu, který na rozdíl od centrálně řízených ekonomik nemá žádné vedení a je decentralizovaný.
Díky tomu o Bitcoinu víme, že ho nikdy nebude více než 21 milionů a že jeho inflace je v současnosti na úrovni 1,8% ročně. Již v roce 2024 se po dalším halvingu sníží o další polovinu, přičemž snižování inflace každé čtyři roky je součástí bitcoinového neměnného kódu. To jsou záruky, které k Bitcoinu mohou přilákat další investory, kteří v něm uvidí bezpečný přístav podobně jako jej tak vnímají respektovaní investoři Paul Tudor Jones, Stanley Druckenmiller či Ray Dalio.
,,Cash už není bezpečná investice, protože je na něj udělena daň v podobě vysoké inflace,” řekl včera Ray Dalio, zakladatel největšího hedgeového fondu na světě BridgeWater Associates, v rozhovoru pro CNBC. Následně dodal, že zřejmě nejlepší věcí, kterou nyní může běžný člověk udělat, je vsadit na kvalitně vybalancované a diverzifikované portfolio. ,,Své riziko můžete redukovat vašimi výnosy,” uvedl.
A co covid?
Pokud jde o novou variantu COVIDu-19 s označením omicron, objevují se různé informace o jeho rizicích a také o tom, zda současné vakcíny dokážou před tímto typem onemocnění dostatečně chránit.
Trhy nejprve znepokojilo vyjádření CEO Moderna Stephaneho Bancela, který uvedl, že současné vakcíny budou proti omicronu pravděpodobně méně úspěšné a potrvá měsíce, než farmaceutické společnosti dokážou vyrobit nové vakcíny specifické pro tento typ covidu.
Optimističtější však byl Dr. Eric Topol, který na CNBC uvedl, že současné vakcíny podle všeho přinesou přiměřenou ochranu. ,,Je zde mnoho důvodů k optimismu, že se nenacházíme v žádné hrozné situaci. Vakcíny by měly pomoci při těžkém průběhu,“ řekl v pořadu Mad Money vedle toho, jak zdůraznil, že výrazně by měla lidem pomoci zejména třetí posilující dávka.
Trhy zatím reagují na zprávy o omicronu velmi citlivě. Potěšily by je zejména spekulace o tom, že omicron může mít méně závažné příznaky u nakažených v kombinaci s tím, že se šíří velmi rychle. Pokud by totiž dokázal díky svému rychlému šíření vytisknout nebezpečnou verzi delta vedle toho, jak by byl pro lidský organismus méně nebezpečný, mohla by to být v konečném důsledku dobrá zpráva. Takové závěry jsou však ještě předčasné.
Další zajímavé články
Máte strach z pádu ceny Bitcoinu? Microstrategy ho nemá, koupila další za 414 milionů dolarů
Klienti Mt. Gox obdrží 145 000 BTC. Zastaví to růst ceny Bitcoinu?
El Salvador oznámil založení Bitcoin City – bude malým daňovým rájem