Přestože jen pár dní dozadu se odstartoval proces, v jehož rámci pumpuje americká vláda do oběhu čerstvých 1,9 bilionu dolarů, aby podpořila koronavirem zdecimovanou ekonomiku, Bílý dům v čele s prezidentem Joem Bidenem už plánuje, jak oživit nejsilnější ekonomiku světa dalším stimulačním balíčkem v ještě vyšší hodnotě 3 bilionů USD.
O tomto plánu informovalo několik předních amerických médií včetně New York Times či NBC News. NY Times zároveň uvedl, že tato částka by mohla být nalitá do ekonomiky v podobě dvou samostatných návrhů.
Zmiňované 3 biliony dolarů by měly být určeny na obnovu infrastruktury země, boj proti klimatickým změnám a na podporu americké ekonomiky. ,,Prezident Biden a jeho tým zvažují celou řadu potenciálních možností, jak investovat do pracujících rodin a reformovat náš daňový zákon tak, aby odměňoval práci, ne bohatství,“ uvedl k těmto spekulacím mluvčí Bílého domu Jan Psaki.
,,Rozhovory stále probíhají, takže jakékoliv spekulace o budoucích ekonomických návrzích jsou předčasné a nejsou odrazem myšlení Bílého domu,“ upozornil.
NY Times informoval, že prezidentovi Bidenovi jeho poradci doporučili, aby pobídky rozdělil do dvou samostatných částí.
První část by se měla týkat podpory výroby, zlepšení dopravních systémů, rozšíření širokopásmového přístupu a snížení emisí uhlíku. Druhá část se má zaměřit na snižování ekonomických nerovností prostřednictvím investic do placené dovolené či do volně dostupných komunitních škol.
White House preps ~$3 trillion legislation w/ 2 big components:
1/ Infrastructure & clean energy.
Includes: Roads, highways, bridges, charging stations, climate resiliency, green R&D; $100B housing
2/ "Care economy" –
Includes: Pre-k; childcare; free community college
— Jeff Stein (@JStein_WaPo) March 22, 2021
Kritici tvrdí, že balíčky Američanům škodí
Kritici stimulačních balíků tvrdí, že mají nepříznivý vliv na hodnotu peněz – tedy způsobují růst inflace, v čehož důsledku Američané chudnou (a v konečném důsledku i obyvatelé jiných zemí kvůli velmu vlivu americké ekonomiky na světové hospodářství). Kromě toho mnohé peníze ze stimulačních balíků podle předešlých studií skončili nakonec na akciovém trhu, což se projevuje i růstem hodnoty akcií v COVID období. Zjednodušeně řečeno skončili v rukou bohatých a chudým zůstal hlavně slábnoucí dolar.
Ze stimulačních balíků podle všeho čerpá i Bitcoin, který si při oslabujícím dolaru buduje pověst bezpečného přístavu díky jeho omezenému množství a předem definované klesající inflaci. Zatímco dolar se stane díky tištění nových peněz stále méně vzácný, nabídka BTC neustále klesá.
ANOTHER $3 trillion US spending package is being planned you say? #Bitcoin pic.twitter.com/VwDt1MbFXn
— Crypto Daily (@Crypto_Daily) March 23, 2021
zdroj: cnbc.com