Správné účtování kryptoměn na rozvahách podnikatelských subjektů je jednou z překážek bránících výraznějšímu institucionálnímu zapojení amerických firem do světa digitálních aktiv. Rozhodnutí Rady pro finanční účetní standardy Spojených států (FASB) by však účtování kryptoměn mohlo zjednodušit.
FASB během svého setkání, které se konalo ve středu 12. října, rozhodlo, že bude od subjektů vlastnících kryptoměny požadovat, aby je oceňovali v tzv. . “reálné hodnotě”.
Toto rozhodnutí je v současnosti „předběžné“ a změnit se může na příštích zasedáních představenstva FASB, ale pokud by bylo schváleno, umožní firmám pravidelně aktualizovat své rozvahy reálnou hodnotou kryptoaktiv namísto odkazování na ně jako na „nehmotný majetek“, při kterém byly firmy nuceny ocenit tato aktiva nejnižší cenou během celého vykazovaného období.
Tento (současný) způsob vedl k tomu, že mnoha firmám držba kryptoměn způsobila velké účetní ztráty, ačkoli jejich reálná hodnota byla vyšší a častokrát v zelených číslech. Důvod byl ten, že pro platná účetní pravidla nebyli schopni pravidelně aktualizovat hodnotu těchto držených aktiv (museli uvádět tu nejnižší).
Anthony Tuths, vedoucí oddělení alternativních investic u účetního giganta KPMG poznamenal, že tato změna by mohla být optimistickým impulsem pro širší adopci kryptoměn u firem. Zároveň naznačil, že v platnost by mohla vstoupit v roce 2023.
,,FASB právě uvolnila cestu pro nová účetní umírnění, která umožní účtovat většinu kryptoměn v reálné hodnotě. Když tyto pokyny vstoupí v platnost (pravděpodobně příští rok), výrazně usnadní cestu k širšímu mainstreamovému přijetí (kryptomen).”
Nutné je doplnit, že nové usměrnění by se netýkalo všech typů kryptoměn. Například NFT by se účtovaly stejně jako dosud.
Navrhovanou změnu ocenil i Miles Brooks z CoinLedger, ale neodpustil si kritiku FASB, která podle něj jen dobíhá „výrazně pozdě“. Pro ilustraci Kalifornská společnost certifikovaných veřejných účetních (CaICPA) vyzvala FASB již v roce 2019, aby účtování kryptoměn přehodnotila a zacházela s nimi jako s cizí měnou.
,,Toto je významný milník směrem k institucionální adopci Bitcoinu,“ doplnil na Twitteru Michael Saylor, zakladatel firmy Microstrategy, která je největším veřejně obchodovaným držitelem BTC na světě. Samotná Microstrategy měla přitom problémy s účtováním svých BTC právě pro současná komplikované pravidla a povinnost vést BTC jako nehmotný majetek.
"The Financial Accounting Standards Board on Wednesday said companies should use fair-value accounting for measuring bitcoin and other crypto assets" – @WSJ
This is a major milestone on the road to institutional #bitcoin adoption.https://t.co/b9r8Av9uys
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) October 12, 2022
Gabor Gurbacs, zakladatel PointsVilleApp a poradce VanEck uvedl: ,,FASB se dohodla na účtování v reálné hodnotě při oceňování krypto aktiv. Vypadá to jako malý detail, ale je to obrovský krok vpřed, který povede k větší obsluze kryptoměn a jistotě jejich oceňování, což umožní více společnostem a fondům vlastnit kryptoměny.“
FASB Settles on Fair-Value Accounting for Measuring Crypto Assets
Seems like a small detail, but a huge step forward that’ll lead to more asset servicing and valuation certainty which in turn will allow more companies and funds to own crypto assets. https://t.co/dw9GG7nszH
— Gabor Gurbacs (@gaborgurbacs) October 12, 2022
Zdroj:cointelegraph.com