Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo zahájení činnosti Národního týmu pro vymáhání kryptoměn (National Cryptocurrency Enforcement Team – NCET). Tento tým se bude zabývat vyšetřováním a stíháním trestného zneužívání kryptoměn. Zejména zločiny spáchané směnárnami virtuálních měn a praní špinavých peněz.
Ministerstvo spravedlnosti ve středu 6.10.2021 na svém webu zveřejnilo zprávu s podrobnostmi.
K tomuto kroku došlo poté, co USA začátkem letošního roku postihlo několik ransomware útoků. V září byla podle Wall Street Journal zveřejněna zpráva Bidenovy administrativy „připravující řadu akcí, včetně sankcí, které hackerům ztíží používání digitálních měn“.
Americké ministerstvo spravedlnosti spouští iniciativy zaměřené na kryptoměny
Náměstkyně generálního prokurátora Lisa Monaco oznámila nové úsilí oddělení během projevu na Aspen Cyber Summit. Ve zprávě oznamující spuštění NCET uvedla: „Dnes spouštíme Národní tým pro vymáhání kryptoměn, abychom využili odbornou kompetenci ministerstva v oblasti kybernetiky a praní špinavých peněz s cílem posílit naši schopnost rozpustit finanční subjekty, které umožňují zločinným aktérům vzkvétat – a zcela upřímně k zisku – ze zneužívání kryptoměnových platforem.“
Náměstkyně generálního prokurátora Monaco dále pokračovala: „Jak se technologie vyvíjí, musí se s ní vyvíjet i ministerstvo, abychom byli připraveni vymýtit zneužívání na těchto platformách a zajistit důvěru uživatelů v tyto systémy.“
Ve zprávě se uvádí, že NCET spojí odborné znalosti sekce ministerstva spravedlnosti, kriminální divize, sekce praní peněz a vymáhání majetku (MLARS), sekce počítačové kriminality a duševního vlastnictví (CCIPS). Stejně tak další sekce v divizi, s odborníky z Americké kanceláře prokurátora. Na toto úsilí bude navíc dohlížet zástupce generálního prokurátora Kenneth A. Polite Jr. NCET bude také pomáhat při dohledávání a obnově aktiv – včetně plateb kryptoměnami – ztracených kvůli podvodům.
K zahájení se vyjádřil i zástupce generálního prokurátora Polite. Řekl, že NCET bude stavět na vedení Kriminální divizem aby „vyšetřili a stíhali podvodné zneužívání, nezákonné praní špinavých peněz a další trestné činnosti zahrnující kryptoměny“.
Náměstkyně generálního prokurátora amerického ministerstva spravedlnosti ve svém projevu zdůraznila, že je třeba rozpustit finančně dostupný ekosystém, který těmto zločinným aktérům umožňuje vzkvétat. Zmínila také další iniciativu nazvanou „Iniciativa proti občanským kybernetickým podvodům“. Zahrnuje použití nástrojů civilního vymáhání k pronásledování firem, které dostávají federální prostředky, které nedodržují požadované standardy kybernetické bezpečnosti.
Kybernetické útoky v USA
Nové iniciativy ministerstva spravedlnosti přicházejí s nárůstem kyberútoků v posledním roce. V květnu hackeři infikovali počítačové sítě největšího palivového potrubí v Americe. Požadovali platbu kryptoměnou a společnost Colonial Pipeline Co. zaplatila na výkupném téměř $5 milionů.
V červnu hrála zástupkyně generálního prokurátora Monaco hlavní roli při zabavování BTC v hodnotě milionů dolarů, které byly použity na výkupné po útoku na systém Colonial Pipeline.
V poslední době došlo k dalším podobným útokům. Společnost JBS USA Holdings Inc. také musela zaplatit $11 milionů za vyřešení ransomeware útoku.
Zdroj: 1. cointelegraph.com, 2. coinpage.com, 3. coinjournal.net