Americký republikánský zákonodárce Tom Emmer (kongresman státu Minnesota), který je znám jako podporovatel decentralizovaných kryptoměn v čele s Bitcoinem, představil vlastní návrh zákona, jehož cílem je omezit možnosti centrální banky FED ve spojení s digitální verzí amerického dolaru.
Návrh Toma Emmera, který však pravděpodobně nebude mít velkou šanci na úspěch, přichází v období, kdy mnohé centrální banky po celém světě zvažují vydání digitální verze jejich měny známé také pod pojmem CBDC (Central bank digital currency). Nejdále, pokud se bavíme o významných ekonomikách, je v tomto směru Čína, která již svůj digitální juan ve velkém testuje.
Tom Emmer tvrdí, že jeho návrh zákona má své velké opodstatnění, protože digitalizovaný programovatelný dolar by omezil soukromí amerických spotřebitelů a dal by centrální bance až příliš velkou moc nad jejich penězi.
BREAKING: Pro-#Bitcoin U.S. Congressman presents a bill prohibiting the FED from issuing a CBDC 🙌 pic.twitter.com/vdbEnEoUsd
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) January 12, 2022
Jeho návrh je víceměnné stručný. V paragrafu, který představil požaduje, aby “federální rezervní banka (FED) nemohla nabízet produkty nebo služby přímo jednotlivci, nemohla vést účet jménem jednotlivce nebo vydávat digitální měnu centrální banky přímo jednotlivci.”
“Dnes jsem předložil návrh zákona, který zakazuje FEDu vydávat digitální měnu centrální banky přímo jednotlivcům.” @RepTomEmmer
Politici v US totiž chápou, že CBDC ohrožuje svobodu a soukromí občanů. https://t.co/3djaAF7WnA
— Alex (@alexpilar) January 12, 2022
Emmer představil svůj zákon jen 2 dny od okamžiku, kdy předseda FEDu Jerome Powell uvedl, že očekávaný report centrální banky USA ke kryptoměnám bude zveřejněn již v nejbližších týdnech. Tato zpráva se bude podle všeho do značné míry týkat právě tématu digitálního dolaru.
,,Požadování od uživatelů, aby si otevřeli účet ve FEDu, aby jim byl poskytnut přístup k americkému CBDC, by FED přivedlo na záludnou cestu podobnou čínskému digitálnímu autoritářství. Je důležité poznamenat, že FED nemá a neměl by mít pravomoc nabízet retailové bankovní účty.“
Pravdou je, že Emmer spíše předpovídá budoucí vývoj, než by se opíral o současná fakta. FED totiž zatím ani nenaznačil, že by zvažoval otevírání digitálních bankovních účtů pro jednotlivce.
Konspirace či oprávněné obavy?
Na druhou stranu je pravdou, že digitální verze fiatových měn vynořují mnoho otazníků a oprávněných obav u lidí, kterým záleží na soukromí a na tom, aby měly peníze pod vlastní kontrolou.
Digitalizované peníze jsou totiž snadno programovatelné, což znamená, že je u nich snadné upravovat jejich počet, ale také pravidla, na co mohou nebo nemohou být použity. Vedle postupného očekávaného zániku fyzické hotovosti se tak může stát, že země, ve které je jedinou platební jednotkou právě taková digitální měna, může mít nad občany absolutní kontrolu. Zjednodušeně řečeno může je kdykoli odstřihnout od jejich vlastních peněz, nebo jim omezit jejich používání. Mezi nejčastěji zmiňovaná potenciální rizika patří:
- Možnost omezení používání peněz– Např. že si za ně nebudete moci koupit některé zboží nebo služby. Potřebovali byste například drahý důležitý lék ze zahraničí, který není u nás dosud schválen? Nemáte šanci.
- Možnost expirace – dostanete peníze, ale do nějakého času je musíte utratit, jinak vám propadnou – potenciální nástroj nutící utrácet peníze pro zachování ekonomického růstu
- Ohrožení soukromí– každé jednu CBDC by bylo přímo spojeno s konkrétní osobou – stát, resp. centrální banka, by tedy vždy věděla, jaké konkrétní zboží nebo službu jste si za takové peníze koupili (chcete si něco objednat ze sexshopu? Ok, vaše centrální banka to bude vědět).
Na závěr doplňujeme, že téma digitální fiatové měny není horké jen v Číně či v USA. Své vlastní kroky avizuje i Evropská centrální banka či například Švédsko. S největší pravděpodobností se tak opravdu dočkáme digitalizovaných programovatelných peněz.
Zdroj: decrypt.co, Autor