Jen den poté, co americký prezident Joe Biden podepsal dosud nejvýznamnější zákon týkající se boje s klimatickou změnou s cílem do roku 2030 výrazně snížit americké emise CO2, se členové Sněmovny reprezentantů USA rozhodli zaměřit na významné americké těžaře Bitcoinu (BTC), od kterých chtějí odpovědi na palčivé „klimatické” otázky.
Zákonodárci Bobby Rush, Diana DeGette a Paul Tonko odeslali otevřené dopisy čtyřem největším americkým těžařům Bitcoinu Core Scientific, Marathon Digital Holdings, Riot Blockchain a Stronghold Digital Mining, ve kterých je žádají o detailní informace o jejich spotřebě energie při těžbě BTC od roku 2021 o jejich těžebních hardwarech, zdrojích jejich energie, procentu obnovitelných zdrojů, které využily při těžbě BTC a informací o tom, jak často přerušovaly jejich těžební činnost. Členové Sněmovny také chtějí vědět průměrné náklady na megawatthodinu, kterou vynaložili na těžbu v každém ze svých zařízení.
,,Blockchain technologie má nesmírný příslib, díky kterému mohou být naše osobní údaje bezpečnější a ekonomičtější. Avšak spotřeba energie a hardware potřebný na podporu kryptoměn založených na Proof of Work může v některých případech produkovat závažné externality ve formě škodlivých emisí a nadměrného elektronického odpadu,“ uvedli v dopise, který poslali řediteli Riot Blockchain Jasonu Lesovi.
V dopise se také uvádí: ,,Vzhledem k existenční hrozbě, kterou představuje klimatická krize, jsme hluboce znepokojenými snahami, jako je Proof of Work mining, které zvyšují poptávku po fosilních palivech s potenciálem vyvinout nový tlak na naši energetickou síť.“
Také z této zprávy vyplývá, že téma ekologičnosti těžby Bitcoinu pro jeho konsensus Proof of Work je nadále horké. Bitcoinoví těžaři a specialisté na BTC jako takový proti těmto tvrzením argumentují tím, že více než polovina současné těžby BTC je poháněna ze zelených obnovitelných zdrojů, přičemž toto procento nadále roste. Potvrdil to například i poslední report od Bitcoin Mining Council, který zastřešuje těžaře BTC produkující přes 50% celosvětového bitcoinového hashrate.
Kromě toho těžaři BTC umí být tzv. těžaři. spotřebiteli poslední instance – skvělým příkladem je jejich spolupráce s ropnými společnostmi, které na odlehlých místech, kde těží ropu, musí pro neexistenci plynových potrubí pálit plyn, který je vedlejším produktem jejich těžby. Pálení plynu však způsobuje velké emise CO2. Těžaři BTC umí tento plyn přímo na místě konvertovat na energii (čili zabránit emisím) a danou energii využít k těžbě BTC, čímž emise výrazně sníží (i z těžby BTC jsou emise, ale výrazně nižší, než při spalování plynu pozn.red.).
Teplo, které je vedlejším produktem těžby BTC, lze také efektivně využít – příkladem je Vancouver, kde se rozjíždí pilotní projekt, při kterém bude sídliště tohoto kanadského velkoměsta vytápěno právě pomocí těžby BTC.
Při analýze těžby BTC a jejího dopadu na přírodu je proto třeba zohlednit několik faktů a ne jen samotné číslo vypovídající o spotřebě energie.
Zdroj:cointelegraph.com