Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea, Litecoinu a zlata přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Sentiment na trzích
Analýza kryptoměn se v těchto dnech stává znovu velmi zapeklitou. Cenové rozpětí na Bitcoinu bylo ve dne 22. 2. 2021 asi 11 000 USD a intraday TA nemá smysl komentovat. Ale popořadě…
V minulém týdnu se Bitcoin poprvé přehoupl přes psychologickou hranici 50 000 USD a nechybělo moc, abychom včera byli svědky ataku hranice 60 000 USD. Velké společnosti dál nakupují (MicroStrategy) a slavné osobnosti ze světa investic a byznysu komentují dění (Elon Musk). Bitcoin zároveň poprvé překonal hranici kapitalizace 1 bilionu amerických dolarů a 1 BTC měl hodnotu větší než 1 kg zlata. Není divu, že se pak Bitcoin a další digitální měny řeší také na místech, která mohou rozhodovat o případných regulacích. Jeden takový komentář z úst Yellenové údajně způsobil právě zmíněný výprodej 22. 2. 2021.
Akcioví investoři jsou i nadále omámeni FOMO efektem a hope modem díky stále aktivnímu tištění peněz centrálními bankami, které dodávají na trhy tak potřebnou likviditu. Ta ovšem také způsobuje vyšší utrácení Američanů a vyšší vklady na bankovní účty. Analytici stále častěji skloňují termíny jako inflace nebo výnosy. Především pak růst výnosů na 10letých vládních dluhopisech Spojených států přidělávají investorům starosti a do trhů vnáší volatilitu. Americký dolar opět slábne, a těží z toho drahé kovy i další komodity, u kterých se bavíme o komoditním bull marketu.
Téma pandemie koronaviru Covid-19 je v pozadí, ale z dobrého důvodu. Počty nově nakažených celosvětově klesají a s tím také počty mrtvých nebo hospitalizovaných. Vakcíny jsou (také dle dat z Izraele) zřejmě cestou k návratu do normálu, který Dr. Fauci vidí již letos v zimě.
Indikátory sentimentu jsou stále vyhrocené. Margin Debt roste závratným tempem a spekulativní short pozice na dolaru jsou na extrému. Toto nastavení trhu podporuje akcie v růstu, ale přináší také vysoké riziko větší korekce a ochlazení nynějšího přehnaného optimismu.
Aktuální sentiment, fundamenty a zprávy z burzovního světa rozebírám dopodrobna v týdenním videokomentáři.
Videokomentář pro aktuální týden
Analýza Bitcoinu
Cena Bitcoinu se v letošním roce zhodnotila již o 100 %, a na korekce trhu dolů musí být kryptohodler nebo kryptotrader jednoznačně připraven. Jak poznat korekci dolů, po které bude následovat další růst, od býčí pasti, po které se trh na předchozí high nevrátí dalších několik měsíců nebo let? Jednoduchá odpověď, nijak. Nikdo na světě neví, jak se cena Bitcoinu pohne zítra, nebo na jaké ceně se bude obchodovat za rok nebo za 10 let. Každý nákup Bitcoinu by proto měl být doprovázen vědomím, že od našeho nákupu může jít cena už pouze dolů.
Zatím není třeba malovat čerta na zeď a hovořit o konci býčího trendu a korekci trhu o 80 %. Od svého maxima kolem 58 000 USD Bitcoin korigoval o 20 %, a je nutné podotknout, že na začátku tohoto roku jsme byli svědky korekce až o 30 % a následné měsíční konsolidace. A co se stalo poté? Růst Bitcoinu o 40 % 🙂 . Bitcoin aktuálně reaguje na silnou supportní úroveň kolem 50 000 USD, pod kterou se nachází HVN z Volume Profile. Další silná podpora se nachází kolem 40 000 USD (Value Area High a LVN).
Základní supporty a resistence jsou vyznačeny v grafu.
Analýza Etherea
Také největší altcoin Ethereum oslabil ze svých historických maxim (přes 2 000 USD) cca o 25 % a aktuálně reaguje na spodní rostoucí trendline z trendového kanálu, který je z technického hlediska pro trh již několik týdnů velmi důležitý. Ethereum se dostává do oblasti nízkého zájmu obchodníků (Low Volume Node) kolem ceny 1 500 USD, kterou lze nazvat jako psychologickou úroveň. Break této úrovně dolů by mohl vést k obtížnějšímu návratu na maxima.
Analýza Litecoinu
Digitální stříbro Litecoin znovu testuje silnou supportní úroveň 190 USD, která trh již několikrát v minulosti podržela. Litecoin oslabil ze tří dnes zmíněných kryptoměn nejvíc a potvrzuje svou slabost. I tak nabízí dobrý potenciál profitu v období altseason a u mnoha hodlerů má své místo v portfoliu.
Analýza zlata
Zlato se při analýze kryptoměn zmiňuje spolu s americkým dolarem nebo akciovými indexy velmi často. Dnes jsme si již řekli, že jeden Bitcoin stál před pár dny více než 1 kg zlata, a i když se nejedná o nic, co by mělo s trhy zahýbat, je to pro mnohé překonání určitého milníku. Zlato v posledních dnech zpevňuje a na vině je chystaný stimulační balíček ve Spojených státech (tištení USD) a růst inflace. Proti ceně zlata působí růst výnosů na amerických vládních dluhopisech a stále menší obavy kolem pandemie koronaviru.
Zlato reaguje na silnou supportní úroveň 1 800 USD za unci, a pokud má přijít větší růst, měl by přijít co nejdříve. V opačném případě můžeme být svědky dalšího testování oblasti podpory, která by už nemusela opakovaný útok medvědů vydržet.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Autor analýzy
Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.