Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea a zlata přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Sentiment na trzích
Sentiment na trzích zůstává ve 13. týdnu 2021 nezměněný, a sice optimistický, s dávkou zvýšené volatility.
Březen pomalu končí a do historie se zapíše jako nervózní měsíc, ve kterém byli vystrašení býci jak na akciových trzích, tak i na komoditách či kryptoměnách. Do trhů se vrátila nervozita ohledně pandemie koronaviru covid-19, která i nadále svírá Evropu, ale i další státy ve světě, kde počty nově nakažených již několik týdnů v řadě rostou.
Trochu klidu investorům dodává rychlá vakcinace ve Spojených státech, připravovaný balíček podpory v hodnotě 3 bilionů dolarů a zřejmě i další menší podpůrné balíčky, které by měly oživit ekonomiku USA.
Díky všemožným podporám centrálních bank a FOMO efektu sledujeme proudění rekordního množství peněz do fondů a ETF, které spolu s rekordním Margin Debt vytváří prostředí jako stvořené pro burzovní krach. Ale co by mělo být oním spouštěčem? Regulace kryptoměn v USA? Prodeje amerických vládních dluhopisů Čínou? Trade Wars 2.0? Několik potenciálních nástrach bychom bezesporu dokázali najít, zda se z některé z nich nakonec vyklube reálná pohroma, ukáže až čas.
Kryptosvětem zahýbaly zprávy z Tesly nebo komentář Ray Dalia, který vidí šanci, že by USA postavily Bitcoin mimo zákon. Horečka NFT nepolevuje a Bitcoin dál odchází z burz…
Aktuální sentiment, fundamenty a zprávy z burzovního světa rozebírám dopodrobna v týdenním videokomentáři.
Videokomentář pro aktuální týden
Analýza Bitcoinu
Bitcoin se v rámci několikatýdenní konsolidace pokusil o stanovení nových historických maxim, i otestování důležitých supportních úrovní. Všechny tyto pokusy lze nazvat jako false-break, kdy trh testuje zájem obchodníků na obou stranách, vybírá traderům stop-lossy a nabírá likviditu. Bitcoin včera porušil formaci klesajícího triangle a zamířil nad 58 000 USD. Během následujících dní lze očekávat test ATH a možný break na nová maxima.
Selhání trhu v této fázi by mohlo znamenat změnu sentimentu a větší výprodeje, na což by se měli všichni kryptonadšenci připravit. Základní support a resistence oblasti jsou vyznačeny v grafu.
Analýza Etherea
Ethereu, i díky zlepšující se náladě na Bitcoinu, se podařilo vymanit ze spodní rostoucí trendline tržní formace triangle. Před pár dny Ethereum vystrašilo obchodníky, když trh breaknul tuto trendline a začal konsolidovat pod ní.
Nyní se investoři začínají znovu zaměřovat na horní klesající trendovou linii, jejíž break by mohl přinést opuštění fáze konsolidace a otestování ATH.
Ethereum překonalo v rámci trojúhelníka také silnou resistenci na ceně 1 750 USD, a o chuti k dalšímu růstu není pochyb.
Analýza zlata
Bitcoin à la zlato… že jste to už někdy slyšeli? Zřejmě z úst šéfa Fedu Jerome Powella, podle kterého je Bitcoin spíše „něco jako“ zlato než americký dolar. V zásadě můžeme souhlasit, že Bitcoin aktuálně plní spíše funkci uchovatele hodnoty (jako zlato) než platebního prostředku.
Nicméně zatímco Bitcoin se chystá testovat své historické maximum, zlato dál ztrácí, a kvůli posilujícímu dolaru (a růstu výnosů na US bondech) to na velký obrat vzhůru nevypadá.
Z technického pohledu se zlato dostalo do fáze konsolidace v předchozí oblasti hodnoty a jako mnoho dalších komodit nyní čeká na cenotvorný fundament.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Autor analýzy
Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.