Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea, Chainlinku a SP500 přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Sentiment na trzích
Dva měsíce trvající dohady a napadání voleb ve Spojených státech končí a Joe Biden nadobro přebírá moc po Donaldu Trumpovi, který bude na začátku února čelit dalšímu vyšetřování (impeachment). Trhy, zdá se, přijaly Bidena a jeho administrativu velmi dobře, index SP500 posílil v období mezi volbami a inaugurací o 14,3 %, což je nejvyšší nárůst v historii (od 1928).
Joe Biden, Jerome Powell a Janet Yellen… i když je na planetě Zemi přes 7 miliard obyvatel, jsou to právě tito, kteří mohou zahýbat děním na světových trzích a ovlivnit ekonomiku po celém světě. I v dalších několika týdnech budou pod drobnohledem investorů a analytiků, kteří musí přijít na to, jakým směrem se chtějí ubírat v otázkách:
- Stimulů, pandemie Covid-19, Číny, energetického průmysly, udržitelného rozvoje a digitálních měn.
Yellen a Lagarde se shodly na tom, že kryptoměny jsou využívány pro financování terorismu a pro praní špinavých peněz. Dokud ovšem nepředloží jasná data, kolik procent z objemu je právě pro tyto účely využíváno, jde z jejich strany pouze o komentování nezbytného, podobně jako zhodnocení síly eura vůči dolaru na posledním zasedání ECB. Velké státní dluhy, rozvrácené společnosti, vysoká míra nezaměstnanosti a mutace viru zřejmě ještě nějakou dobu nedovolí, aby se tématu regulace kryptoměn věnoval zásadní prostor. Do té doby bude v kryptoměnách zainteresováno tolik uznávaných fondů, že si s regulacemi nebudou kryptoměny dělat žádnou hlavu, podobně jako nyní velké technologické společnosti.
V tomto obchodním týdnu musíme věnovat pozornost středečnímu meetingu FED a FOMC, stejně jako proslovům Lagarde (ECB) a makrodatům z EU a USA, která nastíní dopad pandemie. K tomu se přidává období Earnings a reportování výsledků firem za poslední kvartál v tomto týdnu: Microsoft, AMD, Apple, Tesla, Facebook, Visa a mnoho dalších. Mnohé indikátory sentimentu ještě nebyly tak vyhroceny a zdá se, že trhy čekají na stisknutí spouště.
Videokomentář pro aktuální týden
Analýza kryptoměn ve videu v čase od 3:40 do 11:00.
Analýza Bitcoinu
Vývoj na nejznámější kryptoměně dělá traderům vrásky a hodleři jen zpovzdálí sledují s nastavenými buy limitními příkazy. Bitcoin se z tržní formace triangle dostal pod tlak, když nečekaně prorazil směrem dolů. Při jiném úhlu pohledu jsme možná svědky klasické konsolidace mezi dvěma důležitými S/R oblastmi, v tomto případě 30 a 40 000 USD.
Support 30 000 USD na Bitcoinu zafungoval již několikrát a zdá se, že tvůrci trhu nechtějí cenu pustit o mnoho níže. Bitcoin za sebou při cestě nahoru zanechal několik cenových oblastí, které příliš neotestoval a mohl by mít tendenci se na ně podívat ještě jednou. Případné proražení podpory 30 000 USD nemusí být ihned znamením obratu trendu, ale jen posledním „pokusem o kapitulaci“ před dalším silným růstem.
Základní support a resistence oblasti jsou vyznačeny v grafu za pomocí Price Action a Volume Profile.
Analýza Etherea
Nejznámější altcoin Ethereum je v posledních týdnech o něco silnější než slavný Bitcoin a udržuje většinu investorů v klidu. Pokud by na kryptoměnovém trhu vládla obecně špatná nálada, byly by to zřejmě právě altcoiny, které by tuto pocítily jako první.
Jelikož Ethereum stanovilo svá nová historická cenová maxima, můžeme být brzy svědky přelivu kapitálu zpět do Bitcoinu, nyní podhodnoceného. V takovém případě by naopak Bitcoin překonával ATH a alty konsolidovaly. Dobrou náladu a další vývoj na trzích zajišťuje stále Bitcoin a jeho případný break/false break 30 000 USD. Ethereum vytváří dle technické analýzy vyšší swing high a vyšší swing low, čímž jen potvrzuje nynější uptrend.
Analýza Chainlinku
Podobně jako v případě Etherea také Chainlink těží z aktuálního chopu na Bitcoinu. Lze však předpokládat, že velké fondy nakupují stále spíše Bitcoin a že za pohyby na altech stojí ve větší míře spekulanti. Ti jak známo mají o něco slabší ruce v případě nejistoty a krátkodobých výprodejů. Snadno se proto může stát, že právě tyto budou v případě větší cenové korekce na Bitcoinu mnohem více zasažené.
Analýza SP500
V dnešním článku se podíváme opět na americký akciový index SP500, který udává tón na mnoha dalších instrumentech a pomocí kterého lze měřit investorskou averzi k riziku. Index SP500 stanovil v minulém týdnu nová historická maxima a potvrdil tak velmi dobrou náladu investorů, kteří se nebojí podstupovat riziko. Z technického pohledu jsme stále nastaveni na long, čemuž pomáhá nynější vakcinace, stimuly v USA a EU, slabší americký dolar a nízké výnosy na dluhopisech.
V posledních měsících ovšem index narostl do takových hodnot, že Buffettův indikátor hlásí ATH, insiders prodávají a investoři se nezajišťují. Tohle všechno přispívá scénáři, ve kterém můžeme být v brzké době svědky silné korekce dolů, která se může přelít i do cenového vývoje Bitcoinu.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Autor analýzy
Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.