Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea a dolaru (USD) přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Sentiment na trzích
Je toho plný internet a dokonce i na Novinkách se dočtete, že kluci a holky z Redditu válcují velké žraloky z Wall Street. Kauza GME zasáhla akciový trh, komodity i kryptoměny a nejeden investor se nyní ptá, jaký instrument nebo společnost bude tou další…
Mám samozřejmě na mysli short squeeze na akciích společnosti GameStop, kterou si vyhlédli mileniálové ze skupinky Wallstreetbets na sociální síti Reddit a ve velkém začali akcie GME nakupovat. Podařilo se jim vyhnat ceny tak vysoko, že doslova oškubali velké investiční fondy. Následně se údajně domluvili na nákupu stříbra, které v posledních dnech opravdu posiluje, nebo na tokenu XRP, na kterém proběhl jasný PUMP.
Celou událostí se zabývá nejen Musk, ale i administrace Joe Bidena a investoři jsou v neklidu, kam až tohle může zajít. V posledním týdnu jsme viděli extrémní pohyby na XRP, Dogecoin nebo na Bitcoinu, jež si přidal Elon Musk do BIA na twitteru a způsobil asi 14 % růst. Jak by se dalo něco takového vůbec regulovat?
Celá kauza trochu upozadila pandemii koronaviru Covid-19, která je s námi i nadále a ještě může promluvit do dění na globálním širokém trhu. Denní počty nově nakažených klesají, ale na úkor lokálních lockdown a dalších omezení. Výroba i distribuce vakcín je pomalá a vyvolává mnoho otázek ohledně účinnosti. Fauci, ale i CEO Pfizeru tvrdí, že nové mutace viru mohou být vůči nynějším vakcínám imunní a je zapotřebí populaci rychle proočkovat.
Aktuální sentiment, fundamenty a zprávy z burzovního světa rozebírám dopodrobna v týdenním videokomentáři.
Videokomentář pro aktuální týden
Analýza kryptoměn ve videu v čase od 1:50 do 10:25.
Analýza Bitcoinu
Už měsíc trvající konsolidace na Bitcoinu se z tržní formace triangle 1 dostává do tržní formace triangle 2 a ve finále jsme stejně nejspíš svědky klasického chopu, ohraničeného dvěma silnými psychologickými cenovými úrovněmi. V případě Bitcoinu jsou to support na 30 000 USD a resistence na 40 000 USD. V tomto cenovém rozpětí trh vytváří různé cenové patterny, jako trojúhelníky, trendové kanály nebo dvojitá dna a vrcholy, což využijí leda tak crypto tradeři.
Pro Bitcoin je pozitivní zpráva, že se trh již delší dobu drží na poměrně vysokých úrovních, což značí, že si na tyto zvyká a nejedná se o klasickou cenovou bublinu. I v takovém případě ovšem může dojít k dalšímu oslabení a propadu ceny Bitcoinu až na úrovně kolem 30, 27 a 24 000 USD. V minulosti jsme dokonce byli svědky podobného scénáře na Bitcoinu, kdy významný růst ceny vystřídala konsolidace, ze které trh prorazil dolů (false break), aby vzápětí obrátil na mnohem vyšší úrovně.
Analýza Etherea
Optimismus na kryptoměnách podporuje také nejznámější altcoin Ethereum. Ethereum se pohybuje blízko svých lokálních i historických maxim a z tržní formace rostoucí trendový kanál přešel do triangle. V uptrendu, ve kterém bezpochyby nyní jsme, je větší pravděpodobnost na break vzhůru, ale značný nárůst ceny v posledních měsících nechává poměrně dost prostoru pro možnost i výraznější korekce trhu dolů, která by trh pročistila (od stop lossů) k dalšímu růstu.
Základní support a resistence oblasti jsou vyznačeny v grafu.
Analýza USD
Index amerického dolaru je i při obchodování a hodlování kryptoměn velmi dobrý pomocník. Podobně jako index SP500 nebo ropa, je i USD určitým indikátorem globální pohody a stability. Po zásahu Fedu a tištění enormního množství levných peněz ve Spojených státech se investoři začali bát o hodnotu dolaru a díky tomu jsme byli svědky posílení zlata i Bitcoinu na nová historická maxima. O Joe Bidenovi a Janet Yellenové víme, že jim tištění peněz nevadí a že podporují další stimulační balíčky ve Spojených státech na podporu Američanů (napřímo = šeky), podniků i životního prostředí.
Velcí spekulanti i hedgers jsou na indexu USD vyhroceni podobně jako v roce 2008 a je dost možné, že pokud do trhů přijde opět strach z pandemie Covidu-19 nebo kroků regulátorů vůči retailu na akciových trzích, bude dolar tzv. opět v kurzu. Z technického hlediska jsme u dolaru momentálně na velmi silné resistentní úrovni a na daily timeframe bychom dokonce dokázali vyznačit obratovou formaci Head and Shoulders, po jejímž překonání by mohl dolar výrazněji posílit. No a posilování dolaru není zrovna něco, co by kryptoměnoví nadšenci chtěli vidět. Naštěstí je vývoj na dolaru jen jedním z indikátorů cenového vývoje na kryptoměnách :).
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Autor analýzy
Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.