Kryptonovinky na základě spolupráce s kryptotrejdermi ze slovenské a české scény přináší pravidelné aktualizace k Bitcoinu. Dnes se na krále kryptoměn podíval Ing. Jan Čuraj z Crypto Kingdom.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Prvně než se pustíme do rozboru páru ETH/USD je potřeba se podívat na historii a tu roku před halvingem, který nám řekne, jak se chovají všeobecně highcapové altcoiny. Následně provedeme rozbor bitcoinu a etherea vůči bitcoinu, kde se finalizuje situaci v páru ETH/USD
Rok halvingu
Ethereum se začalo obchodovat vůči bitcoinu někdy v polovině roku 2015. Právě první zajímavý bullrun byl v roce 2016 a následně exploze došla rok po halvingu tj. 2017. O proti tomu Litecoin vypálil až začátkem roku 2017 a ve stejném duchu se choval i tehdejší Ripple, nyní už XRP. Naši těžaři letos očekávají růst bitcoinu a menší růst altcoinů vůči bitcoinu, proto mi dává smysl zařadit do portfolia i částečně highcaps vůči dolaru hlavně pro snížení volatility, ať už formou tradingu nebo miningu.
Bitcoin
Na bitcoinu bych chtěl dát do hry dva navazující scénáře a přiřadit k ním pravděpodobnosti, neboť pocitově si myslím, že na aktuální bullrun bitcoinu je ještě brzy. Každý bullrun bitcoinu začíná prvně tím, že se emočně nastartují kryptoměnoví nadšenci a bohatí spekulanti, kteří vyženou díky nízké kapitalizaci cenu vzhůru. Následně přicházejí média, která začnou hlásat, že bitcoin vygeneroval desítky procent během pár dní a vstupují nováčci. Tento koloběh funguje všude jinde.
Překonaný downtrend a start FOMO
Této situaci samozřejmě kryptoměnoví nadšenci věří. Ono se není čemu divit, protože bitcoin svými vlastnostmi a adopcí překonává dosavadní limity. Navíc jsme překonali opticky downtrendový kanál. Co je ovšem zvláštní je to, že zatím žádné FOMO nepřichází a růstové objemy nejsou úplně výrazné, jak by někdo očekával.
Na grafu kolem 9 800 USD je silná rezistence, a i přestože nevidíme silné shortové objemy, tak si myslím, že na překonání je ještě brzy. Nesmíme zapomínat, že za zády máme akumulační zónu 8 000 – 6 000 USD. Aktuálně už jen prakticky čekám, až velcí hráči vyberou z růstové seance zisky a vrátíme se do akumulační zóny. Pokud se tak nestane a budou celou situaci prodlužovat, hrozí to, že media začnou pushovat zprávy o bitcoinu a jeho růstu. To může vyvolat FOMO reakci. Pak bychom se mohli podívat mezi 10 000 – 11 000 USD, ale tuto cenu beru jako krátkodobé emoční přestřelení.
Pravděpodobnost této situace 40 %
Návrat bitcoinu do akumulační zóny
Nejvíce racionální a podle grafu by se měl bitcoin ještě vrátit do velmi široké akumulační zóny mezi 6 000 – 8 000 USD, kterou by měl retestovat. Otázkou je, jestli mezi tím se nepodívá výše. Tato zóna bude sloužit pro bitcoin jako magnet a vše, co je nad touto cenou beru jako krátkodobé přestřelení ceny. Jsme svědky toho, že bitcoin dokáže přestřelit tyto ceny klidně i o 100 %, ale po FOMO efektu dojde k návratu k tomuto průměru.
Pohybové indikátory jsou na vyšších časových ramcích divergentní a technicky se korekce očekává. Pokud přijde FOMO, pak technická analýza nefunguje. Už nyní jsme nad průměrnou cenou bitcoinu, a proto bych byl velmi opatrný se vstupem právě do silné rezistence na 9 800 ISD
Pravděpodobnost této situace 60 %
Vzledem k tomu, že mi přijde tento pohyb na bitcoinu umělý, tak jen čekám, kdy velcí hráči vyberou zisky a poletíme dolů. Kdyby mělo přijít FOMO z kanálu už by dávno přišlo.
Etehereum
Na ethereum se podíváme vůči bitcoinu, který potřebujeme znát do finální vzorce k analýze etherea vůči dolaru.
ETH/BTC
Když se podíváme na grafu etherea k bitcoinu, tak ethereum roste, i když bitcoin roste i padá aktuálně. Víceméně růst ETH za růstu bitcoinu přikládám k nějaké cílené manipulaci. Důležitý je pro mě růst etherea při poklesu bitcoinu.
Na grafu se tvoří pattern 123v123 low, který by měl cenu vrátit do akumulační zóny 0,02121 BTC. Tento pattern je velmi silný a měl by růst navzdory chování bitcoinu. Když bitcoin půjde do korekce, tak to vypadá, že právě ethereum poroste. Právě toto by byl růst o přibližně 9 %.
ETH/USD
Důležité je si uvědoit, že ethereum k dolaru dělá technicky správné pohyby a tvoří pomalu ale jistě taky pattern 123v123. Nyní pochybuji, že opustíme akumulační zonu mezi 120 – 230 USD. Minimálky do půlky léta tomu opravdu nevěřím.
To znamená, že ethereum překoná 200 USD za předpokladu, že se bitcoin dostane na rezistenci 9 800 USD, popřípadě ji trochu přestřelí a eth/btc se navrátí do akumulační zony. To by pro ethereum pomocí křížových kurzů znamenalo růst o přibližně 20 %.
Závěr této analýzy
Pokud máme dolarové portfolio a chceme držet highcaps, tak proto musíme mít své důvody. Já tento rok věřím bitcoinu, ale potřebuji zároveň snížit volatilitu a na to používám právě spekulace do etherea, jak formou obchodování, tak formou těžby, kde se cena zprůměrovává. Těžba pak krásně vydělává i právě při stagnaci, která by měla být pro tento rok typická. Pokud bys chtěl začít těžit altcoiny a využívat ještě extrémně nízkých cene hardwaru, mrkni se na náš bezkonkurenční mining!
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Autor analýzy
Ing. Jan Čuraj
Tradingu se věnuji 14 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně obchoduji třetím rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.