Bitcoin (BTC) vytvořil ve čtvrtek ráno další nové historické maximum 73 700 dolarů a aktuálně se snaží mířit ještě výše.
Za posledních 7 dní je Bitcoin v plusu 11 %, za posledních 30 dní 46 % a za rok (365 dní) již neuvěřitelných 197 %.
Během posledního dne mezi velkými kryptoměnami poskočil nejvýrazněji Binance Coin (BNB), který stoupl o 13 %, zatímco Solana přidala dalších 11 %. Dogecoin posílil o 8 % poté, co Elon Musk uvedl, že by mohl být součastí budoucnosti vozů Tesla.
Na trhu je podle Fear and Greed Indexu Bitcoinu aktuálně extrémní chamtivost na úrovni 88 bodů ze 100, což je varovným prstem pro investory.
Bitcoinové ETF s novými rekordy
Během středy nabylo do bitcoinových ETF dalších 684 milionů dolarů av úterý dokonce rekordních 1,045 miliardy dolarů. V bitcoinovém vyjádření ve středu naakumulovaly ETF fondy dalších 9 556 BTC a v úterý až neuvěřitelných 15 246 BTC.
ETF na Bitcoin jsou tak čím dál tím populárnější a překonávají i zájem v prvních dnech jejich spuštění. To je neobvyklé i podle analytiků Bloombergu, kteří uvedli, že typicky ETF fondy zažívají nejlepší dny hned v úvodu jejich obchodování a později už jen postupně akumulují kapitál v menších částkách. U těchto bitcoinových to však působí tak, že jsou populárnější každým dalším dnem.
S výjimkou Grayscale Bitcoin Trust, ze kterého odešlo od spuštění Bitcoin ETF již 231 tisíc bitcoinů, spravuje nejvíce BTC z nových ETF (Grayscale začínala nad 620 tisíc BTC) společnost Blackrock s 215 626 BTC.
Na druhém místě je Fidelity se 128 527 BTC. Následují Ark a Bitwise, které mají téměř 40 tisíc a téměř 29 tisíc BTC ve zprávě.
Onchain zajímavosti – Trh se mění?
Analytická platforma Glassnode uvedla, že BTC po překonání ATH z předešlého cyklu vstoupil do zóny „objevování cen“ a posunul sentiment investorů blíže k euforii.
Z dat od Glassnode zároveň vyplývá, že začíná probíhat přesun „bohatství“ od starých „HODLerů“ k novým „investorům a spekulantům“.
Zajímavý je pohled na graf Realizované tržní hodnoty bitcoinu, která stoupla nad 504 miliard dolarů. Přispěl k tomu příliv více než 50 miliard dolarů za poslední měsíc. Realizovaná kapitalizace bitcoinu je vyjádřena cenou každého vytěženého BTC v době jeho poslední transakce.
Graf výše doplňuje graf „Realized Cap Hold Waves“, který se odráží od realizované kapitalizace bitcoinu a dívá se na to, jaký mají na ní podíl krátkodobí investoři, kteří jsou v trhu méně než 3 měsíce (podle onchain analýzy). Jejich podíl na realizované kapitalizaci BTC stoupl od října o 138 % z 16,3 % na 38,8 %.
Že se bitcoiny postupně začínají přesouvat z rukou dlouhodobých držitelů BTC (Long term holders = LTH) k novým investorům a spekulantům (STH = short term holders) ilustruje také graf, který porovnává stav na adresách obou těchto kategorií.
Je na něm vidět, že již před dosažením nových historických maxim u BTC se začal podíl dlouhodobých držitelů na celkovém počtu BTC od listopadu 2023 zmenšovat (-660 000 BTC), zatímco držba krátkodobých držitelů stoupla o 810 tisíc BTC.
Glassnode vysvětluje, že rozdíl mezi těmito čísly, konkrétně 150 tisíc BTC, tvoří výběry z burz na privátní peněženky. Tím vznikla nová onchain transakce, která se automaticky zařadila mezi krátkodobé investory.
Kromě toho podle Glassnode velký podíl na odlivech z adres dlouhodobých držitelů BTC měly prodeje Grayscale bitcoin Trust (GBTC) po konverzi GBTC na Bitcoin ETF. Z GBTC odešlo už více než 231 tisíc BTC.
Investoři GBTC prodávají pro vysoké poplatky (1,5 %) a buď realizují zisky, nebo se prosávají k výhodnějším Bitcoin ETF. V obou případech však platí, že došlo k prodeji a onchain transakcí, což vedlo k poklesu v držení dlouhodobých držitelů ak nárůstu v držení krátkodobých investorů.
Je poptávka jen na začátku?
Glassnode se na analýze změny držby mezi dlouhodobými a krátkodobými držiteli BTC pokusila analyzovat i to, zda je aktuální cena BTC a poptávka po něm blízko předešlých maxim, nebo má Bitcoin prostor pro další růst.
Držba dlouhodobých držitelů (LTH) v tomto cyklu klesla od maxim zatím o 4,2 %, zatímco držba krátkodobých držitelů (STH) stoupla od minim o 36 %.
Pro ilustraci v předchozím býčím trhu, který vrcholil v roce 2021, klesl podíl LTH o 14 % a STH stoupl o 83 % a v cyklu končícím v roce 2017 klesl podíl LTH o 25 % a podíl STH stoupl o 127 %.
Při porovnání s minulostí je tak aktuální cyklus prosávání hodnoty ze strany dlouhodobých držitelů krátkodobým zhruba ve 30 %.
Jiný cyklus, jiná hra?
Dnešní investor však musí zohlednit nový fundament, který Bitcoin v minulosti neměl, a to je příchod bitcoinových ETF.
I přesuny z GBTC do jiných bitocinových fondů, které byly velkého rozsahu, zkreslily držení dlouhodobých držitelů, což by se nestalo, kdyby nedošlo ke spuštění Bitcoin ETF v USA.
ETF fondy zpřístupnily BTC zcela novému typu investorů – institucím, finančním poradcům a solventním dlouhodobým investorům, kam řadíme i bohaté Američany (baby boomery).
Tyto kategorie investorů vnímají ETF na Bitcoin, stejně jako jiné ETF fondy, jako formu diverzifikace dlouhodobého portfolia a ne jako spekulaci na cyklus, který může trvat jen několik týdnů až měsíců. ETF fondy nejsou nástrojem pro krátkodobou spekulaci, naopak jsou oblíbené zejména u dlouhodobých investorů.
Proto analytici stále častěji zmiňují i pojem supercyklus, který by mohl znamenat, že Bitcoin již nebude napodobovat typické chování doprovázené prudkým růstem a prudkým poklesem v obdobích po halvingu, ale může vést k postupnému růstu a vytváření nových maxim, který budou provázet korekce.
Zda se tak stane, je sporné. Čím více bitcoinů však bude v držení bitcoinových ETF, tím je pravděpodobnější, že Bitcoin může zažít menší cenové turbulence než v minulosti.
Zdroj: Autor, Coingecko, Twitter (X),glassnode.com