Analytici přední kryptomenové burzy Bitfinex tvrdí, že nedávný halving má potenciál zvýšit poptávku po Bitcoine (BTC) až pětinásobně.
Halving je událost, kdy se odměna pro těžaře Bitcoinu za vytěžený blok sníží o polovinu. Poslední halving proběhl v minulou sobotu a snížil odměny pro těžaře z 6,25 BTC na 3,125 BTC. Nejbližší se děje až v roce 2028 s předběžným odhadem kolem první poloviny dubna onoho roku.
Výrazný pokles nominální hodnoty
Analytici z Bitfinex uvedli, že halving by mohl vést k poklesu nominální hodnoty celkového počtu nově vytěžených BTC (na denní bázi) na 30 milionů USD. Jedná se o pětkrát menší hodnotu než průměrná denní poptávka po amerických spotových Bitcoinových ETF.
Tento odhad zahrnuje prodeje těžařů Bitcoinu a také likvidní a nelikvidní BTC, přičemž může být negativně ovlivněn zavíráním menších těžebních společností.
„Denní přírůstek nové nabídky přidané na trh by mohl dosáhnout přibližně 40 až 50 milionů dolarů, ale očekává se, že toto číslo může v průběhu času klesnout na 30 milionů dolarů za den,“ uvedli analytici.
Průměrné denní čisté přílivy kapitálu do bitcoinových spotových ETF dosahují více než 150 milionů USD. V posledních týdnech však došlo k určitému zpomalení trendu a dokonce k nárůstu čistých odlivů.
Analytici z Bitfinex také předpokládají, že průměrný denní příliv do ETF zůstane v následujících měsících konstantní.
Těžaři realizovali zisky
V měsících před halvingem těžaři snížili své zásoby mincí o více než 18 000 BTC na 1,82 milionu BTC. Důvodem byla potřeba financování modernizace zařízení k zajištění udržitelnosti operací po halvingu.
„Na blockchainu dosahují odlivy BTC z burz vrcholů nevídaných od ledna 2023, což naznačuje, že mnoho investorů přesouvá své držby do studených peněženek v očekávání růstu cen,“ dodali analytici Bitfinex.
Zároveň poznamenali, že aktivní prodej dlouhodobých držitelů ještě nezpůsobil typický pokles cen před halvingem. To naznačuje, že prodejní tlak „pohlcují“ noví účastníci trhu.
Zdroj: cointelegraph.com