Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea, Litecoinu a SP500 přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Sentiment na trzích
V prvním obchodním týdnu 2021 se udály věci, díky kterým bychom za normálních okolností mohli být svědky panických výprodejů na akciových trzích, zpevňování zlata a přílivu kapitálu do bezpečných přístavů. Ve Spojených státech byla potvrzena modrá vlna demokratů, kteří díky vítězství v Georgii ovládli Senát a už teď zvolávají, že jejich první krok bude navýšení stimulů pro každého Američana na 2 000 USD. Taková čtyřčlenná rodina si přijde na 8 000 USD a další benefity… no nebrali byste to?
Všechny tyto peníze jednoho dne skončí na trzích a stím také nyní investoři kalkulují. Kalkukuje se ale i s pandemií koronaviru, která je ještě stále tématem číslo jedna, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Počty nakažených ve Spojených státech rostou i o 300 000 za den a bude na Joe Bidenovi a jeho administrativě, aby s něčím přišla. Nepošle Biden spolu s šekem na 2 000 USD všem Američanům i příkaz „stay at home“? Očkování jde pomaleji, než se předpokládalo, objevují se nové mutace viru a nic jiného než plošné omezení nezabírá. V Číně roste počet infekcí (zveřejněná data krát 3-4) a tuhá zima teprve přichází.
Všemi médii proběhly obrázky o napadení Kapitolu příznivci Donalda Trumpa, na kterého se nyní chystá další impeachment a který již přišel o svůj oblíbený komunikační prostředek, účet na Twitteru. Podle FBI se příznivci chystají na další akci 20. ledna 2021, kdy má proběhnout inaugurace nového prezidenta Spojených států Joe Bidena.
Mezi USA a Čínou to vře a pokračování Trade Wars je na spadnutí, finanční kondice USA je na minimech a státní dluh na maximu. Vítejme v roce 2021, kam si přinášíme řadu nevyřešených problémů, vyhrocený sentiment a natěšený retail, prahnoucí po rychlém zbohatnutí. V neposlední řadě jsme svědky výprodejů na kryptoměnách a řada nováčků vytahuje otázku, zda Bitcoin opravdu není FAKE.
Videokomentář
Analýza kryptoměn ve videu v čase od 1:30 do 12:30.
Analýza Bitcoinu
Nelze začít jinak než aktuální korekci na nejznámější kryptoměně Bitcoinu. Od historického maxima na cca 42 000 USD trh oslabil o téměř 30 % a momentálně se jeden BTC obchoduje za 36 000 USD. Cenové pohyby na kryptoměnách a altcoinech jsou nyní tak divoké, že při dopsání analýzy musí autoři ještě dodatečně zkontrolovat kurz a přepsat polovinu údajů.
Korekci Bitcoinu očekával téměř každý, ale když konečně přišla, nelze se ubránit myšlence, zda nebyl růst od 20 000 USD přece jen trochu přehnaný a nemá trh namířeno právě tam. Otestování předchozího ATH je ale naprosto v pořádku, obzvlášť když se jedná o tak významnou cenovou úroveň. Zároveň případný pokles trhu o 50 % není u kryptoměn nic neobvyklého a většinou se jedná pouze o dobré nákupní příležitosti.
Základní support a resistence oblasti na BTC/USD tvořené konfluencí Price Action a Volume Profile.
Po tak rozsáhlé korekci bude potřeba být připraven na negativní články zatracující celý kryptosvět a predikující kolaps. Myslete jen na to, že když cena rostla, pěli pro změnu všichni jen ódy 🙂
Analýza Etherea
Ještě hlubší korekci předvedlo těsně před dosažením historického maxima také Ethereum. Poslední break vzhůru je ukázkový falešný průraz, po kterém obvykle přichází déletrvající sestupný trend. Ethereum má v grafu důležitou cenovou oblast mezi 770 až 900 USD, kde trhu chybí doplnit objem, tedy zjistit opravdový zájem obchodníků a investorů.
Významné support a resistence oblasti jsou vyznačeny v grafu. Tím základním indikátorem je zde jako vždy vývoj na Bitcoinu.
Analýza Litecoinu
Litecoin, pomyslné digitální stříbro světa kryptoměn, opět dostál svému jménu. Stejně jako v případě fyzického kovu i zde jsme byli svědky v případě problému a oslabení mnohem silnější reakce směrem dolů než u slavnějšího Bitcoinu (zlata). Litecoin se nachází daleko od svého historického maxima a za jeden den korigoval o 35 %. Investování do Litecoinu se tak i nadále ponese ve znamení vysokého rizika vzhledem k nejasnému potenciálu.
Analýza SP500
Není třeba si při analýze kryptoměn nalhávat, že se jedná o zcela nezávislý svět, který stojí jen na poptávce a nabídce, a vnější makroekonomické dění se jej nedotýká. Při porovnání cenového vývoje zlata, ropy, SP500 či Bitcoinu zjistíme, že březen 2020 znamenal pro zmíněné instrumenty dno, a nyní se všechny obchodují blízko svého lokálního nebo historického maxima. Nálada investorů se promítá do všech aktiv, žijeme totiž ve velmi provázaném světě.
Americký akciový index SP500 je podporován fiskálními stimuly, ale také slabým dolarem nebo neatraktivními dluhopisy. Není tajné, že většina amerických akcií je nadhodnocená a že valuace některých firem hraničí s šílenstvím podobným při dot-com bublině. Můžeme být svědky poklesu Bitcoinu pod 20 nebo dokonce pod 10 000 USD? Zásadní bude právě vývoj na akciových indexech. Pakliže zde dojde k panickým výprodejům, kdy se investoři zbavují všeho, co není „cash“, je i to možné. Naopak další růst akciového trhu díky fiskálním stimulům, které vedou k oslabování amerického dolaru, přinese na Bitcoinu zřejmě nová historická maxima.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Autor analýzy
Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.