Analytická platforma Glassnode vypočítala, že od roku 2010 vydělali těžaři bitcoinu (BTC) na vytěžených bitcoinech a poplatcích souvisejících s těžbou této kryptoměny více než 50 miliard dolarů.
Glassnode zároveň dospěla k závěru, že těžaři jsou navzdory vysokým nákladům, které mají při této činnosti, z dlouhodobého hlediska pevně v plusu.
Podle analýzy byl od roku 2010 celkový příjem těžařů BTC o 40 % vyšší než jejich odhadované náklady, které společnost specializující se na onchain data odhadla na 36,6 miliardy dolarů.
Hashrate vytváří nová historická maxima
Těžaři jsou zdá se motivováni navyšovat své úsilí o těžbu bitcoinu i v současnosti, protože hashrate (celková síla vynaložená na těžbu bitcoinu) v letošním roce opakovaně vytváří nová a nová maxima. To zároveň znamená, že jejich náklady a investice do těžby se neustále navyšují.
Přestože hashrate je blízko historických maxim, podle dat BTC.com dnes, čili ve čtvrtek 4. května, dojde k prvnímu snížení obtížnosti těžby (mining difficulty) od 12. února 2023 a to o zhruba 1%. Stane se tak po předchozích pěti úpravách směrem vzhůru, které vždy vytvořily nové historické maximum.
Mining difficulty se mění každé zhruba 2 týdny na základě aktuálního hashratu, aby se zachovala předem nastavená inflace bitcoinu. Bez této úpravy by docházelo k halvingům (dělením odměny pro těžaře bitcoinu o polovinu) dříve, nebo později, než po plánovaných čtyřech letech.
Nejbližší halving se uskuteční v dubnu 2024 a sníží odměnu pro těžaře za vytížení jednoho bloku (cca 10 minut) na 3.125 BTC. Aktuálně tato odměna představuje 6.25 BTC, zatímco na v době vzniku Bitcoinu, před prvním halvingem v roce 2012, šlo o 50 BTC.
Halvingy jsou historicky spojovány s obdobími prudkého růstu ceny bitcoinu, což platilo dosud ve všech předchozích případech, tedy v letech 2012, 2016 i 2020.
Zdroj: Glassnode,cointelegraph.com