Oslovili jsme 6 předních představitelů české a slovenské kryptoscény, aby nám načrtli jejich očekávání od příštího roku. Na naši otázku „Jaké jsou vaše očekávání od Bitcoinu a ostatních kryptoměn v roce 2020, jaké významné fundamenty by mohly pomoci v příštím roce širší adopci kryptoměn a jaké jsou vaše plány?,„ ochotně odpověděli Dominik Stroukal, Dušan „Dušky“ Matuška, Andrej Cabaj, Jaromír Tesař, David Stancel a Jakub „Kicom“ Vejmola, za což jim velmi pěkně děkujeme.
Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen, autor knihy Bitcoin a jiné kryptoměny budoucnosti
Všechny kryptooči roku 2020 se budou upínat k půlení odměn za těžbu Bitcoinu. Nižší odměna těžařům znamená nižší nabídku na burzách, což by mohlo tlačit cenu vzhůru. Na druhou stranu je to informace stará jak Bitcoin sám, takže by už mohla být propsána v růstu ceny v roce 2019. I tak je ale možné, že spekulace cenu vyžene nahoru i bez nutného fundamentu, pouze kvůli kolektivnímu očekávání. Fundamentální otázky budou kryptoměny řešit minimálně tři.
Tou první bude přežití altcoinů, které ze svých maxim spadly k nulám a spolu s tím narostla Bitcoin dominance až k 70 %, což je úroveň ze začátku roku 2017, kdy začala altcoinová sezóna. Nevidím žádný důvod, proč by se měla podobná sezóna opakovat. Kupující se spálili a zjistili, že drtivá většina projektů nedávala žádný smysl.
Druhou je oddělování a nové sbližování termínu blockchain s kryptoměnami. Spolu s altcoinovou sezónou se začalo o blockchainu široce mluvit jako o zázračné technologii, která spasí svět. Když se ani po letech neobjevilo prakticky žádné reálné využití, roste skepse. A ta je zdravá, protože Bitcoin nestojí na blockchainu, ale blockchain na Bitcoinu, případně jiné kryptoměně. Hype blockchainu pomalu zmizí.
Třetí a zásadní bude debata o security budgetu Bitcoinu. Poloviční odměna znamená téměř poloviční rozpočet sítě určený pro těžaře k zabezpečení celého Bitcoinu. Pokud neporoste cena každé čtyři roky na dvojnásobek, bude klesat zabezpečení sítě. Vydáme se cestou zvyšování bloků nebo dokonce snižování bloků? Bude se opět pokukovat po sidechainech? Jakou roli bude hrát Lightning network? Čeká nás možná jedna z nejdůležitějších debat celé Bitcoinové historie. Stojí a padá na ní celá jeho budoucnost.
Dušan „Dušky“ Matuška, Paralelní Polis, řečník o kryptoměnách
V roku 2020 nás čaká významná udalosť, Bitcoin Halving. Pri historickom pohľade na predošlé 2 halvingy a pri zvážení ekonomických motívov minerov si myslím, že po máji 2020 bude kontinuálny nárast ceny až do konca roka a očakávam, že prekročíme aj all-time-high 20.000 dolárov za Bitcoin. Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako budú nováčikovia naskakovať v tomto nasledujúcom bull rune a koľko podvodných kryptoprojektov a ICOs sa znova vynorí na povrch. Práve tu bude dôležitá edukácia od ľudí, ktorí sme v krypte trošku dlhšie, aby sme zmiernili dopady chamtivosti a efektu FOMO. Môžeme tým pomôcť kvalitnejšej adopcii a zotrvaniu nováčikov v krypte nie len do najbližšej korekcie. Zároveň očakávam kontinuálny vývoj a výrazné pokroky v Lightning Networku a tým aj rast používania Bitcoinu pri bežných platbách online aj v kamenných prevádzkach. V tomto smere sa tiež aktivizujem a pomáham firmám s implementáciou platobných terminálov a online brán na kryptomeny. Mojim plánom na 2020 je venovať sa hlavne edukácii v oblasti kryptomien, v tomto mám najväčšiu vášeň. Robiť pravidelné workshopy a prednášky v Paralelnej Polis v Bratislave a zároveň aj v iných mestách. Tiež chcem strihať postupne nové videá v mojom mini projekte mytyobitcoine.sk. S kolegom Peťom po prvom úspešnom online kurze o základoch kryptomien už dávame dokopy osnovu pokročilejších kurzov, ktoré plánujeme vydať v prvom kvartáli 2020. Primárne chcem rozvíjať aktivity Paralelnej Polis v Bratislave, aby nováčikovia vedeli, že k nám môžu prísť po rady a tipy v oblasti kryptomien a vyskúšať si aj platby bitcoinom v praxi.
Andrej Cabaj, Bunkeroid
Očakávam, že špekulantský ošiaľ sa bude postupne utlmovať vplyvom vstupu inštitucionálnych investorov. Veľkosť kapitálu v kryptomenách povedie k zníženiu volatility. Svedčí o tom aj vývoj kurzu v poslednom roku, ktorý bol mimoriadne stabilný oproti predchádzajúcemu „divokému“ obdobiu. Konsolidácia ničmenej ešte nejaký rok potrvá, takže Bitcoin naďalej ostane len pre adrenalínových „vlkov z wallstreetu“. Pre širokú adopciu ešte nenastane vhodná doba, nakoľko inštitúcie sa nedokážu s týmto fenoménom vysporiadať a prejavuje sa výrazná zotrvačnosť v ich spiatočníckom prístupe. Toto by sa ale mohlo veľmi výrazne zmeniť, ak dorazí predpokladaná ekonomická kríza, ktorá povedie k novým pravidlám hry. Ekonomické subjekty budú nútene pochopiť výhody ekonomických procesov riadených blockchainom bez uzatvorenej spätnej väzby. Prípadné nepochopenie povedie k ich fatálnemu koncu, nakoľko budú nekonkurencieschopné, pretože stratia ochrannú ruku štátu. Naše plány sú veľmi jednoduché. Po spustení dodávok BUNKEROIDu sa javia všetky procesy smerom von k zákazníkovi ako prekvapujúco funkčné. Musíme ukončiť a doladiť testovanie vnútorných riadiacich procesov, nakoľko styk s realitou neprebieha ideálne deterministicky. A samozrejme, čaká nás ešte testovanie kooperačných metód, hlavne v oblasti marketingu a vývoja, kde ešte výrazne zlyhávame. Takže do nového roka želám veľa šťastia všetkým krypto nadšencom.
Jaromír Tesař, cardanians.io & ambasádor Cardano v České republice
Čeká nás půlení odměn Bitcoinu, takže lidé budou spekulovat na cenu a nějakou pozornost to přitáhne. Bitcoin tady není od toho, aby se masově adoptoval. Adopce není jen o technologii samotné, ale také o financích, společnosti a politice. Bitcoin je především protest projekt pro ty, kteří mají nějaký problém s tradičním finančním systémem a těchto lidí bude vždy menšina. Současné kryptoměny v podstatě nabízí jen necenzurovatelnost transakcí a svobodný přístup, ale za krutou daň. První generace veřejných distribuovaných sítí neškáluje, má pomalé a drahé transakce a pro většinu uživatelů nepoužitelné uživatelské rozhraní. Navíc se tím nedá bezpečně zaplatit na internetu, neboť kolem krypta není žádný právní systém, který by trestal podvodníky. Krypto je zatím opravdu jen pro ty, co ho potřebují z nějakých často nekalých důvodů používat. Ostatní lidé převážně spekulují na cenu a to včetně institucí, kteří umí tradingem oškubat nováčky. Většina populace je zatím s fiatem spokojená a je naivní si myslet, že za našeho života zmizí fiat ze světa kvůli ekonomickým problémům. Aby lidé adoptovali novou technologii, musí být o dost lepší než stávající alternativy. Krypto je zatím lepší jen ve vlastnostech, které masa nechce, nebo netuší proč by to měla chtít. V tom pro běžné lidi důležitém je většinou horší. Když se vrátím k Bitcoinu, tak vidím jen běžnou údržbu protokolu a novinky nejsou něčím, co by adopci výrazně pomohlo. Chybí reálné použití pro masy a to rozhodně není možnost placení za kafe přes lightning network, nebo spekulativní spása před inflací. Nicméně zaregistroval jsem snahy o stabilní minci podloženou BTC přes platformu RSK. Uvidíme, jestli se podaří dohnat dobře rozjeté Ethereum.
Pokud se máme bavit o masové adopci, musí veřejné distribuované sítě škálovat a nabídnout rychlé, levné a současně soukromé transakce. Jakmile se vyřeší tohle, můžeme začít hledat a budovat funkcionality, které by masa chtěla k něčemu smysluplnému používat. Masa zatím nechce decentralizaci. Masa chce například levnější a kvalitnější služby, které nyní využívá. Některé mohou s decentralizací souviset, některé však nutně ne. Původní vize Satoshiho bylo nabídnout digitální měnu, která by byla alternativou k tradičnímu bankovnímu světu. Bitcoin však banky nahradit neumí, neboť banky nejsou jen o transakcích. Základní princip však Bitcoin nastínil velmi dobře. Veřejné distribuované sítě mohou s přehledem zvládnout nahrazení drahých a nespolehlivých prostředníků a držení digitální informace o vlastnictví. Funkci prostředníků můžeme nahradit nějakým programem a k tomu nám mohou dobře posloužit smart kontrakty, které jsou zatím teprve na začátku. Jestli bude krypto schopné lidem nabídnout levnější půjčku, nebo nezměnitelný kontrakt mezi obchodními společníky, můžeme se začít bavit o masové adopci. K tomu budeme nejspíš potřebovat pracovat s identitou a nejspíš vyhovět některým regulacím. Masa s tím nemusí mít problém a služby v podání veřejné sítě mohou být levnější, spolehlivější a více privátní než ty bankovní. Nikde není napsáno, že decentralizace musí být nutně spojená se 100% anonymitou. Tu chce či z různých důvodů potřebuje menšina a od toho tu máme třeba Monero a jednou možná Bitcoin. Tyhle projekty budou vždy balancovat na hraně zákona a někdy mi přijde až paradoxní, že se o Bitcoin některé instituce zajímají. Distribuce mincí Bitcoinu je nízká, mince jsou z většiny vytěžené a skupování velrybami a bankami další adopci nepomáhá. Cena mincí a adopce jsou dvě rozdílné věci stejně tak, jako spekulace a reálné použití. Adopce nutně neroste s rostoucí cenou mincí.
V roce 2020 bude zajímavé sledovat spuštění decentralizovaného main-netu Cardana a přechod Etherea na PoS. Po očku sleduju také projekt Algorand. Doby, kdy všichni kopírovali jeden projekt a nabízeli jen podobné vlastnosti jsou pryč. Teď nás čeká skutečný technologický progres. Dále za pozornost rozhodně stojí dění kolem decentralizovaných financí a případně další vývoj v oblasti stabilních mincí. Osobně jsem zvědavý, jestli se podaří spustit Libru a případně v jaké formě.
Letos jsme se s kolegou stali Cardano ambasadoři, takže naše plány jsou spojené hlavně s tímto projektem. Pracovat budeme na adopci a vzdělávání komunity. Máme i další nápady, které zatím nechceme zveřejňovat.
David Stancel, viceprezident Blockchain Slovakia, konzultant a řečník o kryptoměnách
Očakávam, že vývoj v Bitcoine bude napredovať prinajmenšom rovnako rýchlym tempom ako doteraz a že ekosystém okolo Lightning Networku bude rapídne rásť, čo sa prejaví na implementácií rôznych vylepšení ako napr. Watchtowers, ale aj na zlepšujúcom sa UX peňaženiek. Myslím, že zvyšujúca sa utilita bude spolu s májovým halvingom mať aj pozitívny dopad na cenu Bitcoinu. Čo sa týka ostatných kryptomien, tak budem zvedavý hlavne na vývoj v Ethereum ekosystéme, konkrétne rôznych imeplementácií druhej vrstvy (L2) a DeFi.
Čo sa týka mojich osobných plánov tak pracujem na knihe o histórii a evolúcii kryptomien, ktorú plánujem dokončiť v Q1, a o ktorej verím, že bude veľmi zaujímavým čítaním nielen pre skúsených hodlerov. Okrem toho plánujem učiť kryptomeny na viacerých univerzitách ako STU FIIT či FHI EUBA.
V Blockchain Slovakia ďalej plánujeme organizovať rôzne zaujímavé meetupy pre verejnosť na široké spektrum tém súvisiacich s kryptomenami, a taktiež plánujeme podporiť finančne ako aj marketingovo decentralizáciu meetupov v rámci Slovenska, aby sa konali aj v iných mestách ako v Bratislave.
Jakub „Kicom“ Vejmola, autor úspěšného YouTube kanálu Bitcoinovej kanál
Myslím, že rok 2019 přinesl do trhu optimismus, který nás bude provázet i během roku 2020. Co se týká fundamentu, myslím, že i nadále budeme pozorovat rostoucí infrastrukturu a to jak v technologii samotné, tak i v „cestách k ní“ – tím myslím brány pro institucionální investory ale i retail. A i když je půlení Bitcoinu už zprofanované téma, tak si i nadále myslím, že není zahrnuté v ceně a jeho efekty se projeví jak před samotnou událostí tak hlavně po ní. Co se týče mě a mých plánů s Bitcoinovým kanálem, tak většinu plánů jsem odhalil ve Vánočním speciálu, ale pokud bych to měl shrnout tak chystám: livestreamy, merch, rozhovory, podcasty a ideálně i zvyšování produkční kvality. Na rok 2020 se velmi těším a obecně si myslím, že pro krypto to bude skvělý rok (a tím pádem i pro Bitcoinovej Kanál ).