Minulý týden jsme vám přinesli anketu, ve které jsme se ptali našich respondentů jak může současné období nejistoty spojené s koronavirem a chystající se globální ekonomickou krizí ovlivnit Bitcoin. Tentokrát jsme jim položili otázku, která zaujme především fanoušky altcoinů.
Naše otázka pro všechny respondenty:
Existuje kryptoměna, jejíž existenci si umíte vedle Bitcoinu představit i za 10 let?
Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen, autor knihy „Bitcoin a jiné kryptoměny budoucnosti“
Co to znamená „existovat“? 99 % kryptoměn dnes „existuje“, ale ve vegatativním stavu, nebo dokonce ve stavu vyloženě parazitickém, protože jsou to úmyslné podvody, u kterých autoři jen čekají na správný čas exitu. Takových bude „existovat“ možná i většina. Pokud bychom se ale měli držet toho, že budou sloužit svému účelu (tedy alespoň trochu budou krypto a trochu měny), pak vidím prostor vedle Bitcoinu pro něco anonymizačního, pravděpodobně Monero a pro něco hravého, jako je Ethereum. Nic víc dlouhodobě smysl nedává, bohužel. Samozřejmě se bavíme o kryptoměnách, tu a tam se chytne nějaký token typu USDT nebo BNB, podle toho, jaké prvky infrastruktury budou zrovna v kurzu.
Juraj Bednár, etický hacker, autor knihy „Hackni sa!“, Paralelní Polis
Predstaviť si viem všeličo, ale o 10 rokov ťažko povedať. Existovať budú, ale čo to znamená existovať? Blockchainy asi nevypnú. Veľa kryptomien bude mať bežiaci blockchain a nejaký staking alebo mining. Ale ja by som si nebol istý ani pri Bitcoine. To nikto nevie povedať a ja tiež nie. Ale predstaviť si to viem asi u tých, ktoré mám rad. Čiže Bitcoin, Monero a trochu Ethereum, ale tam som trochu skeptický po tom, čo momentálne vystrájajú s verziou Ethereum 2.0 s chaosom s forkami.
Dušan „Dušky“ Matuška, Paralelní Polis, speaker o kryptoměnách
Osobne sa mi páči Grin a jeho netradičný prístup k riešeniu konsenzu. Myslím že má pred sebou ešte zaujímavú budúcnosť a jeho vývojári nepovedali svoje posledné slovo. Páčilo by sa mi, ak by tam bol aj MakerDAO ale nedávny krach ceny ETH ukázal ako je celé DeFi ešte stále krehké. Aj keby MKR neprežil, myšlienka “decentralizovanej centrálnej banky” je mi veľmi sympatická a má podľa mňa v kryptoekosystéme svoje miesto.
Andrej Cabaj, Bunkeroid
To je značne „vizionárska“ otázka . História nám ale poskytuje určité vodítka, takže môžeme „špekulovať“ o nejakom postupnom vývoji. Ukazuje sa totiž, že rôzne pokročilé technológie v oblasti bezpečnosti, anonymity alebo rýchlosti transakcií sa nedokážu voči Bitcoinu presadiť v globálnom meradle. Je to dané technologickou absorbčnou vlastnosťou Bitcoinu, ktorý dokáže implementovať všetko spomenuté a tým znemožní rozvoj akejkoľvek čiastočnej progresivity. Bitcoinové základy sú mimoriadne robustné a v širšom pohľade stále neprekonané. Pritom keď si porovnáte technologické „whitepapers“, javí sa Bitcoin ako mimoriadne jednoduchý a prehľadný. Logickou úvahou som preto za tie roky nadobudol presvedčenie, že vývoj nebude pokračovať dlhodobou paralelizáciou vo forme stávajúcich či nových krypto systémov, ale tieto nové technológie povedú k darwinovskému modelu rozvoju samotného Bitcoinu. Koniec koncov… prekvapujúco mohutný rozvoj LN second Layer-u potvrdzuje túto úvahu, pričom konceptov rozvoja na druhej Bitcoinovej vrstve je samozrejme viac.
Osobne teda očakávam postupné darwinovské odumieranie zvyškov nepresaditeľných technológií. Čo ma napríklad mrzí pri ETH, kde dochádza k absolútnemu rozkladu samotnej koncepcie a nestabilnému vývoju. Za mňa, ale opakujem, že sa jedná výhradne o môj osobný názor, je a bude jednoznačným víťazom aj o 10 rokov Bitcoin.
Jaromír Tesař, cardanians.io & ambasador Cardano v České republice
Ani se neodvažuji ukázat na konkrétní projekt. Jednoduše by se dalo odpovědět že ten, který se bude používat skrze svoji užitečnost. Projekt musí fungovat z ekonomického pohledu, musí být na adopci dobře připraven po technologické stránce a asi největší proměnná jsou lidé samotní. Současné adopce krypta je velmi nízká. Pokud by měla růst a ohrožovat státní měny, může rychle a tvrdě zakročit ruka zákona. Vlastně ani nevíme, jestli by dále panoval současný relativně tolerantní přístup. Tenhle aspekt se nedá lehce přehlédnout tím, že “blockchain” to může ignorovat. Možná z technického pohledu do jisté míry ano, ale rozhodně ne z pohledu vyšší adopce. Pokud se zakážou centralizované burzy a vstup investorů, adopci to rozhodně nepomůže.
10 let je hodně dlouhá doba. I Bitcoin může mít za tu dobu problém s dostatkem prostředků na svoji bezpečnost, pokud nezačne cena výrazněji atakovat kapitalizaci zlata, nebo se nedočkáme nějaké významné změny. Nicméně věřím, že Bitcoin jako jediný PoW projekt přežije. Co se týče technologické vyspělosti, na scénu přijde druhá a třetí generace blockchainu s PoS v podání Etherea 2.0, Cardana, Algorandu a dalších. Tyhle sítě budou mnohem více decentralizované a flexibilnější co se týče škálování i programovatelnosti. Pokud tady budou i za 10 let, bude jisté že jsou také dostatečně bezpečné a budou mít nejspíš mnohem větší síťový efekt než Bitcoin. Důvod je jednoduchý. Za 10 let nebudeme bitcoiny všichni masově platit, na to bude ještě hodně volatilní. Lidé ho však mohou držet jako něco vzácného. Na transakce se budou využívat jiné sítě včetně druhých vrstev. I PoS mohou lehce mít fixní počet mincí, takže z technického pohledu budou stejně vzácné jako PoW mince. Cena sítě je do určité míry odrazem užitečnosti a adopce. PoS platformy budou více užitečné než PoW transakční systém. I nad Bitcoinem se dá ledacos vybudovat, ale co se týče flexibility či zkoušení nových nápadů, budou na tom nové projekty vždy o krok napřed. Adopci doposud brzdili dvě věci. Nízká technologická vyspělost, mizerné škálování a spekulativní povaha krypta. Technologie se dá vždy vylepšit, i když to může trvat dlouhé roky. Jakmile blockchain světu ukáže svoji užitečnost, do jisté míry se zbavíme i spekulativního nádechu. Smart kontrakty tomu hodně pomůžou. I Facebooku bylo jasné, že programovatelnost peněz je velká výhoda. Proto to chtěli mít u Libry. Ethereum kupí jeden průser za druhým, ale tuhle fázi brzy překonáme. Jsou to jen porodní bolesti. Navíc na scénu brzy vstoupí Cardano, které bezpečnost a spolehlivost smart kontraktů a sítě jako takové posune o řád výš.
Mnohé často věhlasné firmy hledají cesty, jak využít veřejné sítě. Dokonce se přichází na to, že než použít privátní blockchain, je ten veřejný často opravdu smysluplnější. Pokud třeba 5 bank v různých zemích použije privátní blockchain, co nebo kdo je propojí? Vidíme snahy o vytvoření národních měn na blockchainu. Pro zajímavost uvedu, že Marshallovy ostrovy spustí národní měnu na Algorandu. Množství mincí bude limitované a zavedla se algoritmy řízená fixní inflace 4 %. Tým Cardana už nyní spolupracuje s Etiopií a dalším africkými státy, Gruzií, Jižní Koreou a Mongolskem. Řeší s nimi, jakou infrastrukturu potřebují vybudovat. V těchto zemích nemají ani katastr a mizerné systémy na identitu obyvatelstva. Tyhle země nepotřebují Bitcoin. Prvně se potřebují dostat na naši západní úroveň a poté má smysl propojit se s okolním světem. Za 10 let budou veřejné sítě všude kolem nás a budou propojené na nějakou lokální infrastrukturu.
Když se koukám na CoinMarketCap, vidím pár nadějných projektů, ale nevsadil bych si, že tu za 10 let budou. Spíše se objeví něco nového. Není možné udělat X kopií Bitcoinu a doufat, že se to prosadí. Je třeba přijít s inovací, která celý sektor posune dál a bude zajímavá z pohledu uživatelů. Touto inovací je PoS a smart kontrakty. Proto se tak daří Ethereu, ale třeba i Ripplu, který hned na začátku vyměnil decentralizaci za vysokou škálovatelnost a zacílil na konkrétní problém. Platforem může existovat víc vedle sebe, tak jako existuje třeba Java, C# či Javascript. Každá platforma se hodí na jiný typ problémů a najde si své zastánce i odpůrce. Konkurenční prostředí nás vždy posouvalo dál. Platformy a Bitcoin vlastně nejsou soupeři. Platformy usilují o to, aby na nich vzniklo něco pro uživatele zajímavého a užitečného. Platby budou probíhat převážně ve stabilních mincích. Současné aplikace se opírají o centralizované databáze. Na crypto-platformách můžete vše vlastnit a vyměňovat si decentralizovaně. Hodnota platforem a potažmo nativních mincí poroste jen pokud se to podaří. Potenciál je tu obrovský. Zejména s vyšším napojením na fyzický svět. Bitcoin se snaží o něco úplně jiného a do jisté míry více ambiciózního.
David Stancel, konzultant a speaker v oblasti kryptoměn, Blockchain Slovakia
Myslím, že práve súčasná situácia vo svete je peknou manifestáciou toho, že s „určitosťou“ čohokoľvek by sme nemali rátať. Svet je extrémne komplexný a štruktúry v ňom sú často krát omnoho krehkejšie ako si myslíme. Zároveň naše chápanie sveta a jeho fenoménov je extrémne obmedzené. Takže čokoľvek si predstavím, má to veľmi malú výpovednú hodnotu. Ale aby som odpovedal na otázku, tak je to asi Ethereum.
Jakub „Kicom“ Vejmola, autor úspěšného YouTube kanálu Bitcoinový kanál
Pořád je to tak, že bych si vsadil hlavně na Bitcoin (proto tvoří cca 75% mého portfolia), ale v posledních měsících po očku sleduju Ethereum, kde vývojářům nemůžete upřít velkou snahu a houževnatost. DeFi aplikace jsou zajímavé, ale pořád se dle mého jedná spíše o experimenty, které nemusí vždy dopadnout úplně šťastně – viz nedávná situace kolem MakerDAO. Čili ano, dokážu si představit, že kromě Bitcoinu tu bude za 10 let i Ethereum v případě, že DeFi sféra poroste a eliminuje podobné průšvihy. Navíc bych si přál, aby kromě DeFi našlo Ethereum uplatnění i jinde, protože původní ambice byly dle mého názoru daleko větší. Nicméně nakonec vedle sebe snad uvidíme fungovat hned několik blockchainových sítí… jen je strašně těžké odhadnout, které to budou. Z těch čistě platebních bych si vsadil možná ještě na Litecoin a Monero. Co se týče platforem, tak moji fanoušci ví, že tajně fandím i Cardanu 😊.
Už příští týden vám přineseme odpověď stejných respondentů na další zajímavou otázku o kryptoměnách. Nezapomeňte nás sledovat i nadále.